Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Serie A: W „polskim” meczu lepszy Sebastian Świderski

Serie A: W „polskim” meczu lepszy Sebastian Świderski

Lube Banca Sebastiana Świderskiego po ostatniej porażce w Montichiari podniosła się i bez straty seta pokonała Prismę Taranto, w której występuje Zbigniew Bartman. Mecz trwał tylko trzy partie, ale na brak walki i emocji na pewno nie można było narzekać.

Spotkanie lepiej rozpoczęło się dla gospodarzy, którzy na pierwszej przerwie technicznej prowadzili 8:4. Dalej toczyła się walka niemal punkt za punkt i swoje czteropunktowe prowadzenie Lube Banca utrzymała także na drugiej przerwie technicznej (16:12). Po niej Prisma Taranto rzuciła się do odrabiania strat i wkrótce na tablicy był już remis po 17. Kilka minut później podopieczni trenera Ferdinando de Giorgi ponownie odskoczyli na dwa punkty (21:19). Nie utrzymali tej minimalnej przewagi i wkrótce na tablicy ponownie był już remis (23:23). Gospodarze wygrali jednak dwie kolejne akcje i to oni triumfowali w tym secie do 23.

Drugą odsłonę także lepiej rozpoczęli gospodarze, którzy prowadzili już 5:2. Na pierwszej przerwie technicznej przewaga Maceraty wzrosła o jeszcze jeden punkt, bowiem tablica pokazywała wynik 8:4. Tuż po niej Lube Banca kontynuowała swoją dobrą grę i było już 10:4. Sześciopunktowe prowadzenie ekipa Sebastiana Świderskiego utrzymała na drugiej przerwie technicznej (16:10), a potem powiększyła je jeszcze o dwa oczka wygrywając dwie akcje pod rząd po powrocie na boisko. Zbigniewowi Bartmanowi i kolegom trudno było znaleźć receptę na dobrą grę Lube, które ze spokojem kontrolowało przebieg dalszej części tej partii powiększając nawet prowadzenie do dziewięciu punktów (20:11). Mimo, iż podopiecznym Roberto Serniottiego w końcówce udało się odrobić kilka punktów zespół z Maceraty wygrał tę partię do 20 zapewniając sobie co najmniej punkt.

Na początku trzeciego seta Zbigniew Bartman i koledzy odskoczyli na trzy punkty (7:4). Z trzypunktową zaliczką przyjezdni zeszli na pierwszą przerwę techniczną (8:5). Tuż po niej Lube zbliżyła się na jeden punkt (8:7). Wkrótce na tablicy wyników był już remis 13:13. Na drugiej przerwie technicznej jednym punktem prowadzili goście. Tuż po niej na jednopunktowe prowadzenie wysunęła się ekipa z Maceraty (17:16). Walka trwała w najlepsze i po chwili to przyjezdni prowadzili jednym punktem (19:18). Doszło zatem do emocjonującej końcówki, którą na swoją korzyść rozstrzygnęli podopieczni Ferdinando de Giorgi którzy wygrali 25:23 i cały mecz 3:0.

Polskich kibiców na pewno ucieszy fakt, iż MVP tego meczu wybrano Sebastiana Świderskiego. Przyjmujący reprezentacji Polski wszedł na boisko w trzecim secie i znacznie przyczynił się do trzysetowego zwycięstwa swojej drużyny. "Świder" zdobył 7 punktów (5 atakiem przy 71%skuteczności, 1 zagrywką i 1 blokiem). Polski przyjmujący bardzo dobrze odbierał też zagrywkę rywali uzyskując w tym elemencie 67% pozytywnego przyjęcia i 56% perfekcyjnego. Najlepiej punktującym zawodnikiem Lube Banca był tradycyjnie Igor Omrcen, który w niedzielnym spotkaniu zdobył 19 punktów (16 atakiem przy 52% skuteczności, 2 blokiem i 1 zagrywką). Atakujący Maceraty popełnił przy tym trzy błędy w ataku i zepsuł cztery zagrywki.

Znakomicie także przyjmował zagrywkę drugi z polskich siatkarzy obecnych na boisku. Zbigniew Bartman osiągnął w tym elemencie imponujące statystyki- 87% przyjęcia pozytywnego i 53 % perfekcyjnego. Gorzej za to spisał się w ataku. Popularny "Zibi" zdobył tym elemencie zaledwie 3 oczka ( jedyne zdobyte w meczu) przy zaledwie 21% skuteczności. Popełnił trzy błędy w ataku, raz został zablokowany i zepsuł jedną zagrywkę. Słaba skuteczność w ataku sprawiła, że w trzecim secie Bartmana zastąpił Dirk Westphal. Najlepiej punktującym zawodnikiem Prismy był w tym spotkaniu Cleber de Oliveira, który zdobył 17 oczek (15 atakiem przy 58%skuteczności i 2 zagrywką). Cleber pozytywnie przyjął 55% zagrywek, natomiast perfekcyjnie 32%. Popełnił po dwa błędy na zagrywce i w ataku i trzy razy został zatrzymany.

Lube Banca jako zespół miała zdecydowaną przewagę w ataku (57% do 48%) i bloku (7:3). W przyjęciu pozytywnym, choć obie ekipy nie najgorzej odbierały serwis minimalnie lepsi byli za to przyjezdni (67% do 62%). Gospodarze za to lepiej zaprezentowali się, jeżeli chodzi o przyjęcie perfekcyjne osiągając w tym elemencie 43%, przy 37 % rywali. Obie ekipy zaserwowały po 4 asy i popełniły porównywalną ilość błędów (19 – Lube Banca, 18 – Prisma).

Lube Banca Marche Macerata – Prisma Taranto 3:0
(25:23, 25:20, 25:23)

Lube Banca Macerata: Cisolla, Papparoni, Vermiglio, Stanković, Omrcen, Podrascanin, Corsano (libero) oraz Monopoli, Bartoletti, Smerilli i Świderski
Prisma Taranto: Cleber, Bartman Suxho, Cozzi, Elia, Rivaldo, Ricciardello (libero) oraz Montana, Westphal, Quartarone