Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > PlusLiga Kobiet: Zwycięstwo Muszynianki po fatalnym początku

PlusLiga Kobiet: Zwycięstwo Muszynianki po fatalnym początku

Siatkarki Muszynianki po zaciętym spotkaniu wygrały w pierwszym meczu półfinałowym 3:2 z MKS Dąbrowa Górnicza. Podopieczne Waldemara Kawki już w trzecim secie miały kilka piłek meczowych, jedna w tie-breaku, mimo to zeszły z parkietu pokonane.

Pierwsze spotkanie półfinałowe wybornie rozpoczęło się dla podopiecznych trenera Bogdana Serwińskiego, które do momentu popsucia zagrywki przez Izabelę Bełcik prowadziły już 4:0. Dąbrowianki trochę z opóźnieniem wyszły w mecz, jednak na pierwsza przerwę techniczną zeszły z trzema punktami straty. Po przerwie kilka prostych błędów popełniły gospodynie pozwalając rywalkom na wyrównanie, a po ataku Joanny Szczurek MKS wyszedł na prowadzenie. Po kolejnym błędzie w przyjęciu po pięciu straconych z rzędu punktach o przerwę poprosił trener Serwiński. Przerwa pomogła siatkarkom z Muszyny ponownie zewrzeć szyki i doprowadzić do wyrównania po 11. Podopieczne trenera Waldemara Kawki zaczęły zagrywką celować w Joannę Mirek, która miała ogromne problemy w przyjęciu, jednak błędy w ataku spowodowały, że MKS na druga przerwę techniczną schodził z zaledwie dwoma punktami przewagi. Muszynianka nadal nie mogła sobie poradzić z przyjęciem zagrywki, co uniemożliwiało mistrzyniom Polski wyprowadzanie skutecznych ataków. Świetnie na środku siatki walczyła Katarzyna Gajgał i po jej udanej akcji przy stanie 20:15 dla MKS trener Serwiński musiał prosić o druga przerwę. Po niej dwie akcje skutecznie zakończyły gospodynie i zespoły znów zeszły do swoich ławek, tym razem na życzenie Waldemara Kawki. Muszynianka zaczęła powoli odrabiać straty, jednak w końcówce znów błędy własne oraz skuteczność Joanny Szczurek spowodowały, że pierwszego seta 25:20 wygrał zespół z Dąbrowy Górniczej.

Drugą partię siatkarki MKS rozpoczęły bardzo spokojnie i rozważnie. Obijając blok rywalek uzyskały kilka punktów przewagi i schodziły na pierwszą przerwę techniczną prowadząc 8:5. W ataku odnalazła się Aleksandra Jagieło, a po chwili Agnieszka Bednarek asem serwisowym wyrównała wynik seta. Od tego momentu oba zespoły walczyły punkt za punkt. Świetne ataki i ofiarne obrony przeplatane były prostymi błędami po obu stronach siatki. Po dotknięciu siatki przez Agnieszkę Śrutowską oba zespołu zeszły na druga przerwę techniczną przy dwupunktowym prowadzeniu zespołu z Dąbrowy Górniczej. Siatkarki z Muszyny oprawiły znacznie przyjęcie zagrywki w porównaniu z pierwszym setem, jednak nie mogły skończyć piłek z kontry. Dopiero skuteczna gra na środku siatki Sylwi Pyci doprowadziły do remisu po 19, co skłoniła trenera Kawkę do poproszenia o przerwę dla swojego zespołu. W końcówce Agata Pura znów wycelowała zagrywką w Aleksandrę Jagieło, zdobywając 22 punkt dla swojego zespołu, po chwili jednak znów na tablicy wyników widniał remis. W bloku skutecznie pokazała się Agnieszka Bednarek, ale po ataku Magdaleny Sadowskiej przy stanie po 23 o czas poprosił trener Serwiński. Znów skutecznie zaatakowała z środka Bednarek i po przerwie na życzenie trenera MKS Joanna Szczurek doprowadziła do kolejnego remisu. Pierwsze przełamały serwis rywalek dąbrowianki, a po chwili atak Joanny Szczurek dał 27. punkt zespołowi MKS i prowadzenie 2:0.

W trzecim secie cała przewaga, jaką wypracowywały sobie mistrzynie Polski atakiem, traciły fatalnym przyjęciem zagrywki. Po celnej zagrywce Joanny Mirek podopieczne trenera Serwińskiego prowadziły jednak na pierwszej przerwie technicznej 8:6. Po chwili jednak po fenomenalnych atakach Joanny Szczurek i Aleksandry Liniarskiej dąbrowianki doprowadziły do remisu. Błędy w ataku zespołu z Muszyny spowodowały, że trener Serwiński poprosił o przerwę już przy stanie 12:10 dla rywalek. Siatkarki MKS cały czas realizując założenia taktyczne pozwalały się mylić gospodyniom powiększając przewagę, a trener Serwiński o drugą przerwę poprosił już przy stanie 14:10 dla MKS. Po kolejnym skutecznym bloku zespołu gości podopieczne trenera Kawki prowadziły już 16:11 i grały coraz bardziej rozluźnione. Na boisku pojawiła się Elżbieta Skowrońska, ale nie zmieniło to obrazu gry Muszynianki. Dopiero as serwisowy Marty Solipiwko zmniejszył przewagę rywalek do trzech punktów, ale po chwili ta sama zawodniczka pomyliła się w polu zagrywki. Znów w samą linię zagrywała Elżbieta Skowrońska, po chwili Joanna Szczurek zaatakowała w aut i Muszyna przegrywała już tylko 17:19. Muszynianki powoli zaczęły odrabiać straty, trener Waldemar Kawka poprosił jeszcze o przerwę przy prowadzeniu swojego zespołu 22:21. Po niej skutecznie zaatakowała Agata Pura, jednak po chwili Elżbieta Skowrońska z lewego skrzydła znów zmniejszyła przewagę, a po kolejnym ataku wyrównała stan trzeciej partii. Na oczach kibiców zgromadzonych w hali w Muszynie rozpoczęła się kolejna zacięta końcówka. Prowadzenie przechodziło z rak do rak, dąbrowianki miały kilka piłek meczowych w górze. Mimo to po ataku Agaty Pury i skutecznej zagrywce Aleksandry Jagieło seta wygrały gospodynie 31 do 29.

Czwartego seta od mocnych zagrywek rozpoczęła Agnieszka Bednarek, co pozwoliło Muszyniance wyjść na prowadzenie 4:0. Po kilku błędach gospodyń i jednym skutecznym bloku dąbrowianek na tablicy wyników po chwili widniał remis. W tej części spotkania kibice oglądali festiwal błędów po obu stronach siatki. Pierwsze opanowały grę gospodynie, które uzyskały kilka punktów przewagi. Przy stanie 11:6 dla Muszyny na boisku pojawiły się Katarzyna Walawender i Małgorzata Lis, a po kolejnym punkcie gospodyń trener Kawka wykorzystał druga przerwę dla swojego zespołu. Dąbrowianki w niczym nie przypominały zespołu z dwóch pierwszych partii, popełniały proste błędy denerwując się, że mecz wymyka im się spod kontroli. Na druga przerwę techniczną Muszynianka zeszła prowadząc już 16:9. Jednak po trzech kolejnych punktach dla gości o przerwę musiał jednak poprosić Bogdan Serwiński. Po niej gospodynie już kontrolowały przebieg gry utrzymując kilkupunktowa przewagę. W końcówce skuteczniej zaczęła w ataku grać Magdalena Sadowska zmniejszając straty do trzech punktów. Po zepsutej zagrywce Małgorzaty Lis Muszynianka miała pierwsza piłkę setowa przy stanie 24:20. Skutecznie zaatakowała jeszcze Sadowska, ale w kolejnej akcji czujnie na siatce zachowała się Izabela Bełcik doprowadzając do tie-breaka.

Set prawdy lepiej zaczęły gospodynie, obejmując prowadzenie 4:1, co zmusiło trenera Waldemara Kawkę do przerwy dla odpoczynku. Dąbrowianki wykorzystały ten czas na przemyślenie swojej taktyki i rzeczywiście, chwilę później zdobyły dwa punkty z rzędu i o przerwę poprosił trener rywalek. Po prostym błędzie Marty Solipiwko dąbrowiankom udało się doprowadzić do remisu po 6. Zespoły zmieniły strony boiska przy jednopunktowym prowadzeniu gospodyń, co zapowiadało bardzo ciekawą końcówkę spotkania. Słabsza jednak dyspozycja Magdaleny Śliwy spowodowała, że mistrzynie Polski zdobyły kolejne dwa punkty. Mimo ambicji dąbrowianek siatkarki z Muszynianki wydawały się pewnie zmierzać do zwycięstwa. Dziesiąty i jedenasty punkt dla gości przy trzynastu rywalek zdobyła jeszcze Joanna Szczurek, a po chwili skuteczny atak Agaty Pury zmniejszył straty do jednego punktu. Po chwili autowy atak Jagieło doprowadził do remisu po 13. Skuteczny blok dąbrowianek i niespodziewanie to podopieczne Waldemara Kawki miały piłkę meczową, ale Aleksandra Jagieło naprawiła wcześniejszy błąd doprowadzając do kolejnego remisu. Po chwili blok Jagieło i atak z środka Agnieszki Bednarek dały zwycięstwo Muszyniance w pierwszym meczu półfinałowym PlusLigi Kobiet. Najlepszą zawodniczką spotkania została Aleksandra Jagieło.

Muszynianka Muszyna – MKS Dąbrowa Górnicza 3:2
(20:25, 25:27, 31:29, 25:21, 16:14)

stan rywalizacji play-off: 1:0 dla Muszynianki

Muszynianka: Bełcik (9), Pykosz (1), Bednarek (16), Solipiwko (4), Mirek (11), Jagieło (24), Zenik (libero) oraz Witczak (4), Skowrońska (7), Śrutowska (1) i Pycia (9)
MKS: Pura (20), Liniarska (9), Szczurek (20), Sieczka (11), Śliwa (2), Gajgał (11), Strasz (libero) oraz Sadowska (6), Walawender, Lis (4) i Haładyn