Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, gr. A: Bułgarzy postraszyli Brazylię

LŚ, gr. A: Bułgarzy postraszyli Brazylię

Siatkarze Brazylii pokonali w pierwszym spotkaniu grupy A Ligi Światowej 3:1 Bułgarię. Mecz rozpoczął się bardzo ciekawie - od wygranego seta przez podopiecznych Silvano Prandiego. Później górą byli już  tylko aktualni mistrzowie świata.

Liderami w swoich ekipach w zakończonym niedawno meczu byli skrzydłowi. W ekipie Bułgarii najwięcej punktował Matej Kazijski, który zdobył 20 oczek, a po przeciwnej stronie siatki szalał Murillo Endres, który zdobył 19 punktów.

Bernardo Rezende rozpoczął spotkanie pozostawiając w kwadracie dla rezerwowych swoją największą gwiazdę- Gibę. Brazylia miała problemy z przyjęciem na początku meczu i Bułgaria na pierwszej przerwie technicznej  prowadziła 8:6. Po ataku Mateja Kazijskiego przyjezdni prowadzili już 12:7. Bułgarski skrzydłowy był głównym graczem pierwszego seta i zdobył dziewięć punktów. Na drugiej przerwie technicznej Bułgaria prowadziła już 16:10. Udane akcje Thiago Alvesa pozwoliły Brazylii zbliżyć się na 17:15. Ale ostatecznie Bułgarom udało się po bloku Todora Aleksiejewa zamknąć tego seta wynikiem 25:22.

Brazylia rozpoczęła drugiego seta lepiej prezentując się w ataku i na przyjęciu. Złapała swój rytm i na pierwszej przerwie technicznej prowadziła 8:7. Kiedy   Władymir Nikołow uderzył w aut, a udanie punktował Murillo Gospodarze prowadzili już 11:7. Wkrótce jednak znakomicie serwował Matej Kazijski, a w kontrataku świetnie spisywał się Cwetan Sokołow bułgarscy siatkarze  zmniejszyli różnicę (18:21), ale nie uniknęli porażki. Po błędzie Sokołowa przegrali 25:20.

Trzeci set rozpoczął się od błędów z obu stron. Świetne zagrywki Kazijskiego, oraz udane ataki Sokołowa sprawiły, że europejczycy prowadzili 12:9. Jednak wkrótce znakomicie zagrywał Lucas, a na siatce szalał Thiago Alves i tuż przed drugą przerwą techniczną Brazylijczycy prowadzili 15:12. Akcje Kazijskiego i Sokołowa sprawiły, że wkrótce to Bułgaria prowadziła 19:18. Doszło do emocjonującej końcówki, którą po ataku Rodrigao wygrali Canarinhos.

Czwartego seta Brazylia rozpoczęła od prowadzenia 4:2. Kiedy Lucas zatrzymał Kazijskiego, a Murillo Nikołowa po pierwszej przerwie technicznej Brazylia prowadziła już 12:7. Bułgaria zareagowała i zmniejszyła straty na drugiej przerwie technicznej (16:13). Wkrótce przyjezdnym udało się doprowadzić do remisu po 18. Brazylia odzyskała jednak inicjatywę i po ataku Murillo wygrała tego seta i mecz odnosząc pierwsze zwycięstwo w tegorocznej World League.

Brazylia – Bułgaria 3:1
(22:25, 25:20, 26:24, 25:23)

Brazylia: Bruno Rezende (3), Vissotto (10), Murilo (19), Thiago (12), Rodgrigao (7), Lucas (11), Mario da Silva (libero) oraz Sandro, Fabricio i Dante
Bułgaria: Żekow, Kazijski (20), Nikołow W. (7), Todorow (11), Aleksiew (10), Nikołow N. (5), Salparow (libero) oraz Bratoew G. (1), Iwanow, Bratoew W., Josifow (1) i Sokołow (11)

Po meczu powiedzieli:

Władimir Nikołow (kapitan reprezentacji Bułgarii): – To nie wstyd, zostać pokonanym przez Brazylię. Wiemy jak silny to rywal. Myślę jednak, że oba zespoły mogą się poprawić. Będziemy patrzeć na nasze błędy i spróbujemy naprawić je w drugim meczu.

Giba (kapitan reprezentacji Brazylii): – Bernardo Rezende i sztab szkoleniowy dokonali właściwego wyboru zawodników na ten mecz. Nie dysponujemy pełnym składem. Trudno jest dokonać oceny po pierwszym meczu sezonu, ale jest oczywiste, że jesteśmy bardzo daleko od siatkówki, którą będziemy musieli zaprezentować w finale LŚ i na MŚ.

Silvano Prandi (trener reprezentacji Bułgarii): – To był trudny mecz. Spisaliśmy się dobrze w bloku, ale w obronie i na zagrywce już nie. Spojrzałem w statystyki pomeczowe i zobaczyłem, że zagrywką zdobyliśmy tylko punkt i popełniliśmy 26 błędów. Brazylia natomiast zapunktowała siedmiokrotnie i popełniła 14 błędów.

Bernardo Rezende (trener reprezentacji Brazylii): – Wiedzieliśmy, że będą problemy w tym meczu, szczególnie że to, że nasz pierwszy w turnieju. Bułgarzy są silni w zagrywce i w bloku – zaczęliśmy mecz próbując sprostać ich trudnemu blokowi. Kiedy atakowaliśmy z inteligencją, gra była dla nas lepsza. To było ważne zwycięstwo i możemy spodziewać się ciężkiego meczu w sobotę.