Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME siatkarzy: Znamy zwycięzców grup

Kwal. do ME siatkarzy: Znamy zwycięzców grup

Trzeci dzień turniejów rewanżowych kwalifikacji do siatkarskich mistrzostw Europy przyniósł ostateczne rozstrzygnięcia. Do Słowenii, Finlandii i Portugalii, które już wczoraj zapewniły sobie awans dołączyły reprezentacje Słowacji, Niemiec i Włoch.

Ostatnie spotkania turnieju w grupie A były tylko dopełnieniem formalności, po sobotnim zwycięstwie z Hiszpanami awans do finału Mistrzostw Europy zapewnili sobie reprezentanci Słowenii. W meczu kończącym rundę rewanżową w Tel Avivie lider grupy potwierdził swoją dobrą dyspozycję pokonując Izrael 3:0. Wyniki poszczególnych partii najlepiej potwierdzają przewagę Słowenii, w setach wygranych do 20, 17 i 22 tylko w odsłonie trzeciej kadra Izraela nawiązała walkę, nie pozwalając rywalom na uzyskanie większego dystansu punktowego. W meczu drugim spotkali się wielcy przegrani grupy A- Hiszpanie oraz reprezentacja Węgier. Mimo trudności w drugim secie (wygranym przez Węgrów do 18) przebieg pozostałych partii kontrolowali Hiszpanie. Tym samym podopieczni Julio Velasco uplasowali się na drugim miejscu tabeli podsumowującej kwalifikacje, potwierdzając tym samym że o ostatecznym awansie zadecydowała rywalizacja bezpośrednia między Słowenią a Hiszpanią.

Wyniki i tabela grupy A

W kolejnej grupie, gdzie spotkania rewanżowe rozgrywane były w Heraklionie również okazało się, że mecze decydujące rozegrane były 29.05. Mając zapewniony awans do finałów po pięciosetowej przeprawie z Łotwą, Finlandia spotkała się z ekipą gospodarzy. Faworytem spotkania byli Finowie, w ich grze widoczne były jednak ślady meczu sobotniego. Wyraźnie zmęczeni reprezentanci Finlandii musieli tym razem uznać wyższość Grecji. Gospodarze po przegranej w partii pierwszej (do 16) odbudowali się wykorzystując słabości i błędy popełniane przez rywala. Wygrana 3:1 Greków dała im tylko drugie miejsce w tabeli grupy B, gdzie do awansu zabrakło naprawdę niewiele: kadra Finlandii uzyskała tylko jeden punkt przewagi. Meczem, w którym potknięcie Grecji odebrało siatkarzom tej drużyny cenne punkty była pierwsza rywalizacja przegrana z Wielką Brytanią (0:3). Kolejne spotkanie grupy B między Łotwą, a Wielka Brytanią nie przyniosło wielkich zaskoczeń i emocji, mecz pewnie wygrali Łotysze 3:1, wynik w żadnym stopniu nie wpłynął już na kształt klasyfikacji.

Wyniki i tabela grupy B

Zmagania w belgijskim Merksem były wyjątkowo interesujące, do końca nie było wiadomo, która z ekip uzyska możliwość gry w mistrzostwach. Najważniejsze było spotkanie Słowacja- Belgia. Wspierani przez własną publiczność Belgowie dość nerwowo rozpoczęli mecz, pozwalając rywalom na zwycięstwo w partii pierwszej do 20, a następnie w kolejnej z równie sporą przewagą (25:19). Nadzieję miejscowym kibicom przywróciła partia kolejna i zupełnie inny obraz gry reprezentantów Belgii, tym razem to gospodarze kontrolując grę zapisali na swoim koncie wynik korzystny (25:19). Wydawało się, że mecz może się rozstrzygnąć dopiero po pięciu setach, w tym momencie swoją wyższość udowodnili Słowacy, wygrywając i dołączając do sporego już grona ekip awansujących. W drugim spotkaniu Ukraina nie dała najmniejszych szans siatkarzom Bośni i Hercegowiny, emocjonująca była tylko partia trzecia, w końcówce której toczyła się wyrównana walka punkt za punkt. Set i całe spotkanie na swoją korzyść rozstrzygnęli reprezentanci Ukrainy.

Wyniki i tabela grupy C

W grupie D jako najważniejszy zapowiadał się mecz niepokonanych dotąd reprezentacji Niemiec i Estonii. Kolejna rywalizacja bezpośrednia, decydująca o tym kto uzyska szanse na walkę o mistrzostwo Starego Kontynentu. Pierwsze dwie partie wciąż nie wskazywały kto jest bliżej sukcesu, zwycięstwo w odsłonie trzeciej dało prowadzenie 2:1 podopiecznym Raula Lozano. Set czwarty to heroiczna walka Estończyków o przedłużenie rywalizacji, 26- punkt na swoim koncie zapisali jednak Niemcy wygrywając 3:1. W zmaganiach o miejsca 4-5 spotkały się kadry Chorwacji i Czarnogóry. Wyrównana walka toczyła się tylko w partii pierwszej, wygranej przez Chorwację. Czarnogórcy w odsłonie kolejnej zdołali jeszcze doprowadzić do wyrównania, ale kolejne sety na swoja korzyść rozstrzygali już tylko Chorwaci, zapisując na swoim koncie kolejne zwycięstwo.

Wyniki i tabela grupy D

Pierwszy mecz miedzy Białorusią, a Rumunią zapewnił zebranym na hali kibicom sporo emocji. Mimo, że obie kadry już wcześniej straciły szanse na uczestnictwo w europejskim czempionacie, rywalizacje rozstrzygnęły dopiero po tie breaku. Sam piaty set zakończył się po wyrównanej końcówce, w której to na przewagi 17:15 zwyciężyli reprezentanci Białorusi. Po mocnym początku jaki zapewnił mecz Białoruś- Rumunia, przyszedł czas na najważniejsze spotkanie w grupie: Turcja- Włochy. Niezwykle szybko mecz na swoją korzyść rozstrzygnęli Włosi nie pozwalając rywalom na zwycięstwo w którejkolwiek z partii. Wygrana w wymiarze 3:0 pozwoliła Włochom na ‚ zapisanie się’ na liście uczestników przyszłorocznych Mistrzostw Europy.

Wyniki i tabela grupy E

Portugalia już wcześniej zagwarantowała sobie pierwsza lokatę w grupie F, więc mecz z Holandią miał być tylko formalnością. Jednak to swobodnie grający Holendrzy wygrali 3:0, z niezwykle dużą przewagą w partii trzeciej, wygrywając do 14. W rewanżowym spotkaniu między Macedonią a Szwecją ponownie lepsi okazali się ci pierwsi. Szwedom nie udało zrewanżować się za porażkę w pierwszym meczu rywalizacji. Wygrywając 3:0 reprezentacja Macedonii zapewniła sobie trzecią pozycję w tabeli grupy F.

Wyniki oraz tabela grupy F

Szanse na grę w przyszłorocznych Mistrzostwach Europy zachowało jeszcze sześć ekip, które walczyć będą w III rundzie kwalifikacyjnej. Podzielone zostały na trzy pary, które rozegrają pomiędzy sobą po dwa spotkania (dwa pierwsze weekendy września):