Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Liga włoska: Trentino pierwszym półfinalistą

Liga włoska: Trentino pierwszym półfinalistą

Jak burza przez fazę ćwierćfinałową przeszli siatkarze Diatec Itas Trentino, trzykrotnie pokonując Marmi Lanza Verona.  Dzięki  temu wywalczyli awans do półfinału. Teraz Żygadło i koledzy mogą rozpocząć przygotowania do Final Four Ligi Mistrzów.

Itas Diatec Trentino w ekspresowym tempie rozprawił się z Marmi Lanza Werona – mistrzom świata potrzebne były jedynie trzy spotkania, by zapewnić sobie awans do najlepszej czwórki włoskiej Serie A1. Tym samym mistrzowie Europy zrobili kolejny krok do finału, który odbędzie się 9 maja w Bolonii.

Pierwszy set układał się po myśli Itasu, który od początku spotkania prowadził swoją grę opierającą się na kombinacyjnym rozegraniu, sile i warunkach fizycznych swych skrzydłowych – Kazijskiego, Juantoreny i Vissotto. W pierwszej partii mistrzów świata z rytmu mogła wybić kontuzja pierwszego rozgrywającego, Raphaela. Brazylijczyk został zastąpiony przez Łukasza Żygadło, który bardzo dobrze poradził sobie w tym spotkaniu. Pierwszy set zakończył się wynikiem 25:21 dla Itasu.

Po zmianie stron Trentino jeszcze bardziej podkręciło tempo. Michał Łasko i Robert Kromm nie byli w stanie swobodnie punktować i przy niskiej skuteczności w ataku pogrzebali szanse swego zespołu na zwycięstwo w tym secie. Ostatecznie Itas Diatec wygrał 25:17 i potrzebował jeszcze tylko seta, by cieszyć się z awansu do „czwórki".

W trzeciej odsłonie niewiele się zmieniło. Na boisku bardzo dobrze prezentował się środkowy Emanuele Birarelli, który zdobył aż 13 „oczek" i został wybrany MVP meczu. Set numer trzy zakończył się tak samo jak poprzednie dwa – Itas wygrał 25:21. Po ostatniej piłce, w hali PalaTrento rozległy się śpiewy radości i zadowolenia kibiców, zawodników i działaczy, którzy byli naprawdę zadowoleni, że Itasowi udało się tak szybko „załatwić" Marmi Lanzę.

Najlepszym zawodnikiem spotkania został wybrany Emanuele Birarelli. Reprezentant Włoch zdobył jedynie 3 punkty w ataku (60%), jednakże zrekompensował to dwoma „oczkami" w polu zagrywki oraz aż ośmioma blokami punktowymi. Głownie jego dobra postawa w bloku przyczyniła się do tego, iż został uznany MVP tego meczu. Tyle samo punktów zdobył kapitan Itasu, Matej Kazijski. Bułgar zdobył jeden punkt zagrywką, trzy blokiem i dziewięć atakiem (53%, dwa razy zablokowany). Skrzydłowy dołożył do tego 50% dobrego i 25% idealnego przyjęcia.

W zespole Marmi Lanza Werona dwiema najważniejszymi postaciami byli: Michał Łasko i Robert Kromm. Pierwszy z nich, atakujących polskiego pochodzenia, zdobył 11 punktów. Jednakże skuteczność Michała była bardzo słaba – 35% (trzy błędy, pięć razy blokowany). Niewiele lepiej wypadł jego kolega Kromm. Niemiec zapisał na swym koncie 12 „oczek": po jednym w bloku i zagrywce oraz 10 w ataku. Skuteczność Kromma w ataku wyniosła 42%. Najsłabszym graczem tego meczu śmiało można uznać Daniela Howarda, który zakończył spotkanie z 25% skutecznością w ataku (2/8, dwa razy blokowany).

Łukasz Żygadło rozpoczął spotkanie na ławce rezerwowych, jednak już w pierwszej partii pojawił się na boisku. Polak musiał bowiem zastąpić kontuzjowanego Raphaela. Żygadło pokazał się jednak z bardzo dobrej strony, pewnie prowadząc grę swojej drużyny.

Teraz Itas Diatec Trentino ma ponad tydzień, by dobrze przygotować się do obrony tytułu najlepszej drużyny w Europie. W półfinale Champions League w łódzkiej Hali Arena, zespół Stojczewa zmierzy się z aktualnym mistrzem Słowenii – ACH Volley Bled.

Itas Diatec Trentino – Marmi Lanza Verona 3:0
(25:21, 25:17, 25:21)

Stan rywalizacji: 3:0 dla Trento i awans do półfinału

Składy drużyn:
Trentino: Raphael, Juantorena (7), Birarelli (13), Vissotto (2), Kaziyski (13), Sala (6), Bari (libero) oraz Żygadło (4), Sokolov (5), Herpe.
Verona: Howard (3), Łasko (11), Kromm (12), Holt (6), Sottile (1), Della Lunga (6), Colaci (libero) oraz Kovar, Latelli, Groppi.