Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Itas lepszy od Lube na otwarcie rywalizacji

Itas lepszy od Lube na otwarcie rywalizacji

Siatkarze Trentino udanie rozpoczęli półfinałową rywalizację z Lube Banca Macerata. W pierwszym spotkaniu łatwo pokonali rywali pozwalając im przekroczyć granicę 20 punktów tylko w trzecim secie. Obaj polscy zawodnicy wyszli w pierwszym składzie.

Mecz od samego początku układał się po myśli gospodarzy. Pierwszego seta Itas wygrał bez większych problemów do 18. Bardzo dobrze układała się współpraca na linii Vissotto – Żygadło. Brazylijski wielkolud atakował z dużą skutecznością i znacznie przyczynił się do wysokiego zwycięstwa w premierowej odsłonie. W kolejnym secie Lube również nie było w stanie dotrzymać kroku wicemistrzom Włoch. Słaba postawa Matteo Martino w przyjęciu i ataku, a także niezbyt rewelacyjna forma Sebastiana Świderskiego doprowadziły do tego, iż ta część meczu również zakończyła się dosyć szybko. Kaziyski i spółka pewnie wygrali 25:19 i stanęli przed szansą ogrania Maceraty w ekspresowym tempie. W trzeciej partii podopieczni Ferdinando De Giorgi’ego wreszcie znaleźli właściwy rytm. Akcje były już dłuższe, bardziej efektowne, a goście nie popełniali już tak wielu prostych błędów. Mimo większej zaciętości i atrakcyjności spotkania to Trentino znów wyszło z tej konfrontacji zwycięsko. Tym razem zespół Łukasza Żygadło wygrał 25:22, a cały mecz zakończył się po godzinie i 22 minutach.

Powodów tak gładkiej wygranej Itasu można wskazać wiele. Po pierwsze, Trentino jest aktualnym wicemistrzem Włoch, a także klubowym mistrzem Świata  i obrońcą tytułu w Lidze Mistrzówi. Jednakże nie tylko tytuły przemawiały na korzyść gospodarzy. Głównym powodem porażki Lube Banca była dziś fatalna postawa skrzydłowych. Zarówno Sebastian Świderski, jak i Matteo Martino nie zaliczą tego meczu do udanych. Włoski przyjmujący Lube odbierał zagrywkę rywali z 56% (przyjęcie dobre) oraz 6% (przyjęcie idealne) skutecznością. Nie jest to rezultat, z którego może on być zadowolony. Do tego Martino dołożył jedynie 30% skuteczności w ataku. Włoch skończył 6 na 20 piłek, które Valerio Vermiglio skierował do niego. Pięciokrotnie zawodnicy Itasu popisali się punktowym blokiem na graczu Lube, a oprócz tego Martino oddał im jeszcze 2 oczka po własnym błędzie. Sebastian Świderski otrzymał 10 piłek do ataku, z czego skończył trzy. Trzykrotnie został on również powstrzymany przez „ścianę" Itasu Diatec. Słabsza postawa Polaka zaowocowała tym, iż został on zastąpiony przez Alberto Cisollę po zakończeniu drugiego seta.

Nie wszyscy zawodnicy Lube zasługują jednak na słabszą notę za dzisiejszy występ. Wysoki poziom zaprezentowali Dragan Stanković oraz Igor Omrcen. Pierwszy z wymienionej dwójki rozegrał bardzo dobre zawody. Mierzący 205 centymetrów serbski siatkarz zdobył w tym meczu 7 punktów. W ataku  popisał się stuprocentową skutecznością – skończył wszystkie pięć piłek, które otrzymał. Do tego dorzucił jeszcze 2 oczka w bloku. Ten drugi natomiast zapisał na swoim koncie aż 17 punktów. Atakujący z Chorwacji wszystkie punkty zdobył atakiem. Na 34 piłki udało mu się skończyć równo połowę, trzykrotnie popełnił błąd, a dwa razy został zablokowany.

W zespole Itasu słabiej zagrał kapitan Matej Kazijski. Bułgarski skrzydłowy na 18 piłek skończył jedynie 5, co dało mu tylko 28% skuteczności. Mimo tego, iż nie zdobywał punktów w ataku, to nie oddawał rywalom punktów. Popełnił jedynie jeden błąd w tym elemencie i nie dał się zablokować przeciwnikom. W przyjęciu Bułgar zaprezentował się praktycznie jak zwykle, czyli niezbyt rewelacyjnie – 45% pozytywnego i 27% perfekcyjnego przyjęcia nie rzuca na kolana.

Polski rozgrywający Łukasz Żygadło zdobył w tym spotkaniu 2 oczka – oba blokiem. Pokazał się z dobrej strony, zwłaszcza patrząc na jego współpracę z Vissotto i środkowymi. Pierwszy ze środkowych Andrea Sala zakończył mecz z 83% skuteczności w ataku, a Emanuelle Birarelli z 80%. Brazylijski atakujący został natomiast wybrany najlepszym zawodnikiem spotkania. Oprócz tej nagrody zdobył on jeszcze miano najlepiej punktującego zawodnika meczu. Z 18 oczkami na koncie wyprzedził o jeden punkt Igora Omrcena. Vissotto zdobył 15 punktów atakiem (68% skuteczności, trzykrotnie blokowany), a pozostałe trzy dołożył w zagrywce (1) oraz bloku(2).

Kolejne spotkanie zostanie rozegrane w środę 21 kwietnia w Maceracie.

Itas Diatec Trentino: Lube Banca Macerata 3:0
(25:18; 25:19; 25:22)

Stan rywalizacji play-off: 1:0 dla Trentino

Itas Diatec Trentino: Kaziyski (6), Birarelli (11), Juantorena (12), Żygadło (2),
Visotto (18), Sala (11), Bari (libero) oraz Herpe

Lube Banca Macerata: Vermiglio (2), Stankovic (7), Martino (10), Omrcen (17), Świderski (5), Podrascanin (5), Corsano (libero) oraz Cisolla (2), Raymaekers, Monopoli, Paparoni i Smerilli (libero)