Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > LE mężczyzn: Portugalia i Rumunia blisko turnieju finałowego

LE mężczyzn: Portugalia i Rumunia blisko turnieju finałowego

Zwycięstwami Rumunii i Hiszpanii w grupie A, oraz Portugalii i Turcji w grupie B zakończyły się sobotnie spotkania Ligi Europejskiej mężczyzn. Portugalczycy i podopieczni Steliana Moculescu są już o krok od awansu do turnieju finałowego tych rozgrywek.

grupa A:

W drugim spotkaniu rozegranym w Constancie Rumunia ponownie pokonała reprezentację Wielkiej Brytanii, tym razem przyszło jej to o wiele trudniej niż w piątek. Brytyjczycy postawili poprzeczkę wysoko i udowodnili swoją gra, że robią ogromne postępy. Najskuteczniejszymi zawodnikami byli Adrian-Radu Gontariu (23 pkt.) i Cristian Chitigoi (22) w zespole Rumunii oraz Mark Plotyczer (21) w zespole brytyjskim.

Podopieczni Steliana Moculescu przegrali pierwszego seta, wyrównali stan spotkania po czym znów przegrali kolejną partię. Brytyjczycy byli o krok od zwycięstwa w całym spotkaniu, przegrali jednak czwartą partię po zaciętej końcówce 28:30 i w tie-breaku do 13. Tym samym zespół Rumunii dopisał sobie po tym weekendzie kolejne cztery punkty w tabeli grupy A, której jest liderem.

W drugim spotkaniu tej grupy Hiszpanie podejmowali reprezentację Słowacji i podobnie jak przed tygodniem okazali się lepsi. Było to już czwarte zwycięstwo siatkarzy Hiszpanii w tegorocznych rozgrywkach i piąta porażka Słowaków, którzy mają coraz mniejsze szanse na awans do finałowej czwórki. Po pierwszym, wysoko wygranym secie przez gospodarzy zespół słowacki zdołał doprowadzić do wyrównania, kolejne dwie partie padły jednak ponownie łupem Hiszpanów.

Rumunia – Wielka Brytania 3:2
(22:25, 25:21, 20:25, 30:28, 15:13)

Rumunia: Began (6), Bartha (3), Lica (7), Borota (7), Chitigoi (22), Laza (10), Calin (libero) oraz Gontariu (23), Teotoc i Pavel
Wielka Brytania: Pipes (9), Plotyczer (21), Bennett (8), McGivern (9), Pink (4), Haldane (16), Hunter (libero) oraz French (15), O’Malley i Benson (2)

Hiszpania – Słowacja 3:1
(25:16, 23:25, 25:22, 25:18)

Hiszpania: Perez (26), Sevillano (11), Noda (9), Hernan (2), Fernandez (9), Garcia Torres (14), Llenas (libero) oraz Rocamora, Palharini i De Amo
Słowacja: Bencz (21), Piovarci (1), Jakubov (7), Hukel (3), Zatko (3), Divis (14), Ondrusek (libero) oraz Kubs, Hrinak (5), Holly, Sopko jr i Michalovic (1)

Po dwóch zwycięstwach w Austrii w miniony weekend tym razem Portugalczycy na własnym terenie pewnie pokonali Austriaków. Bez swojego najlepszego siatkarza Joao Jose siatkarze z półwyspu Iberyjskiego wygrali ten mecz bez straty seta, a najskuteczniejszym zawodnikiem był Flavio Cruz. Po stronie Austriaków po 13 punktów zdobyli Philip Schneider oraz Thomas Zass.

W pierwszym i drugim, przegranym na przewagi, secie Austriacy stawali zacięty opór i byli równorzędnym przeciwnikiem dla gospodarzy. W trzeciej partii jednak Portugalczycy wygrali wysoko do 16, zgarniając zwycięstwo i dwa punkty. Do zapewnienia sobie udziału w turnieju finałowym Portugalczykom brakuje jednego zwycięstwa w pozostałych pięciu spotkaniach. Z Austrią zmierzą się ponownie już jutro.

Tydzień temu Grecy dość niespodziewanie pokonali raz reprezentację Turcji. W pierwszym rewanżowym spotkaniu w Ankarze górą byli siatkarze tureccy, którzy zajmują drugie miejsce w tabeli grupy B. Najskuteczniejszym zawodnikiem w zwycięskiej ekipie był Serhat Coskun (18 pkt.) a niekwestionowanym liderem drużyny  greckiej okazał się Mitar Tzourtis, który zdobył 25 punktów.

Po wygranej w pierwszym secie Turcy pozwolili gościom na wyrównanie stanu spotkania. W kolejnych dwóch setach byli jednak lepsi i pewnie wygrali 3:1 zwiększając przewagę w tabeli nad swoimi rywalami do dwóch punktów.

Portugalia – Austria 3:0
(25:23, 28:26, 25:16)

Portugalia: Silva (11), Malveiro (8), Fidalgo C. (4), Siqueira (3), Sequeira (11), Cruz (14), Fidalgo J. (libero) oraz Violas i Ferreira
Austria: Schneider (13), Binder (2), Gavan (8), Zass (13), Reiser (7), Fruhbauer (9), Laure (libero) oraz Kroiss, Laimer (1) i Weber

Turcja – Grecja 3:1
(25:19, 22:25, 25:22, 25:23)

Turcja: Cin (3), Pezuk (2), Tanik (11), Coskun (18), Batur (8), Keskin (4), Kilic (libero) oraz Bozna (2), Karaagac (8), Kirici (4) i Minici (2)
Grecja: Tzourtis (25), Petreas (10), Kanellos (8), Fragkos (6), Terzis, Aspiotis, Papadimitriuo (libero) oraz Armenakis, Efraimidis (6) i Angelopoulos