Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > PlusLiga Kobiet: Podsumowanie dotychczasowych transferów

PlusLiga Kobiet: Podsumowanie dotychczasowych transferów

fot. archiwum

Zespoły grające w PlusLidze Kobiet szykują się do nadchodzącego sezonu ligowego. Do tej pory największa rewolucja kadrowa zdarzyła się w Muszyniance. Spore plany transferowe ma również Trefl Sopot, ale klub z Pomorza nie odkrył jeszcze kart.

Do wielkich zmian personalnych nie dojdzie w ekipie mistrzyń Polski. Wszystkie zawodniczki, które stanowiły w poprzednim sezonie o sile zespołu z Bielska-Białej zostają w drużynie. Mimo, że do sukcesu Aluprof poprowadził Mariusz Wiktorowicz, to nie będzie on już pierwszym trenerem. Tą funkcję będzie pełnił Grzegorz Wagner, dotychczasowy szkoleniowiec siatkarzy z Częstochowy. Z bielską ekipą pożegnały się trzy zawodniczki. Są nimi Dorota Świeniewicz, Mariola Barszcz oraz Helena Horka. W nadchodzących rozgrywkach w barwach mistrzyń Polski zagra Gabriela Wojtowicz, która występowała ostatnio w PTPS-ie Piła i Joanna Frąckowiak (powrót z Włoch).

Bank BPS Muszynianka Fakro Muszyna po niezbyt udanym sezonie postanowiła przeprowadzić wielką rewolucję kadrową. Z ekipy Bogdana Serwińskiego odeszło aż osiem zawodniczek (Joanna Mirek, Izabela Bełcik, Dorota Pykosz, Sylwia Pycia, Elźbieta Skowrońska, Anna Witczak, Izabela Żebrowska,  Marta Solipiwko). Na ich miejsce działacze postanowili ściągnąć zawodniczki, dzięki którym Muszynianka ma nie tylko powrócić na mistrzowski tron w naszym kraju, ale także awansować do Final Four Ligi Mistrzyń. Wielkim hitem transferowym jest z pewnością ściągnięcie do Muszyny dwóch reprezentantek Holandii, czyli Debby Stam oraz Caroline Wensink. Ponadto na przenosiny do wicemistrza Polski zdecydowała się Milena Sadurek, która ma za sobą niezbyt udany sezon w barwach Metalu Galati. W składzie „Mineralnych" znalazło się miejsce także dla Katarzyny Gajgał, Klaudii Kaczorowskiej i Kingi Kasprzak. Ciekawe jak w nowych rozgrywkach zaprezentuje się zespół, w którym doszło do tylu zmian.

Z MKS-u Dąbrowa Górnicza odeszły trzy podstawowe zawodniczki, czyli Katarzyna Gajgał, Ewelina Sieczka i Magdalena Śliwa. Nie wiadomo jeszcze w jakich klubach zagrają dwie ostatnie siatkarki. Ponadto kontrakty nie zostały przedłużone z Katarzyną Walawender (przenosi się do I-ligowego zespołu z Murowanej Gośliny) oraz Magdaleną Sadowską. Nowymi podopiecznymi Waldemara Kawki będą Izabela Żebrowska, Elźbieta Skowrońska i Ivana Plchotova. W kręgu zainteresowań działaczy ekipy z Zagłębia są między innymi Izabela Bełcik oraz Ilona Gierak. Jeśli władzom uda się sprowadzić jeszcze chociaż ze dwie wartościowe siatkarki, to MKS ponownie może liczyć się w walce o medale mistrzostw Polski.Organika Budowlani Łódź ma za sobą bardzo udany sezon. Jako beniaminek PlusLigi Kobiet zdołała wywalczyć Puchar Polski, a to dało jej możliwość rywalizacji w Lidze Mistrzyń. Z pewnością będzie to spore wyzwanie dla łódzkiego zespołu. W związku z tym działacze starają się wzmocnić zespół tak, by był on w stanie powalczyć na europejskich parkietach. Wiadomo już że na zakończenie kariery zdecydowała się Małgorzata Niemczyk. Dodatkowo z Organiką żegnają się: Anna Nowakowska, Sylwia Jasińska, Dominika Koczorowska i Katarzyna Jóźwicka. Dużym wzmocnieniem Budowlanych może być Joanna Mirek. Ponadto w łódzkiej drużynie drugą rozgrywającą została Marta Szymańska, która ostatnio broniła barw Trefla Sopot. Jednak na pewno to jeszcze nie koniec zmian w Organice. O kolejnych, nowych zawodniczkach, które zasilą reprezentanta Polski w Lidze Mistrzyń powinniśmy dowiedzieć się już niebawem.

Do tej pory niewiele zmian zaszło w Centrostalu Bydgoszcz. Z zespołem znad Brdy pożegnały się Izabela Kasprzyk, Alicja Leszczyńska, Katarzyna Wysocka (przejście do PTPS Piła) i Dominika Nowakowska (Murowana Goślina). Na powrót do Centrostalu zdecydowała się Monika Naczk, która w poprzednim sezonie broniła barw I-ligowego Trefla Sopot. Ponadto w drużynie Piotra Makowskiego zagra Marta Kuehn-Jarek. Była libero Calisii Kalisz w ubiegłym roku odpoczywała od siatkówki po urodzeniu dziecka. W kręgu zainteresowań bydgoskiej ekipy jest Dorota Pykosz.

Niewiele wiadomo na temat zmian personalnych w AZS-ie Białystok. Kłopoty związane z władzami klubu sprawiły, że nie zostały jeszcze podjęte decyzje dotyczące wzmocnień teamu z Podlasia. Z klubu odeszła Vesela Bonczewa, która wróciła do Bułgarii. Nową zawodniczką akademickiego zespołu została Alicja Leszczyńska. Ponadto w kręgu zainteresowań białostockich działaczy są dwie bardzo dobrze znane zagraniczne siatkarki. Mowa o Elenie Hendzel i Lucie Muhlsteinowej. Jednak czy do tych transferów dojdzie? Przekonamy się już niebawem.

Działacze wrocławskiej Gwardii postanowili rozstać się z czterema zawodniczkami. Są nimi: Olga Owczynnikowa, Marta Czerwińska, Aleksandra Szafraniec oraz Agnieszka Jagiełło. Nową podopieczną Rafała Błaszczyka będzie brązowa medalistka ubiegłorocznych mistrzostw Europy, Anna Witczak. Poza tym wrocławski klub podpisał umowę z Ewą Matyjaszek, która w ostatnim sezonie była drugą rozgrywającą PTPS-u Piła oraz Katarzyną Jaszewską. Z pewnościa taki skład pozwoli Gwardii ponownie walczyć o miejsce w środku stawki.

Sporo zmieni się także w zespole Stali Mielec. Pierwszym szkoleniowcem zespołu z Podkarpacia został Adam Grabowski, który zastąpił na tym stanowisku Rafała Prusa. Z drużyną pożegnały się także dwie podstawowe siatkarki „Stalówek", czyli Magdalena Piątek oraz Sylwia Wojcieska. Ponadto z drużyny odchodzi szereg innych zawodniczek takich jak: Iwona Kandora, Agata Wilk, Justyna Ordak, Marta Łukaszewska i Marlena Mieszała. Wiadomo już, że w przyszłym sezonie pod opieką trenera Grabowskiego będzie Dominika Koczorowska. Poza tym do Polski postanowiła wrócić Urszula Bejga, która w minionych rozgrywkach grała w słowackiej ekstraklasie. Wielce prawdopodobne jest, że do Stali przeniesie się Magdalena Sadowska (dotychczas MKS Dąbrowa Górnicza). Na testach w Mielcu przebywały między innymi Karolina Surma i Magdalena Jagodzińska, ale trudno stwierdzić, czy trafią one do ekipy z PlusLigi Kobiet.

Siatkarki TPS Rumia nie były faworytkami do wywalczenia awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej. Jednak sprawiły sobie i wszystkim swoim kibicom wielką niespodziankę. W finale I-ligowej rywalizacji pokonały Trefla Sopot i osiągnęły historyczny sukces dla Rumi. Po sezonie z klubem rozstała się Kinga Kasprzak, czyli zawodniczka, która walnie przyczyniła się do awansu. Z zespołu z Pomorza odeszła również Małgorzata Lubera (przenosiny do Murowanej Gośliny). Nie wiadomo jeszcze jakie siatkarki wzmocnią TPS. Wszystko będzie jasne, gdy będzie znany budżet beniaminka PlusLigi Kobiet.

Mimo, że drużyna Trefla Sopot nie wywalczyła bezpośredniego awansu do siatkarskiej elity kobiet, to w niej zagra. Stanie się tak dlatego, ponieważ klub z Pomorza wykupił miejsce w najwyższej klasie rozgrywkowej od borykającego się z kłopotami finansowymi PTPS-u Piła. Dotychczas z drużyny odeszły trzy zawodniczki. Monika Naczk powróciła do Bydgoszczy. Marta Szymańska wybrała ofertę Budowlanych, natomiast Tamara Kaliszuk zagra w PTPS-ie. Może się tak zdarzyć, iż Trefla zasilą trzy podstawowe siatkarki z Piły (Paulina Maj, Katarzyna Konieczna oraz Maja Tokarska). Poza tym warto przypomnieć, iż jeszcze przed zakończeniem poprzedniego sezonu było bardzo głośno o wielkich transferach w sopockiej ekipie. Jednak obecnie działacze nabrali wody w usta. Być może beniaminka poprowadzi Alesandro Chiappini, ale czy tak będzie dowiemy się pewnie za jakiś czas.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Siatkówki Kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2010-06-22

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved