Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Challenge Cup: Złoto dla RPA-LuigiBacchi.it Perugia Volley

Challenge Cup: Złoto dla RPA-LuigiBacchi.it Perugia Volley

Dobiegła końca rywalizacja w Challenge Cup mężczyzn. W meczu o 3. miejsce pojedynek stoczyły zespoły Dukli Liberec i SCC Berlin. Górą byli zawodnicy z Niemiec, którzy triumfowali 3:1. Puchar zdobyli zawodnicy Perugia Volley, którzy pokonali Mladost 3:0.

Dla siatkarzy RPA-LuigiBacchi.it finałowe spotkanie z Mladostem Zagrzeb okazało się nadzwyczaj łatwe. Już w pierwszym secie siatkarze z Perugii szybko wyszli na prowadzenie (8:3). Powiększanie przewagi nie stanowiło dla ekipy z Włoch żadnych problemów. W końcówce prowadzili aż 21:10, a ostatecznie triumfowali do 12. Nieco lepiej ekipa z Zagrzebia rozpoczęła drugiego seta. Do pierwszej przerwy technicznej utrzymywała bowiem kontakt punktowy. Po niej jednak gracze z Perugii ruszyli do walki i dość szybko uzyskali bezpieczną przewagę (16:10). Okazało się, że zespół Mladostu już zbyt wiele w tej partii nie pokazał. Chorwacka drużyna przegrała 13:25, ale od próbowała nawiązać walkę w trzecim secie. Podczas pierwszej przerwy technicznej zespół RPA-LuigiBacchi.it prowadził 8:6, zaś podczas kolejnej 16:14. Dopiero pod koniec partii przedstawiciel włoskiej siatkówki nieco odskoczył, uzyskując cztery punkty przewagi (17:21). To wystarczyło, aby wygrać seta 25:20, a cały mecz 3:0.

W zespole z Perugii najlepiej spisał się Jan Stokr, który zdobył 14 punktów. Jego skuteczność w ataku wyniosła 53 %. Jedno "oczko" mniej zdobył Cristian Savani.

RPA-LuigiBacchi.it Perugia Volley – Mladost Zagrzeb 3:0
(25:12, 25:13, 25:20)

W meczu o trzecie miejsce czwarty zespół z rundy zasadniczej niemieckiej ligi – SCC Berlin spotkał się z czeską Duklą Liberec. Obie ekipy poniosły we wczorajszych półfinałach dotkliwe porażki do zera. Dla drużyny zza naszej południowej granicy sam awans do Final Four był sporym osiągnięciem, co podkreślał przed wyjazdem do Włoch trener zespołu z Liberca (ostatni raz czeski zespół w decydującej fazie pucharowej znalazł się w 2005 roku). Tamtejsza prasa podkreślała, że w dzisiejszym pojedynku na parkiecie pojawi się jednocześnie nawet aż ośmiu ich rodaków. Wszystko za sprawą SCC Berlin, w której barwach występują: rozgrywający Jaroslav Škach oraz libero Martin Kryštof.

Mimo dobrego początku Dukli (zwycięstwo w pierwszej partii do 22), potem do głosu doszli Niemcy, którzy szybko doprowadzili do wyrównaniu po kolejnej odsłonie (25:19). Następne dwa sety przebiegały w bardzo podobny sposób. Źle rozpoczynali je gracze z Liberca, którzy potem „gonili" wynik. W końcówce trzeciej partii berlińczycy odskoczyli na dwa „oczka" (23:21) i udało im się utrzymać prowadzenie do końca tej odsłony (25:23). W czwartym, jak się później okazało, ostatnim secie Dukla doprowadziła do remisu 17:17, ale później zawodnicy SCC zdobyli trzy punkty z rzędu i było praktycznie po meczu.

Na temat dwóch ostatnich partii wypowiadał się po meczu trener czeskiej ekipy, Michal Nekola. W trzeciej partii po doprowadzeniu do wyrównania popełniliśmy trzy poważne błędy. W czwartej odsłonie nie mieliśmy idealnego przyjęcia, co pozwoliło naszym przeciwnikom skutecznie obronić. – podsumowywał – Ogólnie był to bardzo wyrównany pojedynek, z czego jestem zadowolony, z wyniku oczywiście już mniej. Pokazaliśmy dzisiaj, że nawet w Europie nie jesteśmy żadnym outsiderem. Final Four był dla nas wspaniałym doświadczeniem, które może zaprocentować w lidze – ocenił po meczu.

Dukla Liberec – SCC Berlin 1:3
(25:22, 19:25, 23:25, 22:25)