Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Serie A: Lube Banca Macerata w półfinale

Serie A: Lube Banca Macerata w półfinale

Lube Banca Marche Macerata z Sebastianem Świderskim w składzie awansowała do półfinału rozgrywek ligowych. Potrzebowała na to czterech spotkań z Trenkwalder Modena. W ostatnim pokonała rywali bez straty seta. W ½ finału zagra z Trentino.

Na początku inauguracyjnej odsłony dwupunktową przewagę wypracowała sobie Macerata (4:2). Na pierwszą przerwę techniczną podopieczni Ferdinando de Giorgi zeszli z jednopunktowym prowadzeniem( 8:7). Tuż po niej Mico Esko i koledzy doprowadzili co prawda do remisu, ale wkrótce było już 11:9 dla Lube Banca. Modena jednak ponownie odrobiła straty i doprowadziła do remisu po 12. Na drugiej przerwie technicznej jednym punktem prowadzili gospodarze(16:15). Kilka minut po niej Trenkwalder wypracował sobie dwupunktową przewagę (20:18). Macerata jednak szybko odrobiła straty, wyszła na prowadzenie 22:21 i ostatecznie wygrała tę partię 25:22.

Podobnie jak w pierwszym secie na początku drugiego Sebastian Świderski i koledzy wyszli na dwupunktowe prowadzenie (5:3). Kilka minut później przewaga gospodarzy znacznie wzrosła (10:4). Siatkarzom z Modeny ciężko było znaleźć w tym secie odpowiedź na dobrą grę Lube i wkrótce już było 14:7 dla Maceraty. Na drugą przerwę techniczną gospodarze zeszli z ośmiopunktową przewagą (16:8). Dominacja zespołu z regionu Marche w tym secie nie podlegała żadnej dyskusji. W pewnym momencie ich przewaga wynosiła dziesięć punktów(21:11). Pozwoliło im to spokojnie kontrolować przebieg dalszej części partii i wygrać 25:13.

Trzecia partia miała bardzo zacięty początek. Dwupunktową przewagę osiągnęli co prawda przyjezdni, ale Lube Banca odrobiła straty i na tablicy ponownie był remis. Na pierwszej przerwie technicznej jednym punktem prowadziła Modena( 8:7). Po przerwie siatkarska wojna trwała w najlepsze, żadnej z ekip nie udało się odskoczyć na chociażby dwa punkty. Na drugą przerwę techniczną zespoły zeszły przy stanie 16:15 dla Trenkwalderu. Tuż po niej trzy kolejne akcje wygrali gospodarze i wyszli na dwupunktowe prowadzenie (18:16). Przewaga Maceraty dalej rosła i wkrótce było już 22:18. Ostatecznie ekipa Sebastiana Świderskiego wygrała tego seta do 21 i cały mecz 3:0 awansując tym samym do półfinału, w którym czeka już Trentino Volley.

Można powiedzieć, że elementem, który zadecydował o zwycięstwie Maceraty była zagrywka. Lube Banca zdobyła tym elementem aż dziewięć punktów popełniając co prawda aż trzynaście błędów, przy ani jednym asie i czternastu błędach rywala. Znalazło to swoje odzwierciedlenie także w przyjęciu które Luis Diaz i spółka miało zdecydowanie gorsze od rywala. Odbierali oni poprawnie zagrywki przeciwników ze skutecznością 56% natomiast perfekcyjnie przyjęli 27% zagrywek. Gospodarze uzyskali w tym elemencie odpowiednio 68% i 43%. W bloku także lepsi byli zawodnicy Lube, ale minimalnie. Zatrzymali bowiem atak rywali pięciokrotnie a Trenkwalder dokonał tej sztuki cztery razy. Obie ekipy uzyskały taką samą skuteczność w ataku-49%. Macerata popełniła dwadzieścia jeden własnych błędów, natomiast Modena oddała bez walki dwadzieścia siedem oczek.

Najwięcej punktów dla gospodarzy zdobył oczywiście Igor Omrcen. Chorwacki atakujący zapisał na swoim koncie osiemnaście oczek. Na trzydzieści cztery próby ataku powodzeniem za kończył szesnaście(47% skuteczności). Do tego dołożył dwa punkty bezpośrednio z zagrywki.

Sebastian Świderski wybiegł dziś na boisko w podstawowym składzie. Do jego koszulki przypięta była czarna wstążeczka upamiętniająca ofiary katastrofy w Smoleńsku. Polak zdobył cztery punkty. Skończył dwa ataki na sześć prób co dało mu niezbyt imponującą skuteczność 33%. Do tego dołożył dwa punkty z zagrywki. Polski przyjmujący przyjął także dziesięć zagrywek prezentując niezłą skuteczność 60% przyjęcia pozytywnego i 50% perfekcyjnego.

Najlepiej punktującym zawodnikiem Modeny był w tym meczu Angel Dennis, który zdobył czternaście oczek. Na dwadzieścia cztery próby ataku udanie zakończył trzynaście co dało mu 54% skuteczności. Do tego atakujący Modeny dołożył jeszcze punktowy blok.

Lube Banca Marche Macerata- Trenkwalder Modena 3:0

(25:22, 25:13, 25:21)

stan rywalizacji play off: 3:1
awans: Lube Banca Macerata

składy zespołów:

Macerata: Martino(6,) Podrascanin( 7), Omrcen (18), Świderski (4), Stankovic(8), Vermiglio (4), Corsano (L) oraz Cisolla (1), Paparoni, Bartoletti

Modena: Dennis (14), Casoli( 4), Kooistra( 4), Esko (1), Diaz (8), Piscopo (4), Monir (L) oraz Cuturic, Kooy, Biribanti