Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Ewolucja odbicia w siatkówce plażowej

Ewolucja odbicia w siatkówce plażowej

fot. archiwum

FIVB od wielu lat realizuje cel postawiony przed siatkówką plażową stworzenia wizerunku gry, w którym dynamizm łączyłby się z dramatyzmem oraz pasjonującymi wymianami przy pełnych kibiców trybunach oglądających ekscytujące akcje zawodników, porównywanych do gladiatorów.

Ojcem sukcesu siatkówki plażowej jest indywidualny wkład i zaangażowanie wielu ludzi połączonych tą piękną dyscypliną: sędziowie, federacje, promotorzy, zawodnicy i sponsorzy. To ich cenne uwagi przekuwane są we władzach światowej federacji FIVB w przepisy gry, wytyczne oraz nowe interpretacje, które mają za zadanie zbliżyć jak najbardziej siatkówkę plażową do celu określonego powyżej.

Niektóre zmiany są wprowadzane rewolucyjnie (np. zmiana wymiarów boiska z 9m na 8m), a niektóre ewolucyjnie – jak zmiana techniki odbicia palcami oburącz sposobem górnym. W tym artykule, pragnę przybliżyć zmiany sposobu rozegrania piłki palcami oraz przytoczyć najnowsze wytyczne i kryteria oceny „czystości" tego odbicia.

Pierwsze lata obecnego wieku to wielki nacisk na błąd podwójnego odbicia. Kontakt piłki z dłońmi zawodników był bardzo długi „deep dish", najważniejszym kryterium oceny było równoczesne dotknięcie piłki dłońmi. Praktycznie tylko bardzo widoczne zatrzymanie ruchu rąk podczas kontaktu z piłką skutkowało błędem odbicia – piłka przytrzymana.Od połowy naszej dekady to nie przepisy ale ich interpretacja odnośnie piłki przytrzymanej zmienia się. Coraz większy nacisk kładzie się na skrócenie kontaktu, z jednoczesną liberalizacją podejścia do piłki podwójnej. Rok 2010 przynosi kolejne obostrzenia w długości kontaktu z piłką utrzymując kryteria stosowane do oceny podwójnego odbicia.

W celu jak najlepszego zobrazowania oceny technik odbicia w nadchodzącym sezonie przedstawiam wytyczne zatwierdzone przez FIVB na rok 2010:

  • Podczas akcji zawodnika który rozgrywa piłkę palcami oburącz sposobem górnym, piłka musi być odbita w jednym krótkim ruchu. Nie można wykonać znacznego ruchu w dół podczas kontaktu rąk z piłką i piłka nie może zauważalnie zostać zatrzymana w rękach zawodnika.
  • Technicznie podczas każdego rozegrania piłki palcami piłka podczas kontaktu z dłońmi porusza się w dół i zostaje w pewnym momencie w punkcie martwym. Tylko szybkość wykonania odbicia determinuje „głębokość" ruchu rąk w dół czy długość kontaktu piłki z dłońmi i jeżeli jest znacząco widzialna konsekwencją jest błąd odbicia.
  • W Siatkówce Plażowej występują różne sposoby wystawiania lub przebijania piłki. Należy rozumieć istotę tych odbić koncentrując się na ich długości (kładąc szczególny nacisk podczas oceny piłki przytrzymanej na długość kontaktu z piłką) i jak technicznie poprawne czy czyste było odbicie (koncentrując się na ocenie piłki podwójnej nie jest wyznacznikiem rotacja piłki lecz oczywisty błąd – różnica w czasie kontaktu obu dłoni z piłką, jeżeli wystąpiła i była zauważona)
  • W celu wprowadzenia w życie tej nowej interpretacji wszyscy muszą niezmiennie stosować jednakowe kryteria oceny odbicia piłki odróżniając piłkę przytrzymaną z podwójnym odbiciem
  • Sędziowie muszą rozwinąć takie techniki, które pozwolą im zmierzyć się z różnymi aspektami tej nowej interpretacji odbicia np.: najlepsza pozycja do oceny kontaktu, potrzeba współpracy sędziego 1 i 2 w celu wyeliminowania ewentualnego scenariusza martwego kąta, szybkość wymiany informacji pomiędzy sędziami, strategie interakcji z zawodnikami i co się z tym wiąże sposoby radzenia sobie z możliwym narastaniem presji w tej konkretnej dziedzinie, itp.
  • Sędziowie muszą znaleźć spójność w obrębie oceny długości kontaktu z piłką i starać się utrzymywać jednakowe kryteria nie tylko z dnia na dzień, ale także z turnieju na turniej.

Mam gorącą nadzieję, że materiał ten pomoże w lepszym zrozumieniu zasad oceny oraz wskaże te aspekty techniki odbicia nad którymi należy w szczególności popracować.

Miedzynarodowy Sędzia Siatkówki Plażowej Robert Bronisz

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka plażowa

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2010-05-12

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved