Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ: Brazylijczycy pokonali Kubę i zagrają o złoto

LŚ: Brazylijczycy pokonali Kubę i zagrają o złoto

Półfinałowy mecz pomiędzy Brazylią i Kubą rozpoczął się od wygranego seta przez siatkarzy Orlando Samuelsa. Później było już mniej sensacyjnie. Kolejne trzy partie wygrali Brazylijczycy i to oni zmierza się w niedzielnym finale Ligi Światowej z reprezentacją Rosji.

Pierwszą partię od prowadzenia rozpoczęli Kubańczycy, którzy po ataku Simona i autowym zbiciu Vissotto wygrywali 2:0. Przewaga ta utrzymywała się do stanu 4:2. Wówczas Brazylijczycy zaczęli odrabiać straty. As serwisowy Vissotto i blok Rodrigao na Leonie doprowadziły do wyrównania 4:4. Mimo tego, na pierwszej przerwie technicznej 8:5 prowadzili Kubańczycy. Po czasie podopieczni trenera Rezende próbowali odrobić straty, ale zbliżyli się do rywala tylko do stanu 8:9. Od tego momentu przewaga reprezentacji Kuby stopniowo wzrastała. Na drugiej przerwie technicznej drużyna ta prowadziła już 16:11. Kubańczycy kontrolowali przebieg gry do końca partii, ani na chwilę nie tracąc wysokiego prowadzenia. Ostatecznie zwyciężyli w secie 25:21.

Druga odsłona spotkania rozpoczęła się od zaciętej walki po obu stronach. Przy stanie 3:3 punkty seriami zaczęli zdobywać Canarinhos, którzy na pierwszej przerwie technicznej prowadzili 8:4. Po czasie Brazylijczycy utrzymywali swoją przewagę, a w ich szeregach dobrze spisywali się Vissotto i Dante. Druga przerwa techniczna to również ich czteropunktowe prowadzenie (16:12). W ostatniej części seta dominacja Brazylii stopniowo powiększała się. Podopieczni trenera Blackooda musieli uznać wyższość przeciwnika, który wygrał 25:19 i tym samym doprowadził do wyrównania w setach (1:1). Gra zaczęła się zatem od nowa.

Trzecią partię znów udanie rozpoczęła ekipa kubańska. Po dwóch pierwszych akcjach, podobnie jak w pierwszym secie, wyszła ona na prowadzenie 2:0. Rywal jednak nie spał i po kilku zagraniach z Visotto, Dante i Rodrigao na czele role się odwróciły. Na pierwszej przerwie technicznej to Brazylijczycy prowadzili 8:5. Po czasie Kubańczycy konsekwentnie deptali im jednak po piętach. Najpierw doprowadzili do wyrównania 8:8, a potem – gdy przeciwnik znów próbował „uciekać" – 13:13. W międzyczasie boisko z powodu kontuzji opuścić musiał Vissotto. W jego miejsce pojawił się Theo. Na kolejnym czasie technicznym Brazylijczycy prowadzili 16:14. Po przerwie rozpoczęła się zacięta wymiana ciosów, z której zwycięsko wyszli Canarinhos, którzy wygrali seta 25:21.

Czwarta i ostatnia partia rozpoczęła się od walki punkt za punkt. Przy stanie 3:3 dwupunktowe prowadzenie osiągnęli Kubańczycy (5:3). Nie udało im się jednak utrzymać przewagi do przerwy technicznej. Po ataku Murilo prowadzili na niej bowiem podopieczni trenera Rezende (8:7). Druga część seta to znów zacięta walka po obu stronach. Drużyny na przemian wychodziły na prowadzenie. Ostatecznie skromnie, bo jednym punktem na drugiej przerwie technicznej wygrywali Canarinhos (16:15). Po czasie stopniowo powiększali oni swoją przewagę. Pomógł w tym dobrze funkcjonujący brazylijski blok i spora ilość błędów po stronie coraz bardziej zagubionych Kubańczyków. Przy stanie 24:18 Brazylijczycy mieli pierwszą piłkę meczową. W kolejnej akcji Dante zaatakował jednak w aut, a następnie asem na zagrywce popisał się Simon. Kolejny serw tego zawodnika powędrował jednak w środek siatki i zakończył tym samym półfinałowy pojedynek. Brazylia wygrała seta 25:20, a całe spotkanie 3:1. Oznacza to, że po raz jedenasty stanie ona przed szansą zwycięstwa w Lidze Światowej.

Brazylia – Kuba 3:1
(21:25, 25:19, 25:21, 25:20)

Brazylia: Bruno (1), Vissotto (10), Murilo (12), Rodrigao (5), Lucas (3), Dante (16), Mario (libero) oraz Sidnei, Lopes (9), Thiago (1) i Marlon (2)
Kuba: Leon (10), Leal (10), Camejo (7), Simon (9), Hierrezuelo (1), Hernandez (11), Gutierrez (libero) oraz Leyva, Cepeda (3) i Diaz