Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Itas wygrywa i bezpiecznie lideruje w Serie A1

Itas wygrywa i bezpiecznie lideruje w Serie A1

Itas Diatec Trentino w 26. kolejce Serie A1 wygrał na wyjeździe 3:1 z Marmi Lanza Werona. Mecz ten był dla wicemistrzów Włoch szczególnie ważny, ponieważ udało im się znów uzyskać 6 punktów przewagi nad drugim w tabeli Cuneo.

W spotkaniu dwudziestej szóstej kolejki Itas Diatec Trentino zmierzył się w derbowym spotkaniu z zespołem Marmi Lanza Werona. W tym sezonie Itas już zwyciężył z Weroną. W spotkaniu u siebie wicemistrzowie Włoch wygrali 3:2. Zwycięstwo w tym meczu było niezwykle cenne dla siatkarzy Radostina Stojczewa, ponieważ wykorzystali oni potknięcie Bre Banca Lannutti Cuneo, która przegrała w trzech seta z Vibo Valentią. Tym samym Kazijski i spółka mają na cztery kolejki przed zakończeniem fazy zasadniczej sezonu 09/10 w Serie A1 6 punktów przewagi nad wiceliderem z Cuneo. Zwycięstwo w konfrontacji z Weroną potwierdziło, iż porażka z Modeną sprzed dwóch tygodni była tylko wypadkiem przy pracy.

Itas wcale nie miał łatwej przeprawy z Marmi Lanzą Werona. Ekipa Michała Łasko postawiła mistrzom Europy bardzo wysoko poprzeczkę i nie dała się ograć w godzinę z prysznicem. Pierwsza partia padła łupem Trentino, jednakże wynik był dosyć równy praktycznie do końca seta. Ostatecznie premierowa odsłona padła łupem zespołu Łukasza Żygadło 25:22. W kolejnej partii dobrze spisujący się Colt i Łasko zapewnili swojej ekipie zwycięstwo 25:22 i doprowadzili do remisu w tym spotkaniu. Set numer trzy został wygrany przez Itas i wygrana ta była już bardziej wyraźna niż w pierwszej odsłonie. Znakomicie grająca para skrzydłowych Kazijski – Juantorena oraz dający fenomenalną zmianę Cwetan Sokołow szybko wypunktowali rywali i stanęli przed szansą zakończenia pojedynku w czterech setach. W czwartej odsłonie obie ekipy zapewniły fanom naprawdę wiele emocji. Gra punkt za punkt, mnóstwo piłek meczowych, przepiękne obrony i gra z pełnym ryzykiem to krótki opis końcówki tego seta. Ostatecznie nerwy na wodzy utrzymali goście, którzy po zaciętej walce zwyciężyli 34:32 i 3:1 w całym spotkaniu.

Najlepszym zawodnikiem spotkania został wybrany Osmany Juantorena. Kubańczyk jest ostatnio w znakomitej formie i praktycznie w każdym meczu Itasu jest najlepszym zawodnikiem. W tym spotkaniu Osmany zdobył 25 „oczek" – najwięcej z wszystkich graczy występujących w tym spotkaniu. Cztery asy serwisowe, cztery bloki oraz siedemnaście punktów w ataku (61% skuteczności) pokazuje, że w Trydencie chyba nikt już nie żałuje odejścia Michała Winiarskiego, bo pojawił się zawodnik, który niemal w pojedynkę potrafi wygrać Itasowi mecz. Drugi z pary przyjmujących, Kazijski, zdobył 23 punkty, z czego 20 atakiem (51% skuteczności) oraz dwa w zagrywce i jeden w bloku. Mimo dobrej postawie w ofensywie, Matej słabo zaprezentował się w przyjęciu – zanotował on jedynie 38% pozytywnego i 33% idealnego przyjęcia. Z bardzo dobrej strony pokazał się Cwetan Sokołow, który w tym meczy zmienił słabo spisującego się Leandro Vissotto. Bułgarski atakujący zdobył 18 punktów. Aż 16 „oczek" zdobył on atakiem (75% skuteczności).

W drużynie z Werony na wyróżnienie zasłużył grający dla reprezentacji Włoch zawodnik mający polskie korzenie – Michał Łasko. Atakujący Werony zapisał na swym koncie 22 punkty z czego 15 atakiem (52%) oraz cztery blokiem i trzy w zagrywce. Łukasz Żygadło w tym spotkaniu nie dostał szansy od trenera i cały mecz oglądał z perspektywy rezerwowego.

Teraz przed Itasem Diatec kolejna przeszkoda. Tym razem Włosi mierzyć się będą z Asseco Resovią Rzeszów w rundzie Playoff 6 Ligi Mistrzów. Spotkanie obu ekip w PalaTrento rozpocznie się w środę 3 marca o godzinie 20:30.

MVP spotkania: Osmany Juantorena

Marmi Lanza Werona – Itas Diatec Trentino 1:3
(22:25, 25:22, 20:25, 32:24)

Marmi Lanza: Sotille (1), Łasko (22), Kovar (14), Holt (14), Kromm (11), Howard (9), Colaci (libero) oraz Della Lunga (1), Curti i Latelli
Itas Diatec: Raphael (2), Kazijski (23), Birarelli (5), Juantorena (25), Vissotto (3), Sala (2), Bari (libero) oraz Gallosti, Fedrizzi, Corsini, Herpe i Sokołow (18)