Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, gr. D: Pierwsze punkty Polaków w San Juan

LŚ, gr. D: Pierwsze punkty Polaków w San Juan

Reprezentacja Polski pod wodzą argentyńskiego trenera Daniela Castellaniego zdobyła pierwsze punkty w tegorocznej edycji Ligi Światowej. Biało-czerwoni pokonali w San Juan Argentynę 3:1 dzięki doskonałej skuteczności Jakuba Jarosza i Patryka Czarnowskiego.

Pierwsza partia rozpoczęła się zepsutą zagrywką Bartosza Kurka. Do stanu 5:5 trwała walka punkt za punkt, natomiast kolejne 4 oczka zdobyli Polacy (9:5). Po asie serwisowym Luciano de Cecco przewaga polskich siatkarzy stopniała do dwóch punktów (10:8), jednakże późniejsze udane akcje pozwoliły na prowadzenie 12:8, co zmusiło szkoleniowca Argentyny do wzięcia czasu. Javier Weber dokonał zmiany na pozycji rozgrywającego, wprowadzając Uriarte. Dzięki świetnym akcjom naszych środkowych oraz atakom Jakuba Jarosza Polacy doprowadzili do wyniku 22:15 i było to ich najwyższe prowadzenie w całym meczu. W końcówce seta bardzo dobrze spisujący się w całym spotkaniu Lucas Ocampo zdobył dwa punkty dla swojego zespołu. Seta skończył natomiast punkt zdobyty atakiem z lewego skrzydła przez Bartosza Kurka.

Początek drugiej odsłony to trzypunktowe prowadzenie Polaków. Po zepsutych zagrywkach Patryka Czarnowskiego i Jarosza oraz bloku na Kurku w dalszej części seta Argentyńczycy doprowadzili do remisu 6:6. Ataki Kurka i blok Polaków pozwoliły jednak uzyskać naszej reprezentacji wynik 9:6. Kolejne akcje polskich siatkarzy sprawiły, iż uzyskują oni czteropunktowe prowadzenie (12:8). Po autowym ataku Gustavo Scholtisa przy stanie 17:13 wydawać by się mogło, iż Polacy sięgną po zwycięstwo również w tej partii, jednak błędy naszych rodaków sprawiły, iż doszło do remisu po 20. Zepsuta zagrywka Quirogi oraz punktowy atak Jarosza z drugiej linii pozwoliły uzyskać Polakom wynik 22:20. Nasz atakujący skończył drugiego seta przy stanie 25:21.

Początek trzeciej partii to wyrównana walka obu drużyn. Od stanu 7:7 Argentyńczycy uzyskali minimalną przewagę i utrzymali ją do końca seta. Polacy popełnili sporo błędów w tym fragmencie gry – m.in. autowy atak Czarnowskiego, nieporozumienia w obronie, niedokładna wystawa Grzegorza Łomacza. Przy stanie 19:17 dla Argentyny udany atak Michała Ruciaka z szóstej strefy i dobra zagrywka Czarnowskiego pozwoliły na doprowadzenie do remisu 19:19. Kolejne trzy punkty zdobyli jednak nasi rywale i to oni cieszyli się ze zwycięstwa w tym secie.

W ostatniej odsłonie Polacy wyszli w nieco innym składzie niż na początku meczu – na placu gry pozostał wprowadzony wcześniej Michał Winiarski. Podobnie jak w poprzedniej partii na początku toczyła się walka punkt za punkt, aż do wyniku 9:9. Po zablokowaniu argentyńskiego przyjmującego i punktowych zagrywkach Ruciaka naszym reprezentantom udało się uzyskać trzypunktową przewagę (12:9). Po stronie Polaków nie brakowało pomyłek, jednakże ofiarna gra w obronie i doskonałe wykorzystywanie kontrataków sprawiły, iż na drugą przerwę techniczną nasi zawodnicy schodzili przy stanie 16:13. Przewaga utrzymała się przez kolejne minuty spotkania, mimo iż przy wyniku 21:17 Pereyra zdobył dwa punkty z rzędu dla swojego zespołu. Kolejne udane akcje pozwoliły jednak podopiecznym Daniela Castellaniego na wygranie seta 25:20 i całego spotkania 3:1.

Argentyna – Polska 1:3
(20:25, 21:25, 25:20, 20:25)

Argentyna: Ocampo (18), Scholtis (7), Spajic (6), Solé (4), Garcia (9), De Cecco (1), Gonzalez (libero) oraz Uriarte, Quiroga (1) i Pereyra (12)
Polska: Kurek (7), Jarosz (26), Ruciak (11), Czarnowski (15), Możdzonek (9), Łomacz, Gacek (libero) oraz Winiarski (2), Bartman i Żygadło