Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Jastrzębski kończy rundę zasadniczą na 3. pozycji

PlusLiga: Jastrzębski kończy rundę zasadniczą na 3. pozycji

Dzięki wyjazdowemu zwycięstwu nad Delectą Bydgoszcz, Jastrzębski Węgiel przystąpi do fazy play-off z trzeciego miejsca. Dzięki temu siatkarze ze Śląska unikną w ewentualnym półfinale konfrontacji z obecnymi mistrzami Polski z Bełchatowa.

Spotkanie ostatniej rundy fazy zasadniczej rozgrywek PlusLigi pomiędzy Delectą Bydgoszcz a Jastrzębskim Węglem dostarczyło niesamowitych emocji. Zacięty przebieg pierwszego seta w ogóle nie zapowiadał katastrofy bydgoszczan w trzeciej partii, ani tym bardziej rozstrzygnięcia rywalizacji w zaledwie trzech odsłonach. Jednak jastrzębska „mechaniczna pomarańcza" rozkręcała się z akcji na akcję, a gospodarze meczu, którzy byli o krok od zwycięstwa w pierwszej i drugiej partii, nagle stracili impet gry i w ostatnim secie nie byli już w stanie nawiązać walki.

Najbardziej wyrównany, wręcz zaciekły charakter miał pierwszy set spotkania, w którym aż do stanu (20:20) zespoły grały punkt za punkt, walcząc o każdą piłkę. Znakomicie spisywali się na skrzydłach Grzegorz Szymański oraz Paweł Abramov, a żadnemu zespołowi nie udało się na dłużej utrzymać prowadzenia. Ostatecznie pierwsza partia rozstrzygnęła się w końcówce, a więcej przysłowiowej zimnej krwi zachowali podopieczni trenera Roberto Santilliego, zwyciężając po grze na przewagi (27:25).

Wydawało się, że drugi set padnie łupem gospodarzy. Bo to podopieczni Waldemara Wspaniałego minimalnie, ale jednak, przeważali na parkiecie i cieszyli się ze skromnego prowadzenia na pierwszej przerwie technicznej (8:7). Po wznowieniu gry bydgoszczanie nie zwalniali tempa i ich przewaga wzrosła do dwóch „oczek" (12:10). Bardzo dobrze w swojej ekipie spisywał się, były środkowy śląskiej drużyny, Wojciech Jurkiewicz. Mimo bardzo dobrej dyspozycji Pawła Abramova, lidera jastrzębian, na drugiej przerwie technicznej bydgoszczanom udało się utrzymać prowadzenie (16:15). Przy stanie 19:19 wydawało się, że podobnie, jak to miało miejsce w pierwszej partii, oba zespoły będą walczyć punkt za punkt. Nic bardziej mylnego. Choć to wręcz niewiarygodne, jastrzębianie zdobyli aż pięć punktów z rzędu i mimo starań bydgoszczan, niespodziewanie przewagę zbudowali goście i rozstrzygnięcie partii na ich korzyść było tylko kwestią czasu. Ostatecznie Jastrzębski Węgiel pokonał w drugim secie Delectę Bydgoszcz 25:21.

Trzeci, i jak się miało okazać, ostatni set spotkania od początku układał się po myśli śląskich siatkarzy. Szkoleniowiec Delecty, Waldemar Wspaniały, nieco eksperymentował składem, próbując znaleźć optymalne zestawienie skąd też na parkiecie w miejsce Piotra Gruszki pozostał Stanisław Pieczonka. Jastrzębski Węgiel grał dobrze na środku, a klasą dla siebie był Patryk Czarnowski. Bez większego wysiłku goście wypracowali pewne, czteropunktowe prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej (4:8). Po wznowieniu gry negatywne emocje zaczęły się udzielać trenerowi Wspaniałemu, a w grze jego podopiecznych dało się wyczuć coraz więcej zwątpienia. Z kolei jastrzębscy siatkarze ewidentnie uwierzyli w swoje możliwości i z akcji na akcję spisywali się coraz lepiej. Nie oznacza to jednak, że oba zespoły nie popełniały sporej ilości błędów własnych. Mimo momentami nie najlepszej zagrywki, górą byli jastrzębianie. Delecta musiała uznać zdecydowaną przewagę Jastrzębskiego Węgla na drugiej przerwie technicznej (16:9). Eksperymentalny skład Bydgoszczy coraz gorzej radził sobie z przeważającymi w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła gośćmi, mimo wszystko zawodnicy trenera Wspaniałego próbowali nawiązać walkę. Jednak po fatalnym błędzie Dawida Konarskiego, który w decydującym momencie seta posłał piłkę w aut, losy zarówno trzeciej partii, jak i całego spotkania były już praktycznie przesądzone. Trzecia partia zakończyła się wynikiem 25:16, a całe spotkanie przegraną Delecty 0:3. MVP spotkania zasłużenie wybrano znakomicie się dziś spisującego Patryka Czarnowskiego. Dzięki wygranej z Delectą Jastrzębski Węgiel zapewnił sobie trzecie miejsce w tabeli przed rundą play-off, którą rozpocznie od rywalizacji właśnie z bydgoską drużyną.

MVP spotkania został wybrany Patryk Czarnowski.

Delecta Bydgoszcz – Jastrzębski Węgiel 0:3
(25:27 21:25, 16:25)

Delecta: Gruszka (4 pkt), Lipiński (3), Jurkiewicz (4), Cerven (4), Szymański (15), Sopko (9), Dębiec (libero) oraz Pieczonka (1), Konarski (2), Woicki i Serafin(1)

Jastrzębski: Nowik (4), Łomacz, Abramov (8), Yudin (13), Czarnowski (11), Hardy (17), Rusek (libero) oraz Master i Sobala(1)