Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: AZS Olsztyn zaskoczył Skrę tylko w pierwszym secie

PlusLiga: AZS Olsztyn zaskoczył Skrę tylko w pierwszym secie

fot. archiwum

Prosto z obozu w Niemczech PGE Skra Bełchatów pojechała do Olsztyna po trzy punkty. Zadanie zostało zrealizowane, ale olsztynianie zdołali wygrać jednego seta. Później mistrzowie Polski pokazali swoją wyższość.

Na początku pierwszego seta Skra zaczęła wypracowywać sobie niewielkie prowadzenie. Szybko jednak pozwoliła dogonić się gospodarzom (7:7) – głównie przez własne błędy w polu serwisowym. Na przerwę techniczną siatkarze z Bełchatowa schodzili z jednym oczkiem przewagi po ataku Bartosza Kurka z pipe’a. Skuteczną i wyrównaną wymianę ciosów przerwał dopiero Jacek Nawrocki, biorąc czas dla swojej drużyny w momencie, gdy AZS-owi udało się po raz pierwszy wyjść na prowadzenie (12:11). Po przerwie przyjezdni zdobyli dwa punkty z rzędu, ale kiedy na zagrywce pojawił się Tomasz Józefacki, ich krótka passa została przerwana. Atakujący akademików zdobył bowiem dwa punkty bezpośrednio z zagrywki, a w międzyczasie swoje trzy grosze dołożył Marcelo. Po drugiej przerwie technicznej podopieczni Mariusza Sordyla skutecznie zwiększyli przewagę do pięciu oczek, co poskutkowało kolejną przerwą na żądanie trenera Nawrockiego. Wskazówki szkoleniowca pomogły: kolejny punkt zdobył Mariusz Wlazły, Marcin Możdżonek dołożył oczko atakiem ze środka, bełchatowski trójblok zatrzymał Pawła Siezieniewskiego. Dodatkowe nieporozumienie w szeregach AZS-u pozwoliło Skrze zbliżyć się na jedno oczko (23:22). W Uranii zrobiło się gorąco, ale Siezieniewski obił blok rywali i dał swojej drużynie wygraną w pierwszym secie (25:23).

Drugą partię goście zaczęli podobnie jak pierwszą – od uzyskania znacznego prowadzenia (6:2), między innymi dzięki dwóm asom serwisowym z rzędu Wlazłego. Skuteczny olsztyński dwublok, w którym raz po raz pojawiał się Marcelo, i as Dawida Guni pozwoliły jednak odrobić straty Akademikom (6:6). Od tego właściwie momentu zaczęła się dość wyrównana walka, w której żadna z ekip nie mogła uzyskać przewagi większej niż jedno-dwupunktowa (choć zdecydowanie częściej szala przechylała się na stronę ekipy Jacka Nawrockiego) . Asowe i zepsute zagrywki, efektowne lub wręcz przeciwnie – autowe ataki, mniej lub bardziej skuteczne obrony czy bloki – można było tu zobaczyć właściwie wszystko. Dopiero kiedy na zagrywce pojawił się Marcin Możdżonek i pocelował zagrywką najpierw Dawida Gunię, a potem Krzysztofa Andrzejewskiego, Skra odskoczyła na cztery oczka. I to w ważnym momencie – ten drugi as dał bowiem przyjezdnym piłkę setową. Którą od razu wykorzystali, blokując kontrę Tomasza Tomczyka.

Początek trzeciej partii był już mniej jednostronny niż poprzednie. Wyrównana walka trwała mniej więcej do drugiej przerwy technicznej – do tego bowiem momentu raz jedna, raz druga ekipa wychodziła na prowadzenie, choćby tylko jednopunktowe. Obie drużyny starały się w tym secie jak najczęściej korzystać z gry środkiem i stawiać szczelne bloki, Miguel Falasca popisał się też skuteczną kiwką. Siatkarze Skry Bełchatów mieli więcej od rywali problemów w polu serwisowym (ale i więcej punktów zdobyli tym elementem), a także w przyjęciu. Jednakże nawet jeśli pozwoli Akademikom na ucieczkę, to niezbyt wielką. Po asie Falaski wyrównali 17:17, chwila walki punkt za punkt, ale od stanu 18:19 już sukcesywnie dążyli ku zwycięstwu. As Michała Winiarskiego i skuteczniej wykorzystywane kontrataki (głównie przez Kurka), dały podopiecznym Jacka Nawrockiego piłkę setową (19:24). Jeden zryw Akademików, którzy trójblokiem zatrzymali Winiarskiego, nie zdał się na wiele, bo w kolejnej akcji Wlazły zakończył partię, obijając blok olsztynian.Czwarta odsłona zaczęła się najbardziej wyrównanie. Nawet kolejny kontrowersyjny dla gospodarzy gwizdek w tym spotkaniu, nie wpłynął na nich specjalnie demobilizująco. Po asie Możdżonka Skra prowadziła na pierwszej przerwie technicznej tylko 8:7. Dopiero punktowa zagrywka Kurka pozwoliła gościom odskoczyć na dwa oczka (11:9). Chwilę później w ekipie gospodarzy po raz kolejny w tym spotkaniu na poprawę przyjęcia pojawił się Artur Jacyszyn. I to on skutecznie przebił się przez bełchatowski blok, następnie obił ręce rywali, pozwalając swojej drużynie ponownie zbliżyć się do przeciwnika (12:13). Po drugiej stronie był jednak Mariusz Wlazły, a także szczelny trójblok, co poskutkowało "odjazdem" Skry na drugiej przerwie technicznej (16:13). Akademicy nadal jednak nie poddawali się, a po tym, jak Józefacki dwukrotnie zablokował Kurka, ponownie tracili tylko jedno oczko do rywali (16:17). Jacek Nawrocki wiedział jednak, kiedy poprosić o czas. Po nim bełchatowianie odjechali AZS-owi (16:20). Podwójna zmiana i pojawienie się na parkiecie Macieja Kusaja z Wojciechem Winnikiem tylko nieznacznie pomogły gospodarzom. Rozpędzoną Skrę do finiszu doprowadził ten, który zdobył pierwszy punkt w sobotnim pojedynku – ostatnią piłkę w parkiet wbił Marcin Możdżonek.

* Autor: Anna Dmochowska (SportoweFakty.pl)

AZS UWM Olsztyn – Skra Bełchatów 1:3
(25:23, 20:25, 20:25, 20:25)

Składy zespołów:

AZS Olsztyn: Tomczyk, Oczko, Gunia, Józefacki, Siezieniewski, Marcelo, Andrzejewski (libero) oraz Jacyszyn, Kusaj, Winnik.
Skra: Wlazły, Pliński, Kurek, Falasca, Winiarski, Możdżonek, Gacek (libero) oraz Bąkiewicz

Zobacz również:

Wyniki 15. kolejki oraz tabela PlusLigi

źródło: SportoweFakty.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2010-02-27

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved