Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME siatkarzy: Awans trzech drużyn

Kwal. do ME siatkarzy: Awans trzech drużyn

fot. archiwum

W drugim dniu turniejów rewanżowych kwalifikacji do ME 2011 siatkarzy bezpośredni awans do turnieju finałowego zapewniły sobie trzy reprezentacje: Słowenia, Finlandia oraz Portugalia. Jutro w grupach C , D oraz E decydujące pojedynki.

W drugim dniu turnieju w Tel Avivie w pojedynku dwóch najlepszych dotąd drużyn w grupie A – Słowenii oraz Hiszpanii – ponownie lepsi w czterech setach okazali się siatkarze słoweńscy. W pierwszym starciu tych zespołów w Mariborze padł taki sam wynik. Hiszpanie po zaciętej walce zdołali rozstrzygnąć na swoją korzyść pierwszego seta (27:25). Wyrównany przebieg miała również trzecia partia – w tej jednak szale zwycięstwa na swoją stronę przechylili podopieczni Julio Velasco (28:26). W drugim meczu tej grupy reprezentacja Izraela pokonała 3:0 ekipę Węgier. Wszystkie trzy partie przebiegały wobec takiego samego wzoru: do drugiej przerwy technicznej zespoły wymieniały się prowadzeniem, po czym po powrocie na boisko „piąty bieg" wrzucali zawodnicy Izraela. Na fotelu lidera grupy A nadal pozostaje Słowenia, która awans do ME ma już w "kieszeni".

Wyniki i tabela grupy A


W greckim Heraklionie „dzień tie-breaków". Niespodziewanie trudną przeprawę z rywalami z Łotwy miała liderująca grupie B reprezentacja Finlandii. Po ciężko wywalczonym zwycięstwie w pierwszym secie (27:25) w kolejnych dwóch partiach gra fińskich zawodników kompletnie się rozsypała, co z ochotą wykorzystali Łotysze, wygrywając do 14 oraz do 12. W czwartej odsłonie kryzys formy dopadł z kolei zawodników Raimondsa Vilde i Finowie doprowadzili do tie-breaku (25:14). Decydującą partię obiecująco zaczął zespół łotewski, jednak ekipa fińska zdołała zniwelować straty, a następnie wypracować przewagę (15:11). Zwycięstwo to zapewniło Finom udział w przyszłorocznym europejskim czempionacie. W drugim pojedynku grupy B za przykładem Łotyszy poszła Wielka Brytania i również postawiła ciężkie warunki faworyzowanej Grecji. Piąty set w był kopią tie-breaku meczu Finlandia-Łotwa. Najpierw kilkupunktowe prowadzenie uzyskali siatkarze z Wysp, jednak po zmianie stron Grecy odzyskali rezon i przejęli inicjatywę na boisku (12:8). Ekipa Harry’ego Brokkinga nie zamierzała łatwo się poddawać. W walce nie przewagi lepsi okazali się jednak Grecy (17:15).Wyniki i tabela grupy B


W grupie C bez niespodzianek, zwyciężali faworyci. W pierwszym meczu reprezentacja Belgii pokonała 3:0 zespół Bośni i Hercegowiny. Zajmujący ostatnie miejsce Bośniacy w drugiej partii stawili opór rywalom, jednak w decydujących akcjach więcej zimnej krwi zachowali siatkarze belgijscy, co dało im wygraną 26:24. W drugim spotkaniu Słowacy, również w trzech setach, zwyciężyli Ukrainę. Ukraińscy zawodnicy do gry „weszli" dopiero w drugiej partii i do drugiej przerwy technicznej z powodzeniem toczyli grę cios za cios. Walka ostatecznie zakończyła się przegrana do 23, jednak to nie zraziło drużyny Sergieja Skrypki. W trzeciej odsłonie szybko wypracowali przewagę i utrzymywali ją do stanu 16:14. Wówczas do odrabiania strat wzięła się ekipa słowacka. Ukraińcy nie byli już w stanie dotrzymać rywalom kroku. Na czele grupy C pozostają Słowacja oraz Belgia, które maja równą ilość punktów. Jutro spotkanie, które zadecyduje, która z tych drużyn uzyska bezpośredni awans.

Wyniki i tabela grupy C


W grupie D szybkie zwycięstwa niepokonanych dotąd reprezentacji Niemiec i Estonii. „Godzinę z prysznicem" zajęło Estonii pokonanie reprezentacji Chorwacji. W pierwszym secie Estończycy zdeklasowali rywali, wygrywając do 12. W drugim pojedynku Niemcy również bez większych problemów uporali się z zespołem Czarnogóry. Podopieczni Raula Lozano przez całe spotkanie nadawali ton grze, systematycznie zwiększając dystans do czarnogórzan. W tabeli na pierwszym miejscu Niemcy, którzy nie stracili dotąd ani jednego seta.

Wyniki i tabela grupy D


We włoskim Gioia del Colle niespodzianka w pierwszym spotkaniu. Reprezentacja Białorusi pokonała w tie-breaku Turków, liderów grupy. Pierwszy set przebiegał po myśli tureckich siatkarzy (25:19). Już jednak w kolejnej partii niewielką, lecz stałą przewagę utrzymywali Białorusini (25:23). Trzeci set był lustrzanym odbiciem drugiego i zakończył się rozstrzygnięciem korzystnym dla Turcji (25:19). Czwarta i piąta partia przebiegała pod kontrolą ekipy Wiktora Sidelnikowa, która w tie-breaku zwyciężyła 15:8. W drugim meczu Włosi po trzech setach zapisali na swym koncie kolejny komplet oczek. Rumuni tylko w pierwszej partii zdołali toczyć walkę z rywalami (25:23). Jutro decydujący o awansie pojedynek Turcja-Włochy.

Wyniki i tabela grupy E


Na początek rywalizacji w grupie F Holendrzy w godzinę odnieśli zwycięstwo z reprezentacją Macedonii. W drugim spotkaniu lider grupy, Portugalczycy mieli kłopoty z zajmującą ostatnie miejsce Szwecją. Szwedzi prowadzili już 2:0, jednak w trzecim secie ekipa z Półwyspu Iberyjskiego odzyskała swój rytm gry (25:18). W czwartym secie oraz w tie-breaku Portugalia spokojnie kontrolowała wydarzenia na boisku (25:21, 15:9). Wygrana zapewniła jej awans do Mistrzostw Europy.

Wyniki oraz tabela grupy F

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2010-05-29

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved