Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: ZAKSA trzecim półfinalistą

PlusLiga: ZAKSA trzecim półfinalistą

Olsztyńscy akademicy nie wykorzystali atutu własnej hali i po raz drugi dali się pokonać faworyzowanej ekipie z Kędzierzyna-Koźla. Trzecia porażka AZS-u oznacza, że awans do półfinału zapewnili sobie podopieczni Krzysztofa Stelmacha.

Spotkanie rozpoczęło się udanie dla AZS-u, który po ataku Siezieniewskiego wyszedł na prowadzenie 2:0. Skuteczny blok miejscowych sprawił, że prowadzenie to wzrosło po chwili do stanu 4:0. Siatkarze ZAKSY obudzili się z lekkiego letargu i starali się dogonić swoich rywali i wkrótce dobrymi interwencjami wykazali się Jarosz i Ruciak (7:5). Na pierwszą przerwę techniczną gospodarze schodzili z prowadzeniem 8:5. Zmotywowany zespół z Kędzierzyna dzielnie odrabiał straty i po asie serwisowym Jarosza przewaga AZS-u zdecydowanie stopniała (11:10). Mimo to gospodarze potrafili szybko ustrzelić dwa „oczka" pod rząd i z tego powodu o czas poprosił trener Stelmach (13:10). Czas okazał się pomocny dla jego podopiecznych, którzy po krótkiej chwili doprowadzili do remisu po 13. Po autowym ataku Winnika ZAKSA po raz pierwszy w tym spotkaniu wyszła na prowadzenie. Druga przerwa techniczna nastała przy niewielkiej przewadze gospodarzy 16:15. Od tego momentu zaczęła toczyć się wyrównana i zaciekła walka o punkty. Po skutecznym ataku Winnika po ciasnym skosie był remis po 17, a po chwili Gunia popisał się asem serwisowym. Kędzierzynianie jednak nie odpuszczali i obydwa zespoły walczyły punkt za punkt. Wkrótce doszło do kolejnego remisu, tym razem po 19. Siatkarze ZAKSY wykazali się skutecznymi blokami, co pozwoliło odskoczyć im o dwa punkty (19:21). Aby jakoś wybić z dobrej gry kędzierzynian o czas dla swojego zespołu poprosił miejscowy szkoleniowiec, który nie zamierzał tak łatwo się poddać. Pomimo niezwykle wyrównanej końcówki, atak Gladyra ze środka dał ZAKSIE pierwszą piłkę setową 24:22. W tym emocjonującym momencie drugi czas wykorzystał trener Sordyl. Długa wymiana piłek zakończyła się na korzyść gości ponieważ Oczko popełnił błąd piłki rzuconej i tym sposobem ZAKSA wygrała pierwszego seta 25:22.

Drugi set rozpoczął się od wyrównanej walki (2:2). Trzecie „oczko" dla swojego zespołu zdobył Jarosz, a po dłuższej wymianie piłek zapisał także kolejne na 4:2. Po sprytnej i skutecznej kiwce Masnego trener Srodyl przywołał do siebie swoich zawodników. Po czasie asem serwisowym popisał się Jarosz (6:2). Akademicy walczyli jednak dzielnie i wkrótce po błędzie Ruciaka przewaga ZAKSY stopniała  do stanu 5:7. Pierwsza przerwa techniczna nastąpiła przy stanie 5:8. Po wznowieniu gry błąd w polu zagrywki popełnił Gladyr. Błędy popełniali również gospodarze i przez to ZAKSA prowadziła 6:10. Mimo to zmotywowani olsztynianie skrupulatnie odrabiali straty i po ataku Winnika było 9:11. Kolejny as serwisowy Jarosza dał wkrótce 15 punkt ZAKSIE i przewaga przyjezdnych była już spora (10:15). Na drugiej przerwie technicznej podopieczni trenera Stelmacha prowadzili pewnie, bo 16:10. Przy stanie 18:13 dla gości nastąpiły zmiany. Na boisku pojawił się Szczerbaniuk, zmieniając Kaźmierczaka. Zmiana ta była pożyteczna, bowiem zawodnik ten zdobył dwa „oczka" pod rząd i o czas poprosił szkoleniowiec akademików (14:20). ZAKSA dosyć pewnie zmierzała do wygrania dla siebie kolejnego seta, jednak AZS odrobił szybko trzy punkty i z tego powodu poprosił o czas lekko podenerwowany trener Stelmach (19:23). Wkrótce jednak ZAKSA zdobyła piłkę setową, którą obronił Jacyszyn (20:24). W tym momencie o czas ponownie poprosił szkoleniowiec z Kędzierzyna. W polu serwisowym gospodarzy pojawił się natomiast Józefacki, a po chwili Oczko skutecznie zaatakował – drugi setbol został więc obroniony. Pomyłka Józefackiego dała jednak zwycięstwo ZAKSIE również  w drugiej części spotkania 25:21.

Trzeci set zaczął się wyrównanie, jednak siatkarze ZAKSY wysunęli się szybko na prowadzenie 4:2 i od razu interweniował szkoleniowiec AZS-u. Trener dokonał również zmiany i w miejsce Oczka pojawił się Kusaj. Zarówno czas jak i zmiana okazała się skuteczna, bowiem gospodarze doprowadzili do wyniku 5:6. Na pierwszej przerwie technicznej przewaga ZAKSY była znikoma (7:8). Wkrótce błąd w ataku Jarosza doprowadził do remisu po 10. Od tego momentu gra stała się ponownie wyrównana. Dobrze w tej partii spisywał się Fin Sammelvuo , który dwa razy pod rząd skutecznie obił blok AZS-u (11:12). Po chwili ponownie w ataku pogubił się Jarosz, jednak Ruciak szybko odrobił stracony punkt. As serwisowy Gladyra sprowadził obydwa zespoły na drugą przerwę techniczną przy wyniku 14:16. Po powrocie na boisko Winnik popisał się skutecznym atakiem i przewaga ZAKSY stopniała do jednego punktu. Wkrótce nastąpił remis po 16 po błędzie w szeregach drużyny gości. Kędzierzynianie zaczęli się mylić w ataku, co powodowało, że gospodarze otrzymywali punkty za darmo. Potrafili się jednak szybko zmobilizować i po chwili po dobrze ustawionym pojedynczym bloku Sammelvuo było już 17:20. W tym momencie o czas poprosił zaniepokojony trener Sordyl. Po nim fiński zawodnik z Kędzierzyna ponownie zaprezentował się udanym blokiem (17:21). Miejscowy szkoleniowiec aby odmienić los spotkania dokonał kolejnej zmiany i na boisku pojawił się Józefacki (18:22). Wkrótce to jednak ZAKSA miała pierwszą piłkę meczową przy stanie 19:124 Obronili się dzielnie olsztynianie, jednak Siezieniewski popełnił błąd w polu serwisowym i ostatecznie ZAKSA wygrała trzeciego seta 25:20, a w całym spotkaniu 3:0 i tym samym awansowała do półfinału.