Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > Jizhong Wei prezydentem FIVB do 2012 roku

Jizhong Wei prezydentem FIVB do 2012 roku

fot. archiwum

Kongresy Wykonawczy FIVB obradujący w Dominikanie podjął kilka niezwykle istotnych decyzji. Najważniejsza z nich przewiduje demokratyczne wybory władz światowej federacji co cztery lata. Zatwierdzono również system punktacji w LŚ i WGP.

Przez długie 24 lata światową federacją rządził Meksykanin Ruben Acosta. Władza w FIVB zmieniła się dopiero po jego ustąpieniu – w 2008 roku zastąpił go Chińczyk Jizhong Wei. Obradujący w Dominikanie Kongres Wykonawczy FIVB postanowił, że jego kadencja potrwa do 2012 roku. Co cztery lata, w roku Igrzysk Olimpijskich, będą odbywały się demokratyczne wybory do władz światowej siatkówki. W Komitecie Wykonawczym będą zasiadali przedstawiciele federacji kontynentalnych w zależności od ich liczebności, przy czym każdą federację reprezentować będzie nie mniej, niż dwóch przedstawicieli.

Demokratyczne wybory to przełom w mentalności władz światowej siatkówki, które do tej pory przypominały skostniałe struktury nie mające nic wspólnego z demokratycznymi wyborami i kadencyjnością. Błyskawiczny rozwój dyscypliny w ostatnich latach jak widać wymusił na władzach FIVB dostosowanie się do standardów obowiązujących w demokratycznym świecie i większości światowych federacji sportowych. Ponadto FIVB przystąpi do opracowania własnego kodeksu etycznego bazując na podobnym kodeksie funkcjonującym w MKOL.

Kongres Wykonawczy uznał również, że system punktacji obowiązujący w ubiegłorocznych rozgrywkach Ligi Światowej (3 punkty za zwycięstwo 3:0 i 3:1, dwa punkty za zwycięstwo 3:2, 1 punkt za porażkę 2:3) sprawdził się i będzie obowiązywał również podczas tegorocznych rozgrywek World League i World Grand Prix.źródło: FIVB, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Grand Prix, inne, Liga Światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2010-04-16

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved