Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Liga Europejska kobiet: Zwycięstwa Serbek i Hiszpanek

Liga Europejska kobiet: Zwycięstwa Serbek i Hiszpanek

W niedzielne popołudnie dokończono 4. i 5. kolejkę spotkań Ligi Europejskiej. W grupie A Serbki w trzech setach pokonały Wielką Brytanię. Taki sam wynik padł w meczu Grecja - Hiszpania. Z przyczyn politycznych odwołano spotkania Turcji i Izraela.

Serbia to spotkanie rozpoczęła w nieco innym niż zwykle ustawieniu. Trener Branko Kovacevic postawił tym razem na Bojanę Zivkovic, w miejsce Mai Ognjenovic, kapitan zespołu. Po w miarę wyrównanym początku pierwszej partii, stopniowo na prowadzenie zaczęły wysuwać się siatkarki z Bałkanów. Przy czteropuntowym prowadzeniu Serbek już na wstępnie meczu (6:2), brytyjski trener, Audrey Cooper, postanowił wykorzystać pierwszą przerwę dla swoich podopiecznych. Wydawało się, że tak wcześnie wypracowanej przewagi przyjezdne nie oddadzą już do końca seta. Co więcej, ich dominacja na boisku rosła z każdą chwilą (17:12). Nieoczekiwanie siatkarki z Wysp Brytyjskich zdołały doprowadzić do wyrównania po 19. Serbki pokazały jednak, jak wiele niespodzianek kryje w sobie żeńska siatkówka. Po znacznym przestoju zdobyły sześć punktów z rzędu. Błąd w przyjęciu Brytyjek zakończył pierwszą odsłonę z wyraźną punktową przewagą przyjezdnych 25:19.

Drugi set w wykonaniu przyjezdnych był zdecydowanie lepszy od poprzednich rozgrywanych w tym dwumeczu. Na pierwszą przerwę techniczną siatkarki zeszły przy dwupunktowym prowadzeniu Brytyjek. Ten wystarczający na siatkarki z Bałkanów poziom gry udało im się utrzymać jedynie przez kilka kolejnych akcji. Bowiem podczas drugiej przerwy technicznej, to zwyciężczynie z pierwszej partii mogły cieszyć się z dwóch oczek przewagi nad rywalkami. Podopieczne Coopera jeszcze próbowały nawiązać walkę w tym secie, ale zdobycie kontaktu punktowego (18:19), to wszystko, na co było je stać. Druga partia również padła łupem Serbek 25:20.

W trzeciej odsłonie gospodynie podniosły się. Zaczęły walczyć o każdą piłkę, chcą doprowadzić do dającej im szansę czwartej partii. Poskutkowało to prowadzeniem w początkowej fazie seta aż 6:2. Przewaga ta zaczęła jednak stopniowo topnieć. Serbki spokojnie i stopniowo odrabiały straty i na drugą przerwę techniczną, to one schodziły w lepszych nastrojach (16:14). W końcówce Brytyjki zdołały obronić dwie piłki meczowe, ale trzecia kończąca akcja okazała się przekreśleniem szans na dalszą walkę (25:23).

Zespół z Wielkiej Brytanii zrobił dzisiaj swoje, grając bardzo dobrze w bloku i obronie i o wiele lepiej niż w pierwszym meczu. My też zrobiliśmy kilka głupich i podstawowych błędów, ale teraz to się nie liczy – wygrałyśmy 3:0 – podsumowała to spotkanie kapitan serbskiej drużyny, Maja Ognjenovic.

Wielka Brytania – Serbia 0:3
(19:25, 20:25, 23:25)

W drugim niedzielnym meczu żeńskiej Ligi Europejskiej Hiszpanki po raz kolejny pokonały siatkarki z Grecji. Gospodynie jedynie w dwóch pierwszych setach stoczyły ze swoimi rywalkami równorzędny pojedynek.

W pierwszej odsłonie Greczynki przegrywały już nawet czterema punktami (18:22), w końcówce potrafiły się jednak odbić od dna i doprowadzić do wyrównania (24:24), wprowadzając nerwową atmosferę w szeregi przyjezdnych. Doskonale dysponowane Hiszpanki nie pozwoliły sobie jednak wyrwać zwycięstwa w secie otwarcia (26:24).

Druga partia wyglądała bardzo podobnie. Początek należał zdecydowanie do ekipy z Hiszpanii (14:11). Gospodynie złapały jednak wiatr w żagle i wyszły na prowadzenie 20:17. Końcówka ponownie należała już do Hiszpanek, które w identycznym, jak w pierwszej partii stosunku punktowym, po raz drugi pokonały swoje rywalki.

Trzeci set to teatr jednego aktora. Wynik ostatniej partii mówi sam za siebie. Gospodynie zdołały w tej części meczu zdobyć zaledwie 14 punktów. Włoski trener, stojący na czele drużyny narodowej Grecji nie był zadowolony z postawy swoich podopiecznych, mimo że jego drużyna była bliska wygrania dwóch setów.

– Graliśmy gorzej niż wczoraj, szczególnie w przyjęciu i obronie. Trudno nam utrzymać stabilną grę, widać że brakuje nam doświadczenia. Mam nadzieję, że zagramy lepiej w czterech pozostałych meczach Ligi Europejskiej – oświadczył  po meczu trener reprezentacji Grecji.

Grecja – Hiszpania 0:3
(24:26, 24:26, 14:25)