Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > LE kobiet: Zwycięstwa Serbii i Turcji na koniec fazy grupowej

LE kobiet: Zwycięstwa Serbii i Turcji na koniec fazy grupowej

W ostatnich spotkaniach fazy grupowej LE kobiet Serbia pokonała 3:1 Bułgarię, a Turczynki wygrały 3:0 z Hiszpanią. W turnieju finałowym zagrają Serbia, Bułgaria, Izrael i Turcja. CEV zadaje sobie pytanie, czy Final Four będzie mógł się odbyć w Turcji.

Pomimo sporych zmian w składach obydwu zespołów, pierwsze dwa sety bliźniaczo przypominały dwie odsłony sobotniego spotkania pomiędzy tymi ekipami. W każdej z nich bowiem inicjatywa leżała po stronie Serbek, które bez większych kłopotów dwukrotnie pokonały Bułgarki.

Trzeci set przyniósł zgromadzonym na trybunach kibicom wiele emocji. Serbki rozpoczęły rywalizację ponownie od mocnego uderzenia, bowiem już na pierwszej przerwie technicznej ich przewaga wynosiła sześć oczek (8:2) i w niewiele zmienionym dystansie na drugim obowiązkowym czasie (16:11). Plavi kontrolowały przebieg rywalizacji i bez kłopotów wypracowały piłkę meczową (24:19). W tym momencie w grze przyjezdnych coś się zacięło, a Bułgarki zdobyły sześć oczek z rzędu, czym same wyszły na prowadzenie (25:24). Udaną serię rywalek przerwał dopiero punkt zdobyty przez Jovanę Vesović. Bułgarki nie pozwoliły sobie jednak na wyrwanie wywalczonego w końcówce zwycięstwa i po wyrównanej walce na przewagi i świetnych akcjach Evy Yanevej wygrały 31:29.

W kolejnej odsłonie nie było już niespodzianek, bowiem Bułgarkom nie udało się utrzymać tak wysokiego jak w końcówce poprzedniej odsłony poziomu gry. – Grałyśmy bardzo dobrze w ten weekend. W tym meczu pokazałyśmy, że mamy więcej niż sześć siatkarek. Bułgaria zagrała dziś znacznie gorzej od nas, może dlatego, że przygotowuje się do Final Four – podsumowała niedzielną rywalizację Jelena Nikolic.

grupa A:

Bułgaria – Serbia 1:3
(20:25, 15:25, 31:29, 21:25)

Bułgaria: Nenowa (5), Janewa (20), Rusewa (6), Rabadżiewa (2), Filipowa S. (10), Nikołowa (11), Filipowa M. (libero) oraz Marinowa, Zarkowa, Karakaszewa i Wasiljewa (8)
Serbia: Nikolić (4), Vesović (16), Ognjenović (2), Veljković (10), Bjelica (15), Rasić (17), Cebić (libero) oraz Zivković (1), Krsmanović, Majstorović i Molnar (12)

Zwycięstwem 3:0 swój udział w fazie grupowej zakończyły Turczynki, które ze względu na występ w przyszłotygodniowym Final Four wystąpiły w zupełnie innym ustawieniu.

Hiszpanki w otwarciu pierwszego seta narzuciły spore tempo rywalkom. Na pierwszej przerwie technicznej prowadziły one 8:7, ale dobra gra na środku siatki pozwoliła Turczynkom na wyjście na prowadzenie. Świetnie spisywały się Erdem i Toksoy, co dało siatkarkom z Turcji przewagę dwóch oczek na drugiej przerwie technicznej (16:14). W zwiększeniu dystansu dzielącego je od rywalek pomogły znacznie serwisy Neslihan Darnel (23:18), co praktycznie przesądziło o zwycięstwie Turczynek.

Gospodynie nie zwalniały tempa prowadząc najpierw 8:5, a następnie 10:6. Hiszpankom nie pomógł czas, o który poprosił trener Vermeulen, bowiem przewaga Turczynek na drugiej przerwie technicznej jeszcze wzrosła (16:6). W końcowej fazie seta podopieczne trenera Chiappiniego zagrały świetnie w defensywie, co dało im zdecydowanie zwycięstwo 25:15.

Szkoleniowiec reprezentacji Turcji w trzecim secie zdecydował się na roszady w składzie. Nie przeszkodziło to prowadzonemu przez niego zespołowi w wypracowaniu przewagi na pierwszej przerwie technicznej (8:6). Hiszpankom udało się jeszcze na chwilę odwrócić losy seta (10:9), ale było to ich ostatnie słowo w tym meczu. Turczynki bowiem chwilę później prowadziły już 13:10, a na drugiej przerwie technicznej 16:11. Takiej przewagi gospodynie już nie roztrwoniły i pewnie wygrały 25:20.