Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > W pierwszym meczu towarzyskim Polki pokonały Rosję

W pierwszym meczu towarzyskim Polki pokonały Rosję

W pierwszym spotkaniu towarzyskim rozegranym w hali 100-lecia w Sopocie będącym ostatnim etapem przygotowań do tegorocznych rozgrywek WGP, podopieczne Jerzego Matlaka wygrały 3:0 z reprezentacją Rosji.

Od ataku z lewego skrzydła spotkanie rozpoczęła Joanna Kaczor, dając Polkom prowadzenie 1:0. Punktowa zagrywka Mileny Sadurek dała kolejny punkt biało-czerwonym, Rosjanki pierwsze „oczko"na swoim koncie zapisały po błędzie na zagrywce Polek (2:1). Przy toczącej się walce punkt za punkt, minimalną (jednopunktową) przewagą mogła pochwalić się ekipa gości. Dwie punktowe zagrywki Katarzyny Skowrońskiej- Dolaty wyprowadziły podopieczne trenera Matlaka na prowadzenie 7:5, równie dobrze w tym elemencie spisywały się rywalki i to one po zdobyciu ósmego ‚oczka’ schodziły prowadząc na pierwszej przerwie technicznej.

Równie szybko, przy punktowych zagrywkach Anny Barańskiej, nasze reprezentantki odzyskały cenne punkty doprowadzając do stanu 9:8. W tym fragmencie partii, do kolejnej przerwy rywalizacja była bardzo wyrównana, Polki kolejno traciły przewagę i odrabiały dystans wychodząc na prowadzenie. Na drugiej przerwie technicznej rezultat nie był jednak korzystny dla biało-czerwonych. Brak obron i kontrataków po stronie naszej reprezentacji zwiększyły dystans punktowy (15:19), przy tym stanie trener Jerzy Matlak poprosił o czas. Przerwa przyniosła pożądany efekt w postaci dwóch odrobionych punktów (17:19), dobra gra na siatce i as serwisowy Anny Barańskiej pozwoliły całkowicie zniwelować straty w końcówce partii. To właśnie znakomita gra w polu serwisowym Polek dała naszej reprezentacji pierwszą piłkę setowa przy stanie 24:23. Pierwsze szanse nasze siatkarki nie wykorzystały, jednak już przy drugiej szansie zawodniczki zakończyły partię- punktowy blok na swoim koncie zapisała Anna Barańska – Polska wygrała 26:24

Odsłonę drugą bardzo dobrze rozpoczęły Rosjanki, które przy nie najlepszym przyjęciu Polek szybko objęły prowadzenie 3:0. Do wyrównania stanu doprowadził dopiero dwublok duetu Skowrońska- DolataBednarek- Kasza (3:3). Jeszcze przed pierwszą przerwą obraz gry uległ zupełnemu przeobrażeniu i Polska prowadziła na czasie 8:6. Od tego momentu przewaga Polek systematycznie się zwiększała, a kolejne akcje w ataku kończyły Barańska i Bednarek-Kasza. W końcówce partii (przy stanie 19:12) Sadurek zostaje zmieniona przez Kosek, uzupełnieniem zmiany jest wprowadzenie Szczurek w miejsce Barańskiej. Kolejne czasy na prośbę trenera Kozjutkina nie przyniosły pożądanych skutków. 25. punkt w partii naszej reprezentacji daje atak Kosek (25:17)

Partie trzecią, po ataku w antenkę Katarzyny Skowrońskiej- Dolaty, od prowadzenia rozpoczęły Rosjanki. Błędy w ataku i niewykorzystane kontry zwiększyły dystans do stanu 3:1 dla Rosji. Biało- czerwone chcąc zakończyć spotkanie w trzech setach szybko przystąpiły do odrabiania strat, i po zwycięstwie w bogatej w efektowne obrony akcji było już 3:3. W początkowej fazie seta kolejne punkty dla Polek, po efektownych atakach zdobywała Anna Barańska, pomagając utrzymać ‚kontakt’ z rywalkami. Początkowe prowadzenie Sbornej 8:7 na pierwszej przerwie technicznej, po kolejnych zagraniach z błędami własnymi biało-czerwonych zmieniło się na 13:8.

Po czasie, o który poprosił polski szkoleniowiec obraz gry nie uległ znacznej zmianie, kolejne akcje w ataku kończyły rosyjskie zawodniczki,a Polki nie podbijały piłek w obronie (9:16). Wydawałoby się że tej straty Polki już nie odrobią, jednak znakomita gra na siatce naszego zespołu, wykończona blokiem Barańskiej, w decydującym fragmencie partii, doprowadziły do stanu 17:18 przywróciły naszym siatkarkom szanse na zwycięstwo w tej partii. Przy remisie po 19, znakomita gra w obronie i efektowny atak Anny Barańskiej z lewego skrzydła dały drużynie Jerzego Matlaka pierwsze prowadzenie w tej partii (20:19). Kilkupunktowy dystans utrzymał się do końca spotkania, mecz, obijając rosyjski blok zakończył atak Katarzyny Skowrońskiej- Dolaty. Reprezentacja Polski wygrała 25:23 i 3:0 w całym spotkaniu.

Polska – Rosja 3:0
(26:24, 25:17, 25:23)

Polska: Sadurek, Skowrońska-Dolata, Gajgał, Bednarek-Kasza, Barańska, Kaczor, Maj (libero) oraz Skorupa, Okuniewska, Kosek, Zenik