Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > Polki po raz kolejny lepsze od Rosjanek

Polki po raz kolejny lepsze od Rosjanek

Podopieczne Jerzego Matlaka po raz drugi spotkały się w Sopocie z reprezentacją Rosji i po raz drugi wygrały. Był to ostatni sprawdzian naszej kadry przed rozpoczynającymi się w piątek w Gdyni rozgrywkami z cyklu World Grand Prix.

Spotkanie rozpoczął autowy atak Joanny Kaczor z lewego skrzydła, dający pierwszy punkt i prowadzenie reprezentacji Rosji. Dobra gra na siatce Rosjanek i kolejny nieskończony przez Kaczor atak zwiększyły dystans (0:3). Pierwszy punkt, po własnej akcji w ataku, podopieczne trenera Matlaka zdobyły przy stanie 4:2, kiedy to skutecznym zagraniem z lewego ataku popisała się Anna Barańska. Siatkarki Sbornej regularnie zwiększały prowadzenie schodząc, po ataku Gamowej z trzeciego metra, na pierwszą przerwę techniczną przy korzystnym rezultacie (4:8). Po czasie skuteczność w ataku polskiej ekipy nie uległa poprawie a kolejne ‚oczka’ na swoim koncie dopisała ekipa gości (4:10). Dopiero przy zagrywce Anny Barańskiej biało-czerwone odzyskały kilka kolejnych punktów (akcje na siatce kończyły Gajgał i Kaczor), co w połączeniu z autowym atakiem Fateewy po stronie rosyjskiej niemal wyrównało stan (9:10).
Polskim siatkarkom nie udało się jednak doprowadzić do remisu, dzięki dobrej dyspozycji w ataku Gamowej reprezentacja Rosji szybko odzyskała kilkupunktową przewagę (13:16). Dobra gra na siatce Katarzyny Skowrońskiej- Dolaty, oraz skuteczna gra w kontrataku Polek wyrównały stan meczu (16:16). Końcówka partii to już wymiana sił w ataku z grą punkt za punkt, kolejne akcje na swoją korzyść rozstrzygały Polki uzyskując przewagę w kluczowym fragmencie seta ( 22:19). Podopieczne trenera Kozjutkina zdołały jeszcze odrobić straty ( 23:22), jednak ostatecznie partię kończy wygrana, przez duet Badnarek- Kasza- Zaroślińska , akcja na siatce (25:22).

Pierwsze akcje w drugiej partii rozstrzygnęły na swoją korzyść Rosjanki, szybko uzyskując kilkupunktową przewagę 5:1. W reakcji na grę swoich podopiecznych trener Jerzy Matlak poprosił o czas, po przerwie nieudany atak rosyjskiej środkowej dał naszej reprezentacji drugie ‚oczko’. Regularne odrabianie strat i walka o korzystny rezultat przyniosły efekty jeszcze przed kolejną przerwą, po ataku z sytuacyjnej piłki Anny Barańskiej było 7:7. Od tego momentu toczyła się wyrównana gra, żadna z ekip nie uzyskała wyższej przewagi, a w naszej reprezentacji punktowały Anna Barańska i Katarzyna Skowrońska-Dolata (13:11) Dystans punktowy między zespołami utrzymywał się (19:17), a w decydującej momencie w celu poprawy przyjęcia Annę Barańską zmieniła Mariola Zenik. Próby odrobienia strat i wyrównania stanu podejmowane przez aktualne mistrzynie świata nie przyniosły założonych efektów- nadzieję Rosjankom odebrała Katarzyna Skowrońska-Dolata zdobywając 25. punkt bezpośrednio z zagrywki.

Odsłonę trzecią Polki rozpoczęły od błędu w ataku Karoliny Kosek (0:1). Jednak podopieczne trenera Matlaka szybko wyrównały stan rywalizacji dzięki czemu już od pierwszych akcji toczyła się wyrównana gra. Na tym etapie spotkania po stronie naszej reprezentacji punktowała Anna Barańska, a po drugiej stronie siatki Jekaterina Gamowa (5:5). Skład polskiej reprezentacji w tej partii różnił się od ‚szóstki’ rozpoczynającej spotkanie: na boisku pojawiły się Karolina Kosek i Berenika Okuniewska. Kolejne akcje to dość nierówna gra naszej reprezentacji, wykorzystane szanse w kontrach pozwoliły Rosjankom wypracować trzy ‚oczka’ przewagi (12:15). Nie był to jednak dystans nie do odrobienia, wykończone akcje na siatce i zagranie w taśmę Gamowej dały naszej reprezentacji remis (16:16). Chwilowa dekoncentracja biało-czerwonych pomogła Sbornej ponownie’ odskoczyć’ na kilka punktów i odzyskać prowadzenie 21:17. Od tego momentu Polki zdobyły już tylko dwa punkty- set zakończył atak Gamowej- Rosja wygrała 25:19.

Udanym atakiem z prawego skrzydła trzeci set rozpoczęła Joanna Kaczor. Poza Kaczor do gry w tym secie wróciła również Katarzyna Skowrońska-Dolata. Już od pierwszych akcji w ataku można było zauważyć, że partia będzie wyrównana. Przed przerwą techniczną żadna z drużyn nie uzyskała prowadzenia wyższego niż jednopunktowe- na czas siatkarki schodziły po efektywnym zagraniu Koszelewy, przy stanie 8:7 dla Sbornej. Następnie autowy atak Katarzyny Skowrońskiej- Dolaty, oraz punktowy blok przyjezdnych zwiększył dystans między zespołami (7:11). Po raz kolejny istotnym elementem okazała się zagrywka, przy serwisie Mileny Sadurek gospodynie dzięki skutecznej grze na siatce doprowadziły do remisu po 11. Równie szybko Polki straciły kolejne punkty i zmuszone były ponownie odrabiać straty. Kolejno bronione ataki przeciwniczek pozwoliły na wyprowadzeniu kontrataków, które w połączeniu z błędami własnymi Rosji wywołały korzystny rezultat (16:15). Po czasie as serwisowy Agnieszki Bednarek- Kaszy przybliżył Polki do końca partii, a dobrą dyspozycję Polek w tym elemencie potwierdziły kolejne punktowe zagrywki Anny Barańskiej (23:18). Spotkanie zakończyła przegrana przez Gamową akcja na siatce, Polska wygrała 25:22 a w całym spotkaniu 3:1.

Polska – Rosja 3:1
(25:22, 25:22, 19:25, 25:22)

Polska: Sadurek, Skowrońska-Dolata, Bednarek-Kasza, Gajgał, Kaczor, Barańska, Maj (libero) oraz Zenik, Zaroślińska, Skorupa, Okuniewska, Kosek.