Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > Rywalki Polek w World Grand Prix – reprezentacja Dominikany

Rywalki Polek w World Grand Prix – reprezentacja Dominikany

fot. archiwum

Po inauguracyjnym spotkaniu z Niemkami kolejnymi przeciwniczkami polskiej reprezentacji będą siatkarki z Dominikany. Mimo iż reprezentacja Dominikany nie plasuje się w światowej czołówce siatkarskiej jest to zespół mający za sobą bardzo dobre występy w rozgrywkach międzynarodowych.

W porównaniu z czołowymi zespołami siatkarek, Brazylijkami czy Rosjankami, reprezentantki Dominikany wypadają przeciętnie. Reprezentacja ta nie jest uznawana za zespół, który stać na walkę o medale w istotnych rozgrywkach na szczeblu międzynarodowym. Przy braku znaczących sukcesów w rywalizacji z europejskimi zespołami, zdecydowanie lepiej reprezentacja ta wypada w zmaganiach w ramach rozgrywek Pan American Cup. W tegorocznych zawodach prowadzona przez trenera Marcosa Kwieka reprezentacja pewnie pokonała w finale siatkarki z Peru 3:0. Zdobyty przez Dominikanki złoty medal nie był sporym zaskoczeniem, reprezentacja ta na własnym terenie regularnie zdobywa medale nie tylko w Pan American Cup ale także w innych reprezentacyjnych rozgrywkach na szczeblu regionalnym.

W historii dominikańskiej siatkówki żeńskiej niezwykle istotny był 2003 roku i uczestnictwo w rozgrywanym w Szwajcarii turnieju Montreux Volley Masters. Ostateczny rezultat w połączeniu z wynikami uzyskanymi na Igrzyskach Panamerykańskich (złoty medal) oraz miejscem trzecim na mistrzostwach strefy NORCECA, pomogły Dominikankom w uzyskaniu tzw ‚dzikiej karty’ na rozgrywki Pucharu Świata w Japonii. W samych rozgrywkach reprezentacja ta nie odegrała znaczącej roli, plasując się na 10. miejscu Dominikanki zdołały wygrać tylko trzy na 11 rozegranych spotkań. Zaznaczyć należy, że jednym z pokonanych wówczas zespołów była reprezentacja Polski, która uległa rywalkom 1:3.

Swoją ‚przygodę’ z rozgrywkami siatkarskiego World Grand Prix siatkarki z Dominikany rozpoczęły w 2004 roku. Prowadzący reprezentację trener Francisco Cruz Jimenez nie mógł być do końca zadowolony z tego debiutu. Ostatecznie prowadzona przez niego reprezentacja uplasowała się na pozycji 12. Niewiele lepiej wyglądała sytuacja w kolejnej edycji rozgrywek, kiedy to Dominikanki zostały sklasyfikowane na przedostatnim miejscu (11). Rok 2006 przyniósł również bezpośrednią konfrontację między reprezentacjami Polski i Dominikany na boiskach siatkarskiego World Grand Prix. W rozgrywanym wówczas w Bydgoszczy spotkaniu lepsze okazały się przyjezdne. W zestawieniu najlepszych ekip tej edycji WGP Dominikana zajęła 8. miejsce. Była to pozycja najlepsza w historii uczestnictwa reprezentantek tego kraju w turnieju World Grand Prix. Lata późniejsze to odpowiednio miejsca jedenaste, dziewiąte i ponownie jedenaste. Od 2008 roku selekcjonerem kadry narodowej Dominikany jest Marcos Kwiek, który stanowisko objął w miejsce Beato Miguela Cruza (następcy Francisco Cruz Jimeneza).

Analizując szczególne zalety i indywidualne charakterystyki zawodniczek nie można uniknąć porównań do reprezentacji Kuby. Charakteryzując zespół z punktu widzenia warunków fizycznych i motoryki zawodniczek jest to często pojawiające się porównanie. W przypadku Dominikanek wzrost znacznej części reprezentantek, powołanych na tegoroczne World Grand Prix, przekracza 180 cm a blisko połowa reprezentantek ma więcej niż 185cm, średni zasięg atakujących kształtuje się na poziomie ok 310cm. Najjaśniejszym elementem zespołu i jego liderką jest Annerys Vargas wspierana przez uznawaną za niezwykły talent dominikańskiej siatkówki – Cindy Rondon. Powołany na tegoroczne rozgrywki skład reprezentacji Dominikany wskazuje na stopniowe odmładzanie kadry, przez co ekipa ta może nie odegrać istotnej roli w walce o turniej finałowy.

Dla siatkarek z Dominikany ostatnim przygotowaniem przed tegorocznymi rozgrywkami World Grand Prix były spotkania sparingowe rozegrane z reprezentantkami Niemiec. Dwa mecze towarzyskie na swoją korzyść rozstrzygnęły Niemki wygrywając dwukrotnie w wymiarze 3:1. Natomiast nasza reprezentacja ma za sobą dwa rozegrane sparingi z aktualnymi mistrzyniami świata (Rosją), z których zwycięsko wyszły podopieczne Jerzego Matlaka wygrywając odpowiednio 3:0 oraz 3:1.

W ostatnich latach Polki z Dominikaną nie grały często, a bezpośrednie konfrontacje nie były rywalizacją o czołowe miejsca w klasyfikacji. W tej rywalizacji faworytkami z pewnością będą nasze reprezentantki, w rankingu prezentowanym przez FIVB Polska zajmuje 11. miejsce przy pozycji 14, swoich sobotnich rywalek.Skład reprezentacji Dominikany na WGP:

Annerys Vargas Valdez,
Dahiana Burgos Herrera,
Lisvel Elisa Eve,
Marianne Fersola Norberto,
Brenda Castillo,
Carmen Rosa Caso Sierra,
Niverka Dharlenis Marte,
Candida Estefany Arias Perez,
Sidarka de los Milagros Nuñez,
Milagros Cabral de la Cruz,
Jeoselyna Rodriguez Santos,
Karla Echenique,
Cindy Rondon Martinez,
Cosiri Rodriguez Andino,
Gabriela Alexandra Reyes Hinojosa,
Altagracia Mambru,
Bethania De La Cruz de Peña,
Ana Yorkira Binet Stephens.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Grand Prix

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2010-08-03

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved