Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Serie A: Trentino zagra o scudetto

Serie A: Trentino zagra o scudetto

Siatkarze Lube Banca Macerata byli o krok od doprowadzenia do remisu 2:2 w rywalizacji z Trento. Prowadzili 2:1 w setach i 20:15 w czwartej partii. Przegrali jednak tę odsłonę, a później także tie-breaka i to Itas Diatec Trentino zagra w finale o scudetto.

Na początku inauguracyjnej odsłony gościom udało się odskoczyć na dwa oczka, ale Lube Banca szybko doprowadziła do remisu po 4. Na pierwszą przerwę techniczną Trento zeszło jednak z trzypunktową przewagą (8:5). Macerata rzuciła się do odrabiania strat i po ataku z pierwszego tempa było już tylko 9:8 dla Itasu. To jedno to dwupunktowa przewaga przyjezdnych utrzymywała się mniej więcej do drugiej przerwy technicznej. Lube wrzuciło wyższy bieg i zeszło na nią z prowadzeniem 16:15. Tuż po niej walka rozgorzała w najlepsze. Raz jedna raz druga ekipa prowadziła jednym oczkiem. Doszło zatem do zaciętej, emocjonującej końcówki, którą na swoją korzyść rozstrzygnęli goście.

Druga odsłona zaczęła się tak samo, jak skończyła pierwsza, czyli od zaciętej walki punkt za punkt. Tuż przed przerwą techniczną Itas odskoczył na trzy oczka i zszedł na nią prowadząc 8:5. Kilka minut po niej przewaga Trento nieznacznie wzrosła (12:8). Gra Lube wyraźnie się rozsypała i na drugiej przerwie technicznej Łukasz Żygadło i koledzy prowadzili już 16:10. Tuż po powrocie na boisko udało się gospodarzom odrobić trzy punkty (16:13) i pojawiła się nadzieja, zaraz potem Itas jednak ponownie odskoczył na pięć punktów. Wydawało się, że spokojnie dowiedzie prowadzenie do końca seta, ale Macerata nie składała broni i doprowadziła do remisu. Doszło do kolejnej pasjonującej końcówki i ponownej gry na przewagi. Tym razem lepsi okazali się podopieczni trenera Ferdinando de Giorgi.

Podbudowani zwycięstwem w poprzednim secie siatkarze Lube od prowadzenia 3:0 rozpoczęli partię trzecią. Na przerwę techniczną ekipa Sebastiana Świderskiego zeszła prowadząc 8:4. Tuż po niej Macerata sukcesywnie powiększała przewagę i na drugiej przerwie technicznej na tablicy było już 16:7. Itas Diatec był zupełnie bezradny wobec dobrej gry przeciwnika i ostatecznie przegrał tę partię 17:25.

Czwarta odsłona rozpoczęła się od kontynuacji dobrej gry ekipy z Maceraty. Wynik 8:2 na pierwszej przerwie technicznej mówi sam za siebie. Trentino jednak nie składało broni, starało się odrobić straty i wkrótce było już tylko 12:10 dla Lube. Na drugą przerwę techniczną zespoły zeszły przy trzypunktowym prowadzeniu gospodarzy (16:13). Po powrocie na boisko Igor Omrcen z kolegami odskoczyli jeszcze bardziej (20:15). Trento jednak ponownie nie składało broni i wkrótce na tablicy było już po 22. Podobnie jak w dwóch pierwszych setach doszło do zaciętej końcówki, w której lepsi okazali się przyjezdni wygrywając do 23doprowadzając do tie-breaka.

Ten rozpoczął się od trzypunktowego prowadzenia Itasu. Przy zmianie stron Łukasz Żygadło i jego zespół prowadził już czterema oczkami (8:4). Pozwoliło to w miarę spokojnie kontrolować grę wicemistrzom Italii i wygrać 15:11. Teraz podopieczni Radostina Stojczewa mogą już myśleć tylko o Final Four Ligi Mistrzów.

Sebastian Świderski rozpoczął mecz w wyjściowym składzie, ale w drugiej partii został zmieniony przez Alberto Cisollę. Pojawił się na boisku dopiero w tie-breaku. Zdobył dla swojej ekipy dwa punkty. Spisał się dobrze w przyjęciu zagrywki osiągając 67% przyjęcia pozytywnego i 33% perfekcyjnego. Słabo za to poszło polskiemu przyjmującemu w ataku, gdzie na siedem piłek skończył zaledwie jedną co dało mu tylko 14% skuteczności. Do tego dołożył jeden punkt blokiem. Łukasz Żygadło przez cały mecz kierował grą Trentino. Nie zdobył żadnego punktu.

Lube Banca Marche Macerata – Itas Diatec Trentino 2:3
(26:28, 29:27, 25:17, 23:25, 11:15)

Stan rywalizacji play-off: 3:1 dla Trentino

Macerata: Vermiglio (5), Omrcen (23), Podrascanin(16), Stankovic (13), Martino (12), Świderski (2), Smerilli (libero) oraz Cisolla (12), Raymaekers, Bartoletti i Corsano
Trentino: Żygadło, Visotto (17), Kazijski (18), Juantorena (20), Sala (14), Birarelli (5), Bari (libero) oraz Gallosti, Riad (1), Fedrizzi (3), Sokolov (5) i Herpe (1)