Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, gr. D: Polacy znaleźli sposób na Kubańczyków

LŚ, gr. D: Polacy znaleźli sposób na Kubańczyków

Reprezentacja Polski w drugim spotkaniu na Kubie odniosła spektakularne zwycięstwo. Po dwóch zaciętych setach w trzecim nasi reprezentanci rozbili niepokonanych dotąd Kubańczyków do 12. Teraz przed nami sześć spotkań w Polsce.

Spotkanie w polu zagrywki rozpoczął Hernandez, dobre przyjęcie serwisu Kubańczyka pozwoliło biało-czerwonym na skuteczne wyprowadzenie akcji – pierwszy punkt zdobył Piotr Gruszka. Atak w siatkę Leala już w początkowej fazie seta dał Polakom dwupunktowe prowadzenie. Następnie punktowe zagranie Kubańczyka, ataki ze środka gospodarzy zminimalizowały różnice do jedno ‚oczka’. Po dłuższej wymianie kolejne zagranie efektownym atakiem zakończył Michał Winiarski, mimo że piłka została podbita przez Kubańczyków sędzia odgwizdał błąd nieczystego odbicia  zatrzymując akcję (2:4). Dystans utrzymał się do pierwszej przerwy technicznej, po czasie toczyła się wyrównana gra z rywalizacja punkt za punkt. Widowiskowe zagrania w ataku przeplatały błędy własne na zagrywce popełniane przez zawodników obu ekip. Na kolejnej przerwie podopieczni trenera Castellaniego wciąż utrzymywali prowadzenie, jednak niedokładne przyjecie, w połączeniu z wykorzystanymi przez Kubańczyków kontratakami w krótkim czasie doprowadziły do wyrównania (18:18). Zablokowany atak Winiarskiego, skuteczna kontra siatkarzy z Kuby w kolejnej akcji pozwoliła gospodarzom ze stanu 16:18 bardzo szybko wyjść na powadzenie 20:18. Daniel Castellani reagując na problemy z przyjęciem biało- czerwonych wprowadził zmiany najpierw Kurka zmienił Ruciak, a następnie w miejsce Winiarskiego wszedł Bartman. Zmiany przyniosły pożądany skutek, w końcowej fazie seta poprawnie zaczął funkcjonować polski blok, co miało istotny wpływ na doprowadzenie do wyrównania stanu rywalizacji. Końcówka partii to stabilna gra z minimalną przewagą Polaków, pierwsza piłkę setową goście mieli przy stanie 23:24, jednak partia zakończyła się kilka minut później, po punktowym bloku Marcina Możdżonka Polska wygrała 27:25.

Początek partii kolejnej to dobra gra na siatce polskich atakujących, wspieranych przez dobrze serwującego Marcina Możdzonka. (0:1). Kolejne zagrania to sytuacja odzwierciedlają rezultaty z seta pierwszego, na tym etapie spotkania żadna z drużyn nie uzyskała jednak wyższego prowadzenia. Pierwsza przerwa techniczna, to prowadzenie 8:7 gospodarzy. Autowe zagranie Leala oraz punktowy atak Bartosza Kurka pozwoliły biało-czerwonym odzyskać przewagę już na początku tej odsłony (8:9). Taki obraz gry w połączeniu z korzystnym rezultatem naszej reprezentacji nie utrzymał się zbyt długo, najpierw błąd przejścia środkowej linii boiska po ataku popełnił Michał Winiarski, następnie kolejne szanse w kontrataku wykorzystywali rywale (15:14, 16:15). Polacy nie pozwolili jednak gospodarzom uzyskać większej przewagi, tocząc wyrównaną walkę do końca tej odsłony. Jeden punkt prowadzenia siatkarzy z Kuby nie utrzymał się do końca partii, ostatnie akcję seta rozgrywane były już przy korzystnym wyniku dla Polski. Przy wyrównanej walce z tocząca się grą punkt za punkt, poziom widowiska obniżały kolejno popełniane, przez reprezentantów obu ekip, błędy w polu serwisowym. Po zepsutej zagrywce Kubańczyków, przy stanie 23:24 pierwszą piłkę setowa mieli Polacy, w wykorzystaniu otrzymanej szansy biało-czerwonym pomogli rywale. Partię zakończył się po autowym zagraniu Kubańczyków – piłkę po ataku w aut posłał Leal (23:25).

Set kolejny rozpoczął się od błędu na zagrywce gospodarzy, a tym samym prowadzenia podopiecznych trenera Castellaniego. Wyraźnie skoncentrowani Polacy bezwzględnie wykorzystali słabość rywala, efektywna gra na siatce i kolejno blokiem powstrzymywane ataki Kubańczyków pozwoliły Polakom już w pierwszej fazie seta uzyskać wyższe prowadzenie (3:6). Ataki Kurka, błędy kubańskich atakujących, chcących ominąć polski blok, sprzyjały zwiększeniu prowadzenia. Elementem kluczowym, dla rozwoju sytuacji w całej partii było ustawienie naszej reprezentacji z Marcinem Możdżonkiem i Grzegorzem Łomaczem pod siatką. Kolejne bloki tego duetu skutecznie zniechęciły atakujących gospodarzy do dalszej gry. Niezwykle szybko od stanu 9:13 Polacy doprowadzili do wyniku 9:19. Była to już na tyle bezpieczna przewaga, że Kubańczycy nie byli w stanie zagrozić i odebrać zwycięstwa drużynie Daniela Castellaniego. Do dobrej gry naszych atakujących dołączyć należy błędy popełniane przez rywali na zagrywce, oraz w ataku (12:21). Od tego momentu punkty zdobywali już wyłącznie Polacy – po ataku Bartosza Kurka goście na swoim koncie zapisali 22. "oczko", ostatnie akcje spotkania to niezwykła skuteczność na siatce Marcina Możdżonka (potwierdzona już wcześniej serią punktowych bloków). Polski środkowy punktując rywala bezpośrednio z zagrywki zakończył spotkanie. Polska pokonała Kubę 25:12, wygrywając cały mecz 3:0.

Kuba – Polska 0:3
(25:27, 23:25, 12:25)

Kuba: Leon (4), Leal (10), Camejo (5), Simón (8), Díaz (1), Hernandez (10), Leyva (libero) oraz Cepeda, Bell, Hierrezuelo i Mesa (2)
Polska: Winiarski (10), Gruszka (9), Kurek (11), Czarnowski (8), Możdżonek (10), Łomacz (4), Gacek (libero) oraz Bartman (1), Żygadło i Ruciak