Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Wojciech Janas: Praca z kadrą „B” różni się od tej w klubie

Wojciech Janas: Praca z kadrą „B” różni się od tej w klubie

fot. archiwum

- Oprócz pracy z kadrą B zajmuję się także zawodnikami kadry A, którzy nie lecieli na mecze Ligi Światowej. Praca minimalnie się różni od tej w klubie - mówi Wojciech Janas, trener przygotowania fizycznego bydgoskiej Delecty i kadry "B".

Jesteś trenerem przygotowania fizycznego, czym się zajmujesz i jakie masz zadanie?

Wojciech Janas:Jako trener przygotowania fizycznego zajmuję się wszystkim co związane z fizycznością zawodników. Mam tu na myśli przygotowanie graczy do sezonu, a później monitorowanie i poprawianie ich walorów fizyczno – motorycznych.

Nie każda drużyna jak Delecta może pozwolić sobie na taką funkcję, to profesjonalne podejście klubu, czy ty czujesz dużą odpowiedzialność aby każdy zawodnik fizycznie był sprawny cały sezon?W klubach zagranicznych każdy zespół ma osobę odpowiedzialną za przygotowanie fizyczne. U nas dopiero świadomość potrzeby takiej osoby w klubie zaczyna egzystować. Coraz więcej zespołów decyduje się na zatrudnienie trenera odpowiedzialnego za "fizyczność". Druga rzecz to taka, ze niestety mało jest w Polsce osób specjalizujących się w tej dziedzinie. Stąd kluby zatrudniają specjalistów za granicy, którzy mają większe doświadczenie. Ja miałem to szczęście, że klub mi zaufał i zaprosił do współpracy. Poza tym miałem merytoryczne i praktyczne przygotowanie poparte 8-letnią praktyką.

Mimo różnych opinii Delecta z sezonu na sezon gra lepiej. Aby przeskoczyć najlepsze drużyny nowy okres przygotowawczy musi być ciężko przepracowany, masz już jakiś pomysł na cykl treningowy dla zawodników?

Oczywiście że plan przygotowań mam gotowy. Takie plany cyklu muszą być już wcześniej "naszkicowane" aby z perfekcją można byłoby je realizować. I jeśli tylko klub zdecyduje się na dalszą współpracę z moją osobą to jak najbardziej ów plan wprowadzę w życie.

Obecnie pracujesz z kadrą „B", to duże wyróżnienie, jaka jest różnica pracy w kadrze i klubie?

Dla każdego znajdującego się w kadrze jest to zaszczyt i wyróżnienie, że tu jest i może pracować. Oprócz pracy z kadrą B zajmuje się także zawodnikami kadry A, którzy nie lecieli na mecze Ligi Światowej. Praca minimalnie się różni od tej w klubie. Nieco należy zróżnicować cykl przygotowań, gdyż większość z zawodników jest po wyczerpującym sezonie w swoich klubach i praktycznie są bez odpoczynku.

W tym roku powołano do kadry „B" młodych zawodników PlusLigi w tym Dawida Konarskiego z Delecty, to dla niego duże doświadczenie i poprawa gry technicznej, jak ocenisz jego prace w kadrze?

Dawid jest ambitnym zawodnikiem, który chce podnosić swoje umiejętności. Moim zdaniem jego pobyt tu przyniesie same korzyści zarówno dla niego jak i klubu. Wchłania on wiedzę którą starają się mu tu przekazać trenerzy i maksymalnie wykorzystuje każdą sekundę treningu.

Czy mimo pracy z kadrą znajdziesz czas na urlop?

Z kadrą będę niemalże do końca sierpnia więc na urlop nie będzie czasu. Poza tym wraz z moja żoną Karoliną spodziewamy się dziecka, w związku z tym każda wolną chwilę będę poświęcał rodzinie.

źródło: delectabydgoszcz.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2010-06-25

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved