Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > Akademiczki z Białegostoku pozostaną w PlusLidze Kobiet

Akademiczki z Białegostoku pozostaną w PlusLidze Kobiet

Na pożegnanie z rundą zasadniczą sezonu 2009/10 siatkarki AZS-u Białystok pokonały w czterech setach ekipę PTPS Piła. Tym samym podopieczne Wiesława Czai zapewniły sobie miejsce w ósemce PlusLigi Kobiet oraz udział w fazie play-off.

Pierwsza partia spotkania rozpoczęła się dobrze dla zawodniczek AZS-u Białystok, które szybko wysunęły się na prowadzenie 2:0. Pilanki jednak szybko starały się odrobić straty i po udanym ataku Koniecznej nastąpił remis po 4. Mimo zaciętej i wyrównanej walki na pierwszą przerwę techniczną z nieznaczną przewagą zeszły gospodynie 8:7. Po wznowieniu gry obie drużyny ponownie toczyły bój punkt za punkt i po popsutej zagrywce środkowej AZS-u doszło do kolejnego remisu, tym razem po 11. Chwila dramaturgii nastąpiła przy stanie 12:12, bowiem kontuzji kolana nabawiła się Cieśla. Zawodniczka ta musiała opuścić boisko, a w jej miejsce pojawiła się Starzyk. Druga przerwa techniczna nie przyniosła zmian – nadal utrzymywało się prowadzenie gospodyń 16:14. Przewaga pilanek zaczęła stopniowo wzrastać i z tego powodu o czas poprosił trener Czaja (18:15). Czas nie wybił gospodyń z dobrego rytmu w grze i wkrótce ich przewaga wzrosła aż do pięciu „oczek" (20:15). Udany atak Szeszko oraz błędy w ataku pilanek sprawiły, że ta przewaga nieco stopniała i tym razem o czas poprosił trener Grabowski (20:17). Czas zadziałał bardzo motywująco na siatkarki PTPS-u , które wkrótce stały się w posiadaniu pierwszej piłki setowej. Skuteczny atak Kaczorowskiej zakończył tego seta wygraną PTPS-u 25:21.

Drugi set ponownie rozpoczął się dobrze dla drużyny przyjezdnej, ale pilanki nie zwalniały tempa i wkrótce nastąpił remis po 4. Udana seria zagrywek Gierak oraz rewelacyjna obrona w szeregach AZS-u sprawiły, że pierwsza przerwa techniczna nastąpiła przy znacznym prowadzeniu ekipy gości 8:4. Po wznowieniu gry kolejnym punktem bezpośrednio z zagrywki mogła poszczycić się Gierak. Również w tym secie doszło do przykrego zdarzenia – kontuzji stawu skokowego uległa Wójtowicz, która musiała opuścić boisko. Przy stanie 6:14 o czas poprosił zdenerwowany trener pilanek. Druga przerwa nastąpiła natomiast przy miażdżącej przewadze AZS-u 16:7. Po przerwie dobra passa drużyny gości trwała nadal i ponownie szybko interweniował trener Grabowski. Nic to jednak nie pomogło, bowiem po krótkiej przerwie doskonałe zaprezentowała się Starzyk, która była dzisiaj skuteczna w ataku (19:10). Pilanki nie potrafiły poradzić sobie z przyjęciem, z kolei rywalki regularnie nękały je swoja trudną zagrywką. Wkrótce Wysocka skuteczną kiwką zdobyła dla swojego zespołu piłkę setową 24:11. Ostatecznie drugi set zakończył się asem serwisowym Starzyk 25:11.

Początek trzeciego seta to rywalizacja punkt za punkt (4:4). Po chwili jednak siatkarki AZS-u odskoczyły swoim rywalkom na kilka „oczek" i po udanym ataku Wysockiej po prostej było 5:7 i o czas poprosil szkoleniowiec PTPS-u. Wkrótce po tym nastąpiła pierwsza przerwa techniczna, która nie przyniosła żadnych zmian – nadal prowadzenie AZS-u 8:5. Pilanki mimo wielkich starań nie potrafiły dokończyć swoich akcji, dodatkowo w ich grę wkradły się nerwy, a to zdecydowanie nie pomagało. Wszystko to przekładało się wynik 6:10. Ziemcowa przebiła się przed podwójny blok i tym sposobem sprowadziła swój zespół na drugiej przerwie przy stanie 10:16. Po powrocie zawodniczek na boisko dobrym atakiem wykazała się Krawulska, jednak szybko odpowiedziała kontratakiem Wysocka (11:17). Problem rywalkom swoimi zagrywkami sprawiła Tokarska, jednak siatkarki AZS-u na dłuższą metę były nie do zatrzymania. Pewnie zmierzały do zwycięstwa również i w tym secie – po kolejnym efektownym ataku Starzyk było już 13:19. Długą wymianę piłek, mimo wspaniałej obrony Saad, skończyła Krawulska. Mimo to przewaga gości była jednak ogromna 23:16. Wkrótce zawodniczki AZS-u zdobyły piłkę setową. Dwa setbole udało się obronić Kosmatce (18:24), jednak Ziemcowa swoim atakiem zakończyła seta szczęśliwie dla AZS-u 25:18.

W czwartym secie po udanej zagrywce Wysockiej na prowadzenie wyszły siatkarski AZS-u (2:0). Pilanki nie chciały pozwolić na to, aby ich rywalki ponownie odskoczyły na prowadzenie i po ataku Krawulskiej było 3:4. Zawodniczka ta wykazała się dzisiaj świetnymi i dynamicznymi atakami. Mimo to pierwsza przerwa techniczna przyniosła prowadzenie akademiczek 8:4. Zawodniczki AZS-u grały jak nakręcone i zamieniały każdą akcję w punkt (7:13). To zmusiło trenera Grabowskiego do przywołania swoich podopiecznych. Po czasie punktowo z lewego skrzydła zaatakowała Kosmatka, a po chwili asem serwisowym popisała się Konieczna (9:13). Kiedy gospodynie zdobyły na swoje konto kolejne „oczko" o czas poprosił tym razem szkoleniowiec AZS-u. Druga przerwa techniczna nastąpiła przy stanie 11:16. Przewaga akademiczek powoli zaczęła topnieć i po uderzeniu piłki w antenkę przez Starzyk było 15:17. Siatkarki przyjezdne zaczęły tracić punkty na własne życzenie, popełniając głupie błędy. Po chwili jednak zrehabilitowała się Starzyk, a w jej ślady poszła natychmiast Wysocka (15:19). Pilanki jednak nie poddawały się i szybko doprowadziły do wyniku 19:20, co zapowiadało niezwykle interesującą końcówkę tego seta. O czas poprosił trener Czaja, po którym gospodynie szybko doprowadziły do remisu po 20. Pomyłka w ataku PTPS-u sprawiła, że AZS stał się w posiadaniu pierwszej piłki meczowej. Gospodynie skutecznie obroniły aż dwa setbole, doprowadzając tym samym do remisu po 24. Emocje zdecydowanie wzrosły. Ostatecznie górą okazała się jednak drużyna AZS-u Białystok, która wygrała czwartego seta 26:24, a całe spotkanie 3:1.

Statuetka MVP trafiła w ręce rozgrywającej AZS Białystok Magdaleny Godos.

PTPS Piła – Pronar Zeto Astwa AZS Białystok 1:3
(25:21, 11:25, 18:25, 24:26)

PTPS Piła: Kaczorowska (7), Cieśla (1), Kasprów (3), Konieczna (17), Kucharska (3), Kosmatka (15), Maj (libero) oraz Tokarska (1), Matyjaszek (3), Martałek, Krawulska (4) i Szczygielska (1)
AZS Białystok: Starzyk (17), Cieśla (1), Szeszko (12), Godos (3), Gierak (14), Wysocka (15), Ziemcowa (13), Saad (libero,2) oraz Gajewska