Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ: Brazylia po raz dziewiąty najlepsza

LŚ: Brazylia po raz dziewiąty najlepsza

W finale tegorocznej Ligi Światowej Brazylia pokonała reprezentację Rosji 3:1 i  po raz dziewiąty w historii tych rozgrywek sięgnęła po złoty medal. Rosjanie nie byli w stanie znaleźć recepty na dobrą grę przeciwnika, triumfując tylko w trzecim secie.

Spotkanie od prowadzenia 2:0 rozpoczęli Rosjanie, ale Brazylijczycy błyskawicznie odrobili straty i po bloku Theo na Birjukowie prowadzili 5:3. Ta dwupunktowa różnica utrzymywała się do pierwszej przerwy technicznej. Autowy atak Michajłowa dał podopiecznym Bernardo Rezende już cztery punkty przewagi (11:7). Canarinhos nie ustrzegli się jednak błędów, co doprowadziło do remisu 11:11. Po bloku Rodrigao na Wołkowie aktualni mistrzowie świata odzyskali dwupunktową przewagę (15:13). Od stanu 17:18 Brazylijczycy wygrali cztery kolejne akcje i nie pomogło tutaj branie czasu przez trenera Daniele Bagnoli. Po autowej zagrywce Semena Połtawskiego siatkarze z Kraju Kawy mieli pierwszą piłkę setową, jednak jej nie wykorzystali. Udało się to dopiero za trzecim podejściem – partię zakończył skuteczny atak Murilo z drugiej linii.

Drugi set to wyrównana gra obydwu drużyn. Początkowo na prowadzenie wyszli Rosjanie po atakach Krasikowa i Michajłowa (5:3). Parę minut później Wołkow został zablokowany, a Dante popisał się skuteczną kontrą i na tablicy wyników pojawił się remis 6:6. Do stanu 19:19 żaden z zespołów nie był w stanie wypracować sobie przewagi większej niż dwa punkty, dopiero dwie skuteczne akcje Dante, a następnie blok Rodrigao dały Canarihnos trzypunktowe prowadzenie. Podopieczni Bernardo Rezende nie wypuścili już tej przewagi z rąk i wygrali drugą partię 25:22.

W trzeciej odsłonie meczu Rosjanie wreszcie obudzili się z zimowego snu. Zaczął funkcjonować blok, także rosyjscy środkowi pokazali się w ataku. Na rezultat takiego stanu rzeczy nie trzeba było czekać długo. Po bloku Grankina na Murilo podopieczni Bagnoliego schodzili na pierwszą przerwę techniczną prowadząc czterema punktami. Przewaga ta w miarę upływu czasu powiększała się i po bloku Michajłowa wynosiła już siedem punktów (15:8). Brazylijczycy nie byli w stanie odrobić tak wielkich strat. Rosjanie pewnie wygrali tego seta 25:16.

Czwarta partia była najbardziej zaciętym fragmentem finałowego spotkania. Po udanych atakach Muserskija i Biereżki Rosjanie wyszli na prowadzenie 8:6. Po zepsutej zagrywce Sidao obydwa zespoły dzieliły już trzy punkty, ale wtedy Brazylijczycy wzięli się za odrabianie strat. Ataki Dante i Rodrigao doprowadziły do remisu 13:13. W tym momencie o czas poprosił Daniele Bagnoli. Po czasie Michajłow wprawdzie zaatakował w aut, ale zaraz potem punktowym atakiem popisał się Połtawski, a po skutecznym zbiciu Biereżki Rosjanie wchodzili na drugą przerwę techniczną z jednym punktem przewagi. Kolejna dobra akcja Biereżki dała jego drużynie dwupunktowy bufor bezpieczeństwa. Wtedy na przerwę w grze zdecydował się Bernardo Rezende. Zdawało się, że ta pauza nie dała żadnego rezultatu, bo po niej Makarow dwukrotnie zablokował Theo i „zapachniało" tie-breakiem (20:16). W tym momencie Canarinhos przerwali punktową serię rywala i doprowadzili do remisu 20:20. Bohaterem tej nerwowej końcówki był Dante, który był dzisiaj zresztą najlepiej się spisującym zawodnikiem w szeregach Brazylii. Jego skuteczny atak, a następnie blok dały piłkę meczową (24:22) aktualnym mistrzom świata i wprawdzie w następnej akcji brazylijski przyjmujący został zablokowany, ale zaraz potem Krasikow zaserwował piłkę w siatkę i to oznaczało koniec spotkania. Brazylia wygrała czwartego seta 25:23 i całe spotkanie 3:1, po raz dziewiąty w historii wygrywając Ligę Światową.

Rosja- Brazylia 1:3
(22:25, 22:25, 25:16, 23:25)

Rosja: Grankin (1), Birjukow, Biereżko (11), Muserskij (16), Wołkow (7), Michajłow (20), Komarow (Libero) oraz Połtawski (3), Krasikow (8), Kazakow i Makarow (2)