Strona Główna > Aktualności > inne > Test systemu „Hawk-Eye” zakończył się sukcesem

Test systemu „Hawk-Eye” zakończył się sukcesem

W weekend 23-24 stycznia odbył się w bydgoskiej hali „Łuczniczka" finałowy turnieju Pucharu Polski. Z informacji umieszczonych w serwisie cev.lu wynika, że finał PP był prawdopodobnie pierwszą imprezą, podczas której testowano system o nazwie „Hawk-Eye".

Europejska Konferederacja Siatkówki uznała także, że test zakończył się sukcesem. Dodajmy, że system ten polega na umieszczeniu specjalnych kamer na liniach boiska, a także na siatce. Dzięki temu można było zweryfikować, na prośbę danego zespołu, kontrowersyjne sytuacje, np. dotknięcie antenki, kontakt zawodnika z siatką, a także sprawdzić czy nastąpiło przełożenia rąk na drugą stronę siatki, piłka była rzucona czy podwójna. Każda z drużyn mogła poprosić o sprawdzenie sytuacji tylko raz w ciągu seta. Jeśli zespół miał rację, to otrzymywał kolejną możliwość skorzystania z systemu „Hawk-Eye".

Jak podaje serwis cev.lu w półfinałach Pucharu Polski system ten sprawdził się aż siedem razy, co jednocześnie oznacza, że tyle razy decyzja sędziów była błędna. Jedną z nich była decyzja kończąca seta w półfinale pomiędzy ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle a Jastrzębskim Węglem. Po gwizdku sędziego, przyznającym 26. punkt dla podopiecznych trenera Roberto Santilliego, o sprawdzenie sytuacji poprosili kędzierzynianie. Racja była po ich stronie, a dzięki temu mieliśmy remis 25:25 i dalszą walkę obu ekip.

Trener ZAKSY Krzysztof Stelmach chwalił system „Hawk-Eye". – Jestem z tego systemu zadowolony. Dzięki temu uniknęliśmy kontrowersji. Teraz nikt nie będzie mógł powiedzieć, że przegrał niesprawiedliwie. Trener Santilli dodał, że chętnie widziałby ten system na wszystkich spotkaniach.

Przypomnijmy, że taki system wykorzystywany jest z powodzeniem w tenisie i uznawany jest za najlepszy sposób na unikanie kontrowersji.

źródło: cev.lu, inf. własna