Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Montreux Volley Masters: Zwycięstwo Chin, trzecie miejsce Kuby

Montreux Volley Masters: Zwycięstwo Chin, trzecie miejsce Kuby

W turnieju w Montreux triumfowały Chinki pokonując w finale reprezentację Stanów Zjednoczonych 3:1. Amerykanki zdołały urwać zaledwie jednego seta. W meczu o trzecie miejsce lepsze okazały się Kubanki, które pokonały bez problemów reprezentację Rosji 3:0.

Po triumfie w 2007 roku Chinki ponownie stanęły na najwyższym podium turnieju Montreux Volley Masters. W meczu finałowym pokonały reprezentację USA potwierdzając swoją wyśmienitą formę przed nadchodzącymi mistrzostwami świata. Dzięki doskonałej dyscyplinie taktycznej Amerykanek spotkanie finałowe, oglądane przez niemal 2,5 tysiąca widzów, było świetnym widowiskiem. Siatkarki USA pokazały, jak doskonała może być współpraca na linii blok – obrona, z kolei Chinki zachwycały różnorodnością rozwiązań w ataku.

Mecz rozpoczął się korzystnie dla Amerykanek, które wygrały pierwszą partię spotkania 25:23. Również w drugim secie to siatkarki Stanów Zjednoczonych kontrolowały grę, schodząc na druga przerwę techniczną przy prowadzeniu 16:10. Wówczas Chinki zdobyły kilka ważnych punktów, odrabiając straty i doprowadzając do zaciętej końcówki. To był punkt zwrotny spotkania finałowego, bowiem Azjatkom udało się wygrać tego seta i triumfowały również w dwóch kolejnych. Mimo wyrównanej i zaciętej gry, to Chinki były zawsze odrobinę szybsze, skakały nieco wyżej  i były lepsze. Po dwóch godzinach gry mogły świętować swoje zwycięstwo w turnieju w Montreux.

Chiny – USA 3:1
(23:25, 29:27, 25:22, 25:20)

Chiny: Hui Ruoqi (27), Wei Qiuyue (2),Li Juan (1), Xue Ming (16), Chen Liyi (15), Ma Yunwen (15), Wang Qian (libero) oraz Wang Yimei i Zhang Lei (14)
USA: Nnamani (14), Harmotto (15), Barboza (20), Tamas (9), Fawcett (4), Spicer, Hodge (18), Davis (libero) oraz Miyashiro, Fawcett (4) i Thompson

W meczu o trzecie miejsce zespół Kuby nie miał specjalnie wielu trudności z pokonaniem Rosji. Po tym, jak w półfinale z USA zatrważająca ilość własnych błędów odebrała im awans do finału, w tym meczu Carcases i jej koleżanki popełniły ich tylko 11. Rosjanki pozbawione Gonczarowej fatalnie spisywały się w obronie. Przewagę Kubanek doskonale obrazuje wynik dwóch pierwszych setów, w których wygrały one do 13 i 18. Po wygraniu trzeciego seta siatkarki z Karaibów cieszyły się z brązowych medali i poprawienia wyniku z zeszłego roku, kiedy to zajęły w Montreux miejsca 7-8. Bezradnym poczynaniom swych koleżanek z trybun przyglądała się Jekaterina Gamowa, która dołączyła do reprezentacji, ale nie wystąpiła jeszcze w składzie "Sbornej".

Rosja – Kuba 0:3
(13:25, 18:25, 25:27)

Rosja: Duskrjadczenko (8), Naumowa (2), Fatiejewa (7), Moroz (4), Starcewa (1), Koszeliewa (17), Kabeszowa (libero) oraz Małofiejewa (6)