Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > Rywale Polaków w Lidze Światowej – Kuba

Rywale Polaków w Lidze Światowej – Kuba

fot. archiwum

W  dniach 18-19 czerwca polscy siatkarze zmierzą się po raz pierwszy w tegorocznej edycji Ligi Światowej z Kubą. Przeciwnik niewygodny, o czym mogli się już oni przekonać na PWM, gdzie przegrali 1:3. Kubańska siatkówka to polot w grze, dynamika oraz  skoczność.

To w głównej mierze na wyżej wspomnianych elementach opiera się gra siatkarzy z gorącej wyspy. Dysponują oni mocną zagrywką, która często odrzuca ich przeciwników od siatki. Dobre warunki fizyczne w połączeniu ze skocznością pozwalają im popisywać się efektownymi „czapami". Pierwsze skrzypce w kubańskiej ekipie wiedzie młodziutki Wilfredo Leon. Ważnym ogniwem zespołu są także Robertlandy Simon i Jeandry Leal. Z pewnością kluczem do pokonania zawodników trenera Blackwooda będzie zatrzymanie tych trzech armat południowoamerykańskiego zespołu. Szkoleniowiec kubańskiego teamu postanowił w tym roku wyraźnie odmłodzić skład. Najstarszym zawodnikiem w drużynie jest 28-letni Liancen Estrada. Większość pozostałych graczy, to zawodnicy, którzy dopiero niedawno ukończyli wiek juniora.

Kwestie polityczne sprawiają, że najlepsi kubańscy zawodnicy nie mają możliwości wyjazdu za granicę. Chcąc bronic barw narodowych nie mogą oni opuszczać swojego kraju, dlatego też wszyscy powołani przez selekcjonera grają na co dzień w lokalnych klubach (Ciudad Hawana, Santiago de Cuba czy Villa Clara). Niewątpliwie odczuwalnym brakiem dla zespołu Orlando Blackwooda będzie absencja Osman’ego Juantoreny, który po wyjeździe do Włoch i odbytej dwuletniej dyskwalifikacji, nie może występować w reprezentacji narodowej. Nie da się ukryć, iż jest to niepowetowana strata dla kadry, tym bardziej że kubański przyjmujący w chwili obecnej jest jednym z najlepszych zawodników, grających na tej pozycji na świecie.

Reprezentacja Kuby bierze udział w Lidze Światowej nieprzerwanie od 1991 roku. W klasyfikacji medalowej tych rozgrywek zajmuje trzecie miejsce, tuż za Brazylią i Włochami. W latach dziewięćdziesiątych siatkarze z „kraju cygar" święcili wielkie sukcesy w World League. Już w 1991 roku Kubańczycy zakwalifikowali się do wielkiego finału, w którym ulegli Włochom (0:3). Taki sam wynik powtórzyli rok później, z tym, że w meczu o złoto zdołali urwać jednego seta reprezentacji Italii. Stanąć na najwyższym stopniu podium nie udało im się również w 1994 roku, kiedy to ulegli w decydującej batalii … Azzurrim. Podobnie było w 1997 i 1999 roku W 1993 i 1996 roku siatkarze z Ameryki Południowej uplasowali się tuż poza podium, czyli na czwartym miejscu. Ponadto zajęli trzecią pozycję w 1995 roku. Raz w dwudziestoletniej historii Ligi Światowej zawodnikom z „gorącej wyspy" udało się wygrać tą imprezę. Było to w 1998 roku. Wówczas w turnieju finałowym zwyciężyli z Rosją (3:0), Włochami (3:0) oraz Holandią (3:1). Z całą pewnością lata 90. były złotym okresem dla kubańskiej siatkówki. Nie tylko sukcesy w World League, ale także brązowy medal mistrzostw świata z 1998 roku pokazują, jak mocnym zespołem byli wtedy siatkarze z gorącej wyspy.Następne lata nie były już tak obfite w triumfy. Kuba na pewien czas zniknęła z siatkarskiej mapy świata. Dopiero 2005 rok przyniósł kolejny sukces, w postaci trzeciego miejsca w finale Ligi Światowej w Belgradzie. Kubańczycy pokonali reprezentację Polski prowadzoną wówczas przez Raula Lozano 3:2. Natomiast cztery lata później, również w Belgradzie, zajęli oni czwartą pozycję ulegając w małym finale Rosji 0:3. Ubiegłoroczna edycja Ligi Światowej była dla podopiecznych Orlando Blackwooda bardzo udana. Fazę grupową przeszli bez większych problemów wyprzedzając m.in. wcześniej wspomnianych Rosjan, a także Bułgarów i Japończyków. W meczu o finał z Brazylią, zawodnicy z Kuby nie mieli zbyt wiele do powiedzenia, przegrywając gładko 1:3. Kubańska siatkówka ciągle się rozwija, i nie da się ukryć, że stoją przed nią ogromne perspektywy. Kto, wie być może już w tym roku zobaczymy siatkarzy z gorącej wyspy cieszących się znowu ze zwycięstwa w World League.

Praktycznie wszyscy siatkarze Kuby to jeszcze młodzi i niedoświadczeni zawodnicy. Jednak nie przeszkadza im to w osiąganiu sukcesów. Pokazali to chociażby w zeszłym roku w turnieju finałowym World League w Belgradzie oraz na Pucharze Wielkich Mistrzów w Japonii w 2009 roku, gdzie zdobyli srebrny medal. Być może to właśnie młodość, bezkompromisowość oraz siła fizyczna będą tymi czynnikami, które doprowadzą tych siatkarzy do sukcesów w niedalekiej przyszłości. Grę Kubańczyków cechuje przede wszystkim polot, oraz umiejętność wykorzystania fantastycznych warunków fizycznych. Czy to wystarczy, aby uporać się z pozostałymi rywalami? Niewiadomo do końca, ponieważ ekipa z gorącej wyspy ma również swoje humory, a ściślej mówiąc jej gracze. W przypadku gdy mecz nie układa się po ich myśli, często spuszczają oni głowy i nie podejmują walki. Z całą pewnością obok reprezentacji Polski, Kuba będzie jednym z faworytów grupy D. Pierwszym rywalem graczy z gorącej wyspy będzie Argentyna, którą będą oni podejmować przed własną publicznością (4-6.06.2010).

Kadra Kuby na tegoroczną Ligę Światową 2010:

Rozgrywający:
Raydel Hierrezuelo Aguirre
Yoandri Díaz Carmenate
Liancen Estrada Jova
Leandro Macias Infante

Atakujący:
Yosvany Hernandez Carbonell
Fernando Hernandez Ramos
Gonzalez Raydel Delgado

Przyjmujący:

Henry Bell Cisnero
Ronaldo Cepeda Abreu
Joandry Leal Hidalgo
Wilfredo Leon Venero
Sandy Andrade Fernandez

Środkowi:
Osmany Roberto Camejo Durruty
Darien Ferrer Delis
Isbel Mesa Sandoba
Robertlandy Simón Aties
Jorge Gonzalez Garcia

Libero:
Keibir Gutierrez Torres
Gustavo Leyva Alvarez

Zobacz również:
Rywale Polaków w Lidze Światowej – Argentyna
Rywale Polaków w Lidze Światowej – Niemcy

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2010-06-03

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved