Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Nowości w Lidze Mistrzów 2010/2011

Nowości w Lidze Mistrzów 2010/2011

fot. archiwum

W przyszłym sezonie w rozgrywkach Champions League CEV wprowadziła kilka nowych regulacji. Najważniejszą z nich jest wprowadzenie nowej punktacji w rozgrywkach grupowych, która stosowana jest w PlusLidze i wielu ligach europejskich.

Nowa punktacja to najważniejsza zmiana w kolejnym sezonie Ligi Mistrzów i Ligi Mistrzyń. Za zwycięstwo grupowe 3:0 lub 3:1 zespół otrzyma trzy punkty, za zwycięstwo 3:2 – dwa punkty, za porażkę 2:3 – jeden punkt i żadnego punkty za przegraną 0:3 lub 1:3. Zgodnie z zaleceniem FIVB system ten będzie wprowadzany przez federacje kontynentalne oraz narodowe jako ciekawszy i lepiej oddający rywalizację w rozgrywkach ligowych.

W męskich rozgrywkach, podobnie jak w tym sezonie, zagrają 24 drużyny. Na czele rankingu za lata 2006-2009 (liczącego się do kolejnej edycji) są Włosi i oni będą mogli wystawić 3 drużyny w Champions League. Po dwa miejsca będą mieli Rosjanie, Grecy, Polacy, Francuzi, Belgowie i Niemcy. Pozostałe miejsca zapełnią mistrzowie Hiszpanii, Turcji, Austrii, Holandii, Słowenii, Serbii i Czech oraz dwie drużyny zaproszone przez CEV na podstawie „dzikiej karty". System rozgrywek we wszystkich męskich pucharach w przyszłym sezonie będzie identyczny jak w sezonie 2009/2010.

Zmiany mogą nastąpić w żeńskiej Lidze Mistrzyń, gdzie przewidywany jest udział 20 drużyn, podzielonych na pięć grup. Gdyby jednak nie udało się zebrać takiej ilości zespołów, Liga Mistrzyń wystartuje w takim samym kształcie jak w miniony sezonie (4 grupy po 4 drużyny). Tutaj również trzy drużyny reprezentować będą włoską Serie A, po dwa zespoły wystawią Rosja, Hiszpania, Francja, Turcja i Polska, która o 1,33 punktu wyprzedziła w rankingu Holandię. Ligę Mistrzyń uzupełnią mistrzowie Holandii, Szwajcarii, Serbii, Chorwacji i Rumunii oraz dwa zespoły z „dziką kartą". W przypadku udziału 20 drużyn (pięć grup) do fazy play-off zakwalifikują się zespoły z miejsc pierwszego i drugiego, oraz dwie najlepsze drużyny z trzecich miejsc. Jeśli Liga Mistrzyń będzie liczyła 16 zespołów, system rozgrywek będzie identyczny jak w sezonie 2009/2010.Oprócz zespołów w Champions League Polska będzie mogła wystawić dwa zespoły w CEV Cup i po jednym w Challenge Cup (zarówno męskie, jak i żeńskie).

Ciekawostką techniczną będzie całkowita rezygnacja z papierowego protokołu zawodów. W przyszłym sezonie w Lidze Mistrzów przy stoliku usiądzie tylko jeden sekretarz, który będzie wypełniał protokół elektroniczny. CEV przyjęła również regulacje dotyczące reklam i nazw sponsorów. Od przyszłego sezonu w nazwie klubu zgłaszającego się do rozgrywek Ligi Mistrzów będzie mogła widnieć nazwa tylko jednego sponsora.

Zakazane zostały również reklamy na strojach oraz bandach wokół boiska produktów zagrażających zdrowiu, alkoholu, wyrobów tytoniowych. Zabroniono również reklam o podłożu politycznym, religijnym i etycznym oraz niezgodnych z prawodawstwem kraju, w którym rozgrywany jest mecz. Oznacza to, że żadna z drużyn grających w Polsce nie będzie mogła mieć na koszulkach reklam firm bukmacherskich, jak to miało miejsce w tym sezonie.

źródło: CEV, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
europejskie puchary

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2010-04-28

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved