Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Bre Banca Lannuti Cuneo zdobywcą Pucharu CEV

Bre Banca Lannuti Cuneo zdobywcą Pucharu CEV

W finałowym pojedynku o Puchar CEV Bre Banca Lannuti Cuneo pokonała w czterech setach Iskrę Odincowo. Na najniższym podium tegorocznych rozgrywek stanęli siatkarze gospodarza turnieju Final Four, Noliko Maaseik.

Pierwszą partię finałowego spotkania lepiej rozpoczęli wicemistrzowie Rosji, którzy do pierwszej przerwy technicznej zdążyli wypracować trzypunktową przewagę (8:5). W odpowiedzi ekipa z Cuneo postawiła kilka szczelnych bloków, co pozwoliło im uzyskać wyrównanie, a po asie serwisowym Simone Parodi’ego minimalne prowadzenie (13:12). Drużyny walczyły punkt za punkt, w bloku włoskiej drużyny sprawdzali się Luigi Mastrangelo wraz z Władimirem Nikołowem (18:18). Skuteczna akcja Pawła Krugłowa sprawiła, że włoscy siatkarze odskoczyli na dwa oczka (21:19). W końcówce skuteczną zagrywką popisywał się Mastrangelo. Bre Banca zwyciężyła 25:22.

Początek drugiego seta był bliźniaczo podobny do pierwszego – rosyjski zespół szybko uzyskał prowadzenie i utrzymał je do pierwszej przerwy technicznej (8:5). Podopieczni trenera Alberto Giuliani nie czekali długo. Umiejętne rozegranie Nikoli Grbica oraz wysoka dyspozycja Wouta Wijsmansa pomogły Cuneo przejąć inicjatywę, co ostatecznie przyniosło efekt w postaci trzypunktowej przewagi na drugiej przerwie technicznej (16:13). Wówczas Iskra poderwała się do walki. Najpierw doprowadziła do remisu (16:16), a następnie, wykorzystując problemy rywali w ataku, uzyskała czteropunktową przewagę (24:20). Wygraną ekipy z Odincowa 25:21 przypieczętował efektownym atakiem Jochen Schöps.

W trzeciej partii od początku warunki dyktowali zawodnicy Cuneo, którzy przez większą część seta utrzymywali czteropunktowy dystans (8:4, 16:12). We włoskiej ekipie najjaśniej błyszczały gwiazdy Wijsmansa i Nikołowa. As serwisowy Wijsmansa oraz dwa skuteczne ataki Nikołowa zwiększyły prowadzenie Włochów do siedmiu oczek (21:14). Chwilowy przestój w szeregach Bre Banca pozwolił Iskrze zdobyć pięć punktów z rzędu (19:22). Jednak Cuneo szybko ocknęło się z transu i z pomocą Parodi’ego rozstrzygnęło seta na swą korzyść 25:21.

Czwarty set w pełni godny był walki w finale europejskich pucharów. Na parkiecie wrzała zacięta bitwa, akcja za akcję. Żadna z drużyn nie była w stanie uzyskać większej przewagi niż jedno oczko. Wreszcie stan ten zmieniło Cuneo, które za sprawą ataków Wijsmansa i Mastrangelo odskoczyło na dwa punkty (21:19). Rosjanie nie zamierzali pokornie składać broni. Do remisu doprowadził Krugłow, serwując potężną „bombę" (21:21). Ostatecznie jednak szalę zwycięstwa na swą stronę przechylił włoski zespół, a zwycięski punkt zdobył Nikołow (26:24).

Bre Banca Lannutti Cuneo – Iskra Odincowo 3:1
(25:22, 21:25, 25:21, 26:24)

W pierwszej część inauguracyjnego seta wyraźna przewaga utrzymywała się po stronie Noliko Maaseik. Zawodnicy Copry ruszyli w pogoń i zdołali doprowadzić do remisu (15:15). Po drugiej przerwie technicznej Belgowie odzyskali inicjatywę i nie oddali jej aż do końca zwycięskiego 25:20 seta. W drugiej odsłonie karta odwróciła się. Od początku przewaga utrzymywała się po stronie mistrzów Włoch. Podopieczni Angelo Lorenzetti wzmocnili zagrywkę, poprawili grę w ataku oraz w bloku, co zaowocowało wygraną (25:23). W trzecim i czwartym secie gospodarze Final Four wyraźnie górowali nad rywalami w każdym elemencie gry (25:16, 25:19).

CoprAtlantide Piacenza – Noliko Maaseik 1:3
(20:25, 25:23, 16:25, 19:25)