Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Jubileusz PLPS S.A.

Jubileusz PLPS S.A.

fot. archiwum

Dziś Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej S.A. obchodzi jubileusz dziesięciolecia powstania. W piątek 30 czerwca 2000 roku w Poznaniu, przed meczem Ligi Światowej z Hiszpanią, podpisano akt notarialny Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej SA.

Udziałowcami zostało dziesięć klubów serii A i Polski Związek Piłki Siatkowej. Założyciele ustalili Statut Spółki oraz powołali jej pierwszy Zarząd i Radę Nadzorczą. Prezesem wybrano Artura Popko. 27 lipca 2000 roku spółka została wpisana do rejestru handlowego prowadzonego przez Wydział Gospodarczy Rejestrowy Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy.

Z kolei we wtorek 22 sierpnia 2000 w Warszawie Prezes Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu, Mieczysław Nowicki, podpisał koncesję na prowadzenie rozgrywek zawodowych. Siatkówka, jako czwarta dyscyplina w Polsce – po boksie, koszykówce i piłce nożnej – otrzymała prawo organizowania zawodowych rozgrywek ligowych oraz rozgrywek o Puchar Polski począwszy od tej ich fazy, do której rywalizacji przystąpią drużyny ligi zawodowej. Sportowa historia profesjonalnych rozgrywek rozpoczęła się 29 września 2000 roku. Tego dnia beniaminek Stolarka Wołomin przegrała w Radzyminie z obrońcą tytułu Mostostalem-Azotami Kędzierzynem Koźle 0:3 (22:25, 22:25, 24:26).

Rozwój profesjonalnych rozgrywek w Polsce obserwowałem trochę z oddali, z Finlandii, gdzie mieszkałem i pracowałem. Mimo to doskonale wiedziałem co dzieje się w klubach z Częstochowy, Kędzierzyna-Koźla, Olsztyna czy Rzeszowa – powiedział szef pionu szkolenia w Polskim Związku Piłki Siatkowej, mistrz olimpijski Włodzimierz Sadalski.Duży wpływ na ten rozwój, nie tylko ligowej siatkówki, miała telewizja. Z sezonu na sezon było jej coraz więcej na antenie. Było też duże większe zainteresowanie ze strony pozostałych mediów. Późniejsze sukcesy reprezentacji spowodowały, że nastąpił prawdziwy "boom". Kiedyś o ligowej siatkówce można było przeczytać w gazetach sportowych artykuły obszernością przypominającą obecne o tenisie stołowym. Moi fińscy przyjaciele z zazdrością patrzyli na rozwój siatkówki nad Wisłą. Cieszyli się gdy przed rokiem ich reprezentacja grała z nami w Lidze Światowej. Takie jednak było kiedyś zainteresowanie, ale ten "boom" spowodował, że wszystko poszło mocno do przodu. Oczywiście nie wszystko i nie wszędzie jest różowe. Mamy co robić, ale z dumą możemy podkreślić, że 10-letnie dziecko jest w sportowej szkole prymusem.Włodzimierz Sadalski przypomniał, że "na świat przyszła Młoda PlusLiga." – Wiem ile mamy z nią problemów. Początki zawsze są trudne. Wierzę, że za dziesięć lat będziemy o niej mówili tak samo jak obecnie o PlusLidze – zakończył mistrz olimpijski. Profesjonalnej Lidze Piłki Siatkowej S.A składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji Jubileuszu 10-lecia powstania.

źródło: pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne, PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2010-06-30

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved