Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > Mauro Berruto: Co roku mamy nowe wyzwania

Mauro Berruto: Co roku mamy nowe wyzwania

fot. archiwum

Odmieniona reprezentacja Finlandii w nadchodzącym sezonie będzie miała wiele wyzwań. Najważniejszym wydaje się być jednak zapewnienie sobie awansu do Mistrzostw Europy oraz wytrzymanie natłoku spotkań, który w najbliższym czasie zaplanowany mają Finowie.

Przed walką o udział w europejskim czempionacie, Finowie rozegrają w czwartek spotkanie kontrolne z reprezentacją Szwecji. Konfrontacja ta odbędzie się w fińskim Tampere. – Nigdy nie grałem przeciwko Szwedom, dlatego też wiele o nich nie wiemy. Pewne informacje może wnieść za to Miko Esko, który kiedyś miał przygodę ze szwedzką siatkówką – mówił dla jednego z fińskich serwisów sportowych Mauro Berruto. Ostatni raz reprezentacje te mierzyły się ze sobą bowiem aż osiem lat temu w Rovaniemi. Wówczas ze zwycięstwa cieszyli się reprezentanci Finlandii.

Najważniejsze jednak będą dla Finów dwa turnieje kwalifikacyjne do mistrzostw Starego Kontynentu. Podczas tureckiego czempionatu, z którego Polacy wrócili ze złotym medalem, podopieczni włoskiego szkoleniowca sklasyfikowani zostali na dwunastej pozycji. – Naszym celem jest przede wszystkim bezpośrednie zapewnienie sobie miejsca na Mistrzostwach Europy, po to by nie walczyć w dodatkowych turniejach, które odbędą się jesienią. Ponadto, sporym wyzwaniem będzie budowa nowej drużyny, która będzie połączeniem młodości i doświadczenia – stwierdził Miko Esko.

Aby marzenia rozgrywającego reprezentacji Finlandii się spełniły, podopieczni Mauro Berruto muszą jak najlepiej wypaść w potyczkach m.in. z Łotyszami i Grekami. – Pojedynek z Łotyszami wbrew pozorom nie będzie należał do łatwych – ocenił rozgrywający ze Skandynawii, który po chwili dodał: – Trzeba jak najlepiej rozpocząć turniej, po to by ze spokojem kontynuować grę w kolejnych spotkaniach. Pierwsze spotkanie Finów na turnieju na Łotwie odbędzie się już 21 maja.

Oprócz kwalifikacji do mistrzostw Europy, Finowie wystąpią również w rozgrywkach Ligi Światowej. Znaleźli się oni w grupie C, w której rywalizować będą z Amerykanami, Rosjanami i Egipcjanami. Szkoleniowiec Mauro Berruto marzy o powtórce z roku 2007. Wtedy to prowadzony przez niego zespół zaskoczył wielu kibiców siatkówki zajmując czwarte miejsce na ME w Rosji. – Graliśmy wtedy swoją najlepszą siatkówkę – twierdzi trener.

Pomiędzy obecną sytuacją swojego zespołu, a początkiem swojej pracy w Finlandii, szkoleniowiec znajduje wiele analogii. W 2006 roku również musiał on zmierzyć się z budowaniem nowej ekipy, co jak się później okazało zakończyło się sukcesem w postaci dobrych występów rok i dwa lata później. – Co roku mamy nowe wyzwania. Czasem odnosimy sukcesy, ale mamy również i słabsze momenty. Trudności pozwalają nam jednak unikać podobnych sytuacji i błędów w przyszłości – powiedział szkoleniowiec, którego cieszy dobra gra reprezentantów kraju w różnych klubach, szczególnie tych zagranicznych.

Grupa, która znalazła się w reprezentacji ma szansę na podobne występy, jak ta, która znalazła się w 2007 roku w Moskwie. Musimy jednak włożyć sporo wysiłku. Mamy zaplanowanych osiemnaście spotkań w przeciągu dwóch miesięcy, także każdy siatkarz na pewno dostanie szansę na zaprezentowanie swoich umiejętności. Mam nadzieję, że ten zespół będzie miał okazję wystąpić zarówno w ME, jak i Igrzyskach Olimpijskich. – ocenił swoich podopiecznych Mauro Berruto.

źródło: inf. własna, yle.fi

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Liga Światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2010-05-12

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved