Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Tomaso Totolo: Siatkówka to moje życie

Tomaso Totolo: Siatkówka to moje życie

fot. archiwum

Włoski szkoleniowiec Tomaso Totolo, mimo krótkiego epizodu pracy trenerskiej w Jastrzębskim Węglu, zaskarbił sobie przychylność kibiców oraz szacunek środowiska siatkarskiego w Polsce. - Mam nadzieję zostać w Treviso na dłużej, ale jeśli zmienię zdanie...

Włoski trener zasłynął nietypowymi metodami pracy z zawodnikami, a jego słynne smsy motywacyjne stały się wręcz anegdotyczne. W rozmowie ze „Strefą Siatkówki" szkoleniowiec podzielił się swoimi wrażenia z pracy dla Sisleya Treviso a także opowiedział o roli siatkówki w jego życiu. Przyznał także, że w razie pojawienia się interesującej oferty z Polski chętnie powróci do naszego kraju.

Prawdopodobnie mało kto pamięta reakcje zarówno ekspertów, jak i kibiców na pojawienie się na ławce trenerskiej Jastrzębskiego Węgla Tomaso Totolo. Jego niekonwencjonalne metody pracy początkowo wywoływały niechęć środowiska siatkarskiego, zwłaszcza eksperci poddawali je w wątpliwość, dodatkowo podkreślając rzekomy brak doświadczenia Włocha. Szybko jednak okazało się, że Totolo ma patent na dotarcie do psychiki zawodników, a srebrny medal Jastrzębskiego Węgla w sezonie 2006/2007 był właśnie rezultatem niestandardowych pomysłów włoskiego trenera.

Czym zatem jest siatkówka dla nieszablonowego szkoleniowca? Tomaso Totolo nie ma wątpliwości. – Na to pytanie może być tylko jedna odpowiedź… Siatkówka to moje życie! Obserwując losy trenera i jego dotychczasowe osiągnięcia to stwierdzenie nie może w żadnym stopniu dziwić. Jaka jest zatem filozofia siatkówki według Tomaso Totolo?  – Bardzo ciężko odpowiedzieć na to pytanie… – przyznał otwarcie. – Mógłbym na ten temat napisać książkę…Włoski trener ostatnie lata poświęcił na pracę w słynnym Sisleyu Treviso i jest z tego faktu bardzo zadowolony. – To prawdziwy przywilej i przyjemność, że mogę tu pracować – stwierdził. Co ważne, Treviso stawia także na rozwój młodzieży, między innymi organizując corocznie letnie obozy dla młodych zawodników. W ostatnich dwóch sezonach uczestniczył w nich także Totolo. Jaka jest idea przyświecająca tym obozom i rola szkolenia młodzieży w założeniach włoskiego klubu? – Dla Treviso praca z młodzieżą jest naprawdę bardzo, bardzo ważna. Nowe obozy to kolejny krok naprzód w pracy z młodymi zawodnikami. Ich celem jest zapewnienie młodym ludziom możliwości zindywidualizowanej pracy z najlepszymi specjalistami – podkreślił trener.

Niedawno głośnym echem odbił się powrót Ricardo do kadry narodowej i wywołany przez to konflikt w zespole canarinhos. Jak całą sytuację odebrał zatem jego klubowy trener? – Ricky to najlepszy zawodnik jakiego widziałem w życiu. Dla niego decyzja o powrocie do kadry narodowej po problemach, które miał to… duży krok naprzód! I to oznacza, że jest naprawdę kimś wyjątkowym a nie tylko najlepszym rozgrywającym na świecie! Z mojego doświadczenia wynika, że kiedy pojawiają się problemy pomiędzy zawodnikami a trenerem… najlepsze rozwiązanie to… po prostu porozmawiać, w cztery oczy i… zatrzymać wszystko dla siebie!

Pozostając w temacie konfliktów Tomaso Totolo wyjaśnił także jak jest to możliwe, że pomimo całej rywalizacji i napięcia towarzyszącego startom w siatkarskim świecie zawierane są przyjaźnie. – To proste. Siatkówka jest sportem dla inteligentnych ludzi, którzy potrafią oddzielić życie prywatne od zawodowego… mecz od normalnego życia!

Włoski szkoleniowiec w dalszym ciągu śledzi losy swojej byłej drużyny i jest bardzo szczęśliwy z postawy Jastrzębskiego Węgla w tym sezonie. – Bardzo się cieszę, że Jastrzębski Węgiel zdobył puchar! To wspaniałe wydarzenie dla klubu, dla Roberto, dla kibiców… Zasłużyli na to! Totolo podkreślił także, że wiele nauczył się od swojego przyjaciela, Roberto Santilliego.Roberto był jednym z moich nauczycieli – dodał.

Czy zatem jest szansa, by ponownie zobaczyć w naszym kraju na ławce trenerskiej sympatycznego Włocha? Wszystko jest możliwe, bo Totolo bardzo ciepło wspomina pobyt w naszym kraju i niezwykle sobie ceni polską siatkówkę. – Polska jest dla mnie jak druga ojczyzna! A kiedy mówię o niej… wyrażam się w samych superlatywach! Zwłaszcza w kwestiach związanych z siatkarskim światem – podkreślił trener. Jak zatem wygląda przyszłość Tomaso Totolo? Nic jeszcze nie jest przesądzone, ale szansa na powrót do Polski istnieje. – Teraz rozmawiamy o przyszłości. Mam nadzieję zostać w Treviso na dłużej, ponieważ robimy tutaj jako sztab szkoleniowy kawał dobrej roboty, ale jeśli zmienię zdanie… Polska będzie moją pierwszą opcją, jeśli tylko będzie to możliwe! – przyznał otwarcie szkoleniowiec.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
ligi zagraniczne, PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2010-05-16

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved