Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Serie A: Scavolini Pesaro mistrzem Włoch

Serie A: Scavolini Pesaro mistrzem Włoch

Siatkarki Scavolini Pesaro po raz trzeci pokonały w finale o mistrzostwo Włoch drużynę MC-Carnaghi Villa Cortese. Po dwóch wygranych meczach w tie-breaku, tym razem Katarzyna Skowrońska-Dolata i spółka, zwyciężyły po trzysetowym pojedynku.

Praktycznie od pierwszego gwizdka arbitra siatkarki Scavolini Pesaro rozpoczęły swoją dominację nad rywalkami. Dowodem tego mogą być trzy efektowne bloki w otwarciu, które wykonane były przez kapitan zespołu Martinę Guiggi i Sennę Usic. Gra na siatce była podczas ostatniego spotkania finałowego bardzo mocnym punktem „Kolibrów", które w całym spotkaniu blokiem wywalczyły trzynaście oczek. Na pierwszą przerwę techniczną siatkarki Scavolini schodziły prowadząc pięcioma punktami. Sytuacja ta nie zmieniła się na drugim obowiązkowym czasie, kiedy to po kolejnej ścianie w wykonaniu Martiny Guiggi z pięcioma oczkami zaliczki schodziły ubiegłoroczne mistrzynie Włoch. Po przeciwnej stronie siatki, sytuację próbowała ratować Taismary Aguero. Jej starania spaliły jednak na panewce, bowiem uzyskała ona niewielką pomoc tylko w osobie Lindsey Berg. Siatkarskie szczęście znajdowało się po stronie Pesaro, które nie zamierzało oddać przewagi. Kiedy piłkę nieprecyzyjnie przyjęła Aurea Cruz, kolejną okazję do skoczenia ataku miały zawodniczki przyjezdne. Szansę tę wykorzystała Katarzyna Skowrońska-Dolata, dając tym samym swej drużynie dwudziesty piąty punkt.

Znacznie bardziej wyrównane były pierwsze minuty drugiego seta. Dobrze w przyjęciu kilkukrotnie spisała się Taismary Aguero, co pozwoliło Villa Cortese na wyprowadzenie skutecznej akcji (5:5). Ponownie jednak, siatkarki z Pesaro popisały się skutecznymi akcjami na siatce. Po blokach Caroliny Costagrange i Francescy Ferretti "Kolibry" zdołały odskoczyć na trzy oczka (13:9). Ich rywalki próbowały odrabiać straty, głównie dzięki poprawie gry obronnej. Jeszcze przed przerwą techniczną zniwelowały one różnicę do jednego oczka, by po kilku chwilach ponownie powrócić do sytuacji sprzed paru minut. Na wyróżnienie w tym fragmencie gry, zasługuje postawa libero Elke Wijnhoven oraz Caroliny Costagrande, które walnie przyczyniły się do budowy przewagi nad siatkarkami Villa Cortese (20:16). „Kolibrom" pomagały również same przeciwniczki, które w decydujących momentach popełniały błędy własne, a aż po ośmiu pomyłkach dały punkty mistrzyniom Włoch. W taki sposób też siatkarki z Pesaro zdobyły ostatnie oczko w secie drugim, kiedy to pomyliła się Aurea Cruz.

Najbardziej zacięta była jednak partia trzecia, kiedy to znacznie lepiej zaprezentowały się siatkarki Villa Cortese. Dobra postawa Taismary Aguerro pozwoliła im na dwa oczka przewagi na pierwszej przerwie technicznej (8:6). Po kilku chwilach Pesaro zniwelowało straty, co jednak nie przeszkodziło gospodyniom w kontrolowaniu boiskowych wydarzeń. Zagrały one świetnie w przyjęciu, popisując się aż stuprocentową efektywnością w tym elemencie  siatkarskiego rzemiosła. Jak się później okazało nie przełożyło się to na skuteczność w ataku na przestrzeni całego seta, lecz tylko na jego fragmenty. Na drugiej przerwie technicznej, po kilku akcjach w bloku Villa Cortese prowadziło już 16:12. Wtedy to jednak rozpoczął się pościg w wykonaniu Scavolini, w czym znów swymi pomyłkami pomogły siatkarki gospodarzy. Blok  Martiny Guiggi na Taismary Aguerro doprowadził do remisu 17:17 oraz wyrównanej walki. Ostatecznie na korzyść siatkarek z Pesaro, zaciętą końcówkę zdołała rozstrzygnąć dobra gra Caroliny Costagrande, która zdobywając ostatni punkt spotkania zapewniła swemu zespołowi kolejny tytuł mistrza Italii.

MC-Carnaghi Villa Cortese – Scavolini Pesaro 0:3
(15:25, 18:25, 28:30)

stan rywalizacji 3:0 dla Scavolini

Villa Cortese: Anzanello (8), Berg, Secolo (6), Aguero (15), Cruz (12), Durisic (7), Cordullo (libero) oraz Pinese, Hasalikova (1), Luciani i Bosetti
Scavolini: Usic (15), Garzaro (5), Skowrońska-Dolata (10), Ferretti (2), Costagrande (19), Guiggi (13), Wijnhoven (libero) oraz Boscoscuro