Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Tours VB mistrzem Francji

Tours VB mistrzem Francji

Podopieczni Erica N'Gapetha zajęli po rundzie zasadniczej pierwsze miejsce w tabeli uzyskując imponujący bilans 27 zwycięstw i 3 porażek. Jako tegoroczny zdobywca Pucharu Francji przystępowali do rywalizacji w play-off jako główny faworyt do tytułu.

W finałowej batalii ich przeciwnikiem okazała się być ekipa AS Cannes. W pierwszym spotkaniu rozegranym w środę górą byli siatkarze Tours, którzy pozwolili rywalowi na ugranie jednego seta.

Drugi mecz finałowy został rozegrany w sobotni wieczór w Cannes. Siatkarze znad Loary ponownie nie zostawili rywalom złudzeń co do tego, która ekipa jest lepsza. Kiedy Tours gra dobrze, ciężko jest ich pokonać – mówił jeszcze przed rewanżem szkoleniowiec przeciwnej drużyny, Laurent Tillie. Podopieczni trenera N’Gapetha świadomi tego faktu rozpoczęli drugie spotkanie dokładnie tak jak pierwsze, dosłownie wgniatając przeciwnika w parkiet i prowadząc w pewnym momencie sześcioma punktami. Jednak gospodarze wcale nie zamierzali się poddawać i głównie dzięki Ludovicowi Castardowi zdołali zmniejszyć straty w końcówce seta do zaledwie dwóch „oczek" 22:20. Na zagrywkę wszedł jednak wtedy Earvin N’Gapeth, którego trudne serwisy dały przyjezdnym trzy punkty pozwalające na zakończenie pierwszej partii.

Pomimo kontuzji Géralda Hardy-Dessources (skręcenie lewej kostki), którego na boisku zastąpił Gary Gendrey, gra ekipy z Lazurowego Wybrzeża była w drugim secie niezwykle skuteczna, co wpłynęło na podniesienie poziomu całego spotkania. Gospodarze zagrali lepiej zwłaszcza w ataku, co pozwoliło im wyjść na prowadzenie 16:11, potem 22:16. Partię zakończył atak Mariena Moreau, który wyrównał stan meczu.

Szkoleniowiec Tours od razu zareagował na porażkę w secie drugim i w trzecim desygnował do gry Marca Schalka, by poprawić przyjęcie. Ta zmiana plus dobra gra Davida i Petera Konecnych spowodowała, że to goście mieli wysoką przewagę w tej partii: 13:7, 18:10. Zmiany robione przez Tillie nie przyniosły natomiast rezultatu i trzeciego seta pewnie wygrali przyjezdni.

Od początku sezonu Eric N’Gapeth powtarzał swoim podopiecznym, żeby starali się wygrywać spotkania jak najszybciej są tylko w stanie. Po raz kolejny ta taktyka się sprawdziła – atomowe ataki autorstwa Davida Konecnego i Earvina N’Gapetha szybko dały gościom prowadzenie w partii czwartej: 6:2, potem 16:8. Gospodarze nie byli w stanie przeciwstawić się rozpędzonemu Tours, które wygrało czwartego seta do 16 i tym samym przypieczętowało swój pierwszy od sześciu lat mistrzowski tytuł.

AS Cannes – Tours 1:3
(21:25, 25:23, 19:25, 16:25)

Stan rywalizacji: 2:0 dla Tours

AS Cannes: Hardy-Dessources (2), Rivera (5), Le Roux (7), Castard (18), Moreau (12), Pujol (1), Ragondet (libero) oraz Tuia (4), Gendrey (5), Kruyner (11) i Feughouo (5)
Tours: Konecny P. (8), Konecny D. (28), N’Gapeth (15), Gaumont Casias (4), Holubec (9), De Kergret (1), Gonzalez (libero) oraz Schalk (4), Boulc’h, Le Marrec (1) i Anot