Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Maciej Nowocień: To ciekawe i niezwykłe hobby

Maciej Nowocień: To ciekawe i niezwykłe hobby

fot. Tomasz Waszczuk

Od 17 lutego aż do końca marca w olsztyńskim Muzeum Sportu im. Mariana Rapackiego będzie można podziwiać kolekcję blisko 100 koszulek, w tym także trykotów siatkarskich. Właścicielem całego zbioru jest nasz redakcyjny kolega, Maciej Nowocień.

Maciej od dziecka zajmował się kolekcjonowaniem różnych rzeczy. Kiedy trafił do naszego serwisu trudnił się zbieraniem szalików klubowych. Niespełna trzy lata temu zdecydował się powiększyć swoje zbiory o koszulki siatkarskie. – Wówczas dostałem obiecaną paczkę od Pawła Zagumnego – wspomina Maciej Nowocień.Siatkarz obiecał wysłać mi jedną koszulkę, a w kartonie znalazłem ich cztery, do tego trzy pary spodenek, masę zdjęć z autografami, a to wszystko w klubowym plecaku AZS Olsztyn. Postanowiłem więc rozwinąć swoją kolekcję, gdyż uznałem to za ciekawe i niezwykłe hobby – dodaje.

Kolekcja liczy prawie 100 pozycji, ale nie są to, jak pierwotnie zakładał Maciek tylko koszulki, ale również spodenki, bluzy, buty, a nawet skarpetki znanych sportowców. – Zbiory wciąż się powiększają. Sukcesywnie zdobywam kolejne eksponaty do kolekcji – zapewnia nasz redaktor, który obok stroju Pawła Zagumnego posiada reprezentacyjny trykot Agaty Mróz, koszulkę Davida Beckhama czy bluzę Adama Małysza.Koszulki zdobywam głównie poprzez kontakt ze sportowcami, zarówno na meczach, jak i mailowo. Jeśli sportowcy widzą, że się tym pasjonuję, przykładowo pokażę im moją stronę – http://www.volleyball-shirts.prv.pl/ – wtedy chętnie pomagają. Koszulki kupuję również na aukcjach – głównie charytatywnych, bądź po prostu dostaję w prezencie od znajomych – mówi Maciej. – Gdyby któryś ze sportowców chciał, aby jego koszulka wisiała obok koszulki takich sław jak Beckham czy Małysz, proszę o kontakt – śmieje się.Przez kilka lat zbierania koszulek nasz redaktor spotkał się z wieloma zabawnymi sytuacjami. Najmilej wspomina sytuację po ostatnim meczu sezonu 2008/2009 na olsztyńskiej Uranii. – Olli Kunnari obiecał podarować mi coś na koniec sezonu. Po ostatnim meczu w Olsztynie zawodnik wychodząc z szatni, rzucił w kierunku kibiców swoją torbę mówiąc „that’s for you!”. Część zgromadzonych zrozumiała że ma mu popilnować torby, ale ja na szczęście wiedziałem o co chodzi i w ten sposób stałem się szczęśliwym jej posiadaczem. To co znalazłem w środku przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Był tam mokry ręcznik po kąpieli, spocone skarpetki i gacie po meczu, kosmetyki, odżywki, a nawet odpis z sądu w sprawie złamania przepisów ruchu drogowego i rozpisana zagrywka AZS-u Częstochowa (śmiech).

Każdy kolekcjoner wie, że trudno jest wybrać to najcenniejsze trofeum. Tak też jest w przypadku Maćka, dla którego z każdą koszulka jest wyjątkowa, gdyż wiąże się z nią jakaś historia. Ale czy nasz redakcyjny kolega ma marzenia dotyczące powiększenia swojego zbioru? – Nigdy nie myślałem nad jedną taką koszulką, bo przecież są setki sportowców, od których chciałbym coś otrzymać. Ale jeśli miałbym wybrać to chciałbym mieć koszulkę Romario. Ostatnio widziałem ją na ebayu. Kosztowała 220$! Z tego miejsca serdecznie pozdrawiam moich kochanych rodziców – mówi z grobowo poważną miną Maciek.

W 2002r. w PKiN w Warszawie Maciej znalazł się na wystawie Stefana Szczepłka – redaktora „Rzeczpospolitej”, który specjalizuje się w zbieraniu koszulek piłkarskich – Dla mnie jako dla dwunastolatka było to wspaniałe przeżycie – mówi. Wystawa Szczepłka była inspiracją dla naszego kolegi – Do Gazety Wyborczej, w której na co dzień pracuję, przyszła informacja prasowa odnośnie konkursu na podarowanie jak największej ilości pamiątek Muzeum Sportu w Olsztynie. Napisałem więc do pana Tomka Lenkiewicza, czy nie byłby zainteresowany zorganizowaniem wystawy koszulek. Okazało się, że pracownik muzeum bardzo się tym tematem zainteresował i ogromnie mi pomógł w organizacji wystawy, za co jestem bardzo wdzięczny – mówi Nowocień.

Kolekcję Maćka Nowocienia można podziwiać w olsztyńskim Muzeum Sportu im. Mariana Rapackiego od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00. Wystawa potrwa do końca marca. Wstęp jest bezpłatny.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2010-02-22

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved