Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Kwalifikacje MEJ: Dobry początek Polaków

Kwalifikacje MEJ: Dobry początek Polaków

Reprezentacja Polski juniorów udanie rozpoczęła turniej eliminacyjny do Mistrzostw Europy. W pierwszym dniu zmagań w Czarnogórze, Polacy pokonali reprezentację Izraela 3:0. Jutro siatkarze Grzegorza Rysia zmierzą się z Norwegią.

O reprezentacji Izraela biało-czerwoni wiedzieli niewiele. Jednak podopieczni Grzegorza Rysia od początku grali swoją siatkówkę, wyszli na prowadzenie 3:0. Polacy zwiększali przewagę, która na przerwie technicznej wynosiła już 5 punktów. Jednak Izraelczycy nie poddali się tak łatwo i dzięki znakomitej zagrywce zbliżyli się do naszych reprezentantów na jedno oczko (10:9). Skuteczny serwis Patryka Szczurka oraz szczelny blok Wojciecha Ferensa i Polacy ponownie odskoczyli na kilka punktów. Jednak tym razem nie roztrwonili swojej przewagi i ostatecznie wygrali 25:17.

Natomiast druga partia rozpoczęła się od prowadzenia reprezentacji Izraela 2:0. Podopieczni Grzegorza Rysia szybko odrobili straty (6:6). Asami serwisowymi popisał się Ferens i to biało-czerwoni prowadzili dwoma oczkami na pierwszej przerwie technicznej. Na drugim czasie było już 16:9 dla Polaków, a chwilę wcześniej punkt z zagrywki zdobył Mateusz Mika. Izraelczycy zaczęli odrabiać straty i w końcówce seta niebezpiecznie zbliżyli się do naszych reprezentantów (22:19). Jednak biało-czerwoni zachowali spokój, a punkt dający piłkę setową atakiem ze środka zdobył Mateusz Nożewski. Partia zakończyła się wynikiem 25:22.

Trzecia odsłona zaczęła się od gry punkt za punkt, ale tylko do stanu po 4. Niezwykle efektowny blok Miłosza Hebdy i Tomasza Kalembki, a następnie skuteczne ataki Ferensa oraz Kalembki i Polacy wyszli na pięciopunktowe prowadzenie (10:5). Na drugiej przerwie technicznej podopieczni Grzegorza Rysia prowadzili 16:10. Popis zagrywek dali Mika i Hebda. Izraelczycy już się nie podnieśli i ostatecznie przegrali 15:25.

Polska – Izrael 3:0
(25:17, 25:22, 25:15)

Polska: Kalembka (10), Nożewski (8), Hebda (14), Szczurek (2), Ferens (10), Mika (12), Olenderek (libero) oraz Modzelewski, Kowalski, Długosz i Romać
Izrael:
Milstein (1), Jyarikov (9), Ohana (2), Markin (5), Vinarsky (6), Sokolv (5), Glomb (libero) oraz Katzenelson, Radutsky (3), Kopzon (2) i Wainsztok (1)

W spotkaniu faworytów Hiszpania vs. Włochy, lepsi po tie-breaku byli siatkarze z Półwyspu Iberyjskiego. Mecz był niezwykle wyrównany, co nie powinno dziwić, w końcu porażka może pozbawić bezpośredniego awansu do Mistrzostw Europy.

Włochy – Hiszpania 2:3
(20:25, 25:20, 25:17, 23:25, 13:15)

W ostatnim pojedynku pierwszego dnia kwalifikacji gospodarze, zespół Czarnogóry, musieli rozegrać pięć setów, by pokonać Norwegów. Co ciekawe miejscowi wygrali dwa pierwsze sety, w kolejnych dwóch górą byli Skandynawowie, jednak w tie-breaku przewaga miejscowych była niepodważalna.

Czarnogóra – Norwegia 3:2
(25:20, 25:20, 23:25, 19:25, 15:8)