Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > PlusLiga Kobiet: Liderki niepokonane w Pile

PlusLiga Kobiet: Liderki niepokonane w Pile

W ostatnim meczu 13. kolejki PlusLigi Kobiet siatkarki Aluprof Bielsko-Biała w czterech setach pokonały zajmujące aktualnie siódme miejsce w tabeli pilanki. Zwycięstwo podopiecznych Mariusza Wiktorowicza umocniło bielszczanki na fotelu lidera ekstraklasy.

Spotkanie udanie rozpoczął BKS Aluprof Bielsko-Biała. Po kontrze Natalii Bamber oraz błędzie Klaudii Kaczorowskiej w ataku, ekipa wicemistrzyń Polski wyszła na prowadzenie 4:1. Pilanki popełniały błędy w polu zagrywki. Za sprawą bloku Eleonory Dziękiewicz na Mai Tokarskiej, przewaga bielszczanek wzrosła do czterech oczek (6:2). Po chwili Tokarska zrehabilitowała się w polu zagrywki. Po dwóch asach serwisowych pilskiej środkowej, gospodynie zbliżyły się do przeciwniczek na jedno oczko (6:7). Skuteczny atak oraz punktowa zagrywka Karoliny Ciaszkiewicz pozwoliły zawodniczkom Mariusza Wiktorowicza odzyskać dystans trzech oczek (9:6). Siatkarki PTPS-u jednakże nie odpuszczały. Hasło do ponownej pogoni rzuciła Gabriela Wojtowicz, zatrzymując atak Doroty Świeniewicz, a remis „podarowała" pilskiej drużynie Bamber, posyłając atak w aut (10:10). Pilanki natychmiast zrewanżowały się za „prezent". Po błędach pilskiej drużyny w ataku i na rozegraniu ponownie na prowadzeniu znalazł się Aluprof (13:10). Rozpoczęła się gra punkt za punkt. Na drugą przerwę techniczną bielskie siatkarki udały się z zapasem trzech oczek (16:13). Po powrocie na parkiet blok Katarzyny Skorupy i Dziękiewicz na Katarzynie Koniecznej oraz udana akcja Ciaszkiewicz zwiększyły przewagę Aluprofu do pięciu punktów (18:13). Pilanki, popełniając mnóstwo błędów własnych, dodatkowo pomagały rywalkom. W polu zagrywki dobrze spisywała się Bamber. Po bloku Ciaszkiewicz i Bamber na Agnieszce Kosmatce zespoły dzielił już dziewięciopunktowy dystans (22:13). Drużyna PTPS-u była bezradna. Zwycięstwo bielszczanek 25:13 przypieczętowała Konieczna, atakując w aut.

Na początku drugiej partii, po asie serwisowym Skorupy i błędzie Wojtowicz na prowadzeniu znalazła się drużyna gości (2:0). Zagrywki Kaczorowskiej oraz udane akcje pilanek pozwoliły im uzyskać remis (2:2). Przez kilka akcji toczyła się gra punkt za punkt, po czym dzięki autowym atakom Koniecznej i Kosmatki, wicemistrzynie Polski prowadziły na pierwszej przerwie technicznej 8:5. Skuteczna gra Wojtowicz na środku oraz mocna zagrywka Kosmatki pozwoliła gospodyniom doprowadzić do remisu 9:9, a następnie objąć prowadzenie. Bielszczanki miały kłopoty w przyjęciu i w ataku. Po udanej kontrze Kaczorowskiej było już 12:9 dla PTPS-u. Trener Wiktorowicz zdecydował się na zmianę środkowej i w miejsce Bereniki Okuniewskiej do gry weszła Jolanta Studzienna. Zespół gości rzucił się do odrabiania strat. Prawidłowa praca bloku oraz skuteczne akcje Bamber i Ciaszkiewicz pomogły Aluprofowi uzyskać wyrównanie (14:14). Przez chwilę zespoły walczyły akcja za akcję, następnie inicjatywa powędrowała w ręce zawodniczek Adama Grabowskiego. W polu zagrywki świetnie spisywała się Konieczna, siatkarki z Bielska-Białej myliły się w ataku i na przyjęciu i w efekcie pilanki odskoczyły rywalkom na cztery punkty (20:16). Po asie serwisowym Kosmatki, siatkarki z Wielkopolski prowadziły już 23:18. Bielszczanki nie zamierzały się poddawać i dzięki skutecznemu blokowi Studziennej, pomyłce Wojtowicz w ataku i udanej akcji Bamber zmniejszyły straty do dwóch oczek (21:23). Ekipa PTPS-u nie dała sobie jednak wyrwać zwycięstwa i ostatecznie seta zakończył się wynikiem 25:22.

Pierwsze akcje trzeciej odsłony to wyrównana walka. Następnie, podobnie jak w poprzednich setach, pierwsze przewagę wypracowały siatkarki Aluprofu, które po bloku Studziennej na Koniecznej prowadziły 6:3. Udana kontra Ciaszkiewicz, a także „czapa" Dziękiewicz na Kaczorowskiej zwiększyła dystans między zespołami do pięciu oczek (9:4). Pilanki, za sprawą błędów rywalek i skutecznych ataków Kosmatki zdołały zmniejszyć straty do dwóch punktów (11:13). Zawrzała walka punkt za punkt. Na drugiej przerwie technicznej wicemistrzynie Polski prowadziły 16:14. W kolejnych akcjach pilanki kilkakrotnie bliskie były wyrównania, jednak nigdy nie udawało im się postawić „kropki nad i". Tymczasem w miejsce Świeniewicz na parkiecie pojawiła się Helena Horka. W końcówce udane bloki oraz skuteczność w ataku rozstrzygnęły seta na korzyść zespołu z Bielska-Białej. Zwycięstwo 25:20 przypieczętowała asem serwisowym Studzienna.

Inauguracja czwartego aktu dla bielszczanek. Horka zatrzymała Tokarską, z przechodzącej, po mocnej zagrywce Dziękiewicz, skutecznie zaatakowała Skorupa i zawodniczki trenera Wiktorowicza prowadziły 3:1. Błędy pilanek sprawiły, że przewaga Aluprofu szybko urosła do czterech oczek (6:2). Z rozegraniem nie radziła sobie Ewa Kasprów. Trener Grabowski zdecydował się na zmianę i na boisko weszła Ewa Matyjaszek. Nie zmieniło to jednakże obrazu gry ekipy z Piły. Gospodynie myliły się w ataku lub nie mogły sforsować bloku rywalek. Po udanej akcji Horki, bielskie siatkarki prowadziły 8:2 na pierwszej przerwie technicznej. Świetnie prezentował się blok zespołu z Bielska-Białej. Najpierw Bamber wspólnie ze Studzienną zatrzymały Kaczorowską, następnie bielska środkowa zablokowała Tokarską (12:3). W polu zagrywki dobrze spisywała się Horka. Na drugiej przerwie technicznej oba zespoły dzielił już dziesięciopunktowy dystans (16:6). Trener Wiktorowicz dał odpocząć swoim podstawowym zawodniczkom – na rozegranie weszła Anna Kaczmar, a na przyjęcie, w miejsce Ciaszkiewicz, Iwona Waligóra. Bielszczanki rządziły na boisku, pilskie siatkarki czekały już tylko na końcowy gwizdek. Zwycięski punkt dała rywalkom Kaczorowska, atakując w aut (25:13).

Za najlepszą zawodniczkę spotkania uznano rozgrywającą wicemistrzyń Polski, Katarzynę Skorupę.

PTPS Piła – Aluprof Bielsko-Biała 1:3
(13:25, 25:22, 20:25, 13:25)

PTPS: Tokarska (8), Kaczorowska (6), Wojtowicz (9), Kasprów (1), Konieczna (10), Kosmatka (19), Maj (libero) oraz Matyjaszek, Kucharska i Szczygielska
Aluprof: Dziękiewicz (8), Ciaszkiewicz (14), Okuniewska (1), Skorupa (4), Bamber (15), Świeniewicz (2), Sawicka (libero) oraz Horka (6), Waligóra (1), Studzienna (4) i Kaczmar (1)