Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Podsumowanie 15. kolejki niemieckiej ekstraklasy mężczyzn

Podsumowanie 15. kolejki niemieckiej ekstraklasy mężczyzn

Za nami już piętnaście kolejek w lidze niemieckiej. Nie zmiennie na prowadzeniu w rozgrywkach pozostaje VFB Friedrichshafen. Drużyna Artura Augustyna odniosła kolejną wygraną. Tym razem zespół Polaka pokonał po tie-breaku VC Franken.

W najciekawszym meczu 15. kolejki niemieckiej Bundesligi spotkały się zespoły z Rottenburga i Friedrichshafen. Podopieczni Steliana Moculescu nie mieli problemów z pokonaniem swoich rywali i zwyciężyli pewnie w trzech partiach. Wypełniona po brzegi hala „Paul-Hom Arena" oglądała jednostronny mecz. Zespół gospodarzy jedynie w trzecim secie stawił opór mistrzom Niemiec.

W pierwszych dwóch odsłonach spotkania goście uzyskiwali bezpieczną przewagę punktową w początkowej fazie seta, której nie oddali do końca partii.

Trzeci set dobrze rozpoczął się dla siatkarzy EnBW TV. Dobra postawa w ataku Matthiasa Pompe sprawiła, że gospodarze prowadzili w końcowej części seta (20:19). O losach tego seta, jak i całego meczu zadecydowały dwie mocne zagrywki rezerwowego Adriana Gontariu. Młody atakujący z Friedrichshafen sprawił, że jego zespół wyszedł na jednopunktowe prowadzenie (21:20). Dobrze w ataku spisywał się Idi. Ostatecznie trzecią partię wygrali goście (25:22).

Najlepszym zawodnikiem meczu był Georg Grozer, który dla swojego zespołu zdobył 22 „oczka", atakując przy tym z 71- procentową skutecznością. Jeszcze lepiej w ataku się spisał Joao Jose, który na dziesięć prób w ataku zakończył dziewięć. Dało mu to 90-procentową skuteczność.

– W dzisiejszym spotkaniu wszyscy zagrali dobrze. Zagraliśmy dobrze jako zespół – powiedział po spotkaniu trener VFB Friedrichshafen, Stelian Moculescu.

EnBW TV Rottenberg – VfB Friedrichshafen 0:3
(19:25, 20:25, 22:25)

Kolejną porażkę w tym sezonie odniósł ostatni zespół w tabeli Wuppertal TITANS. Tym razem podopieczni Jensa Larsena przegrali z szóstym zespołem rozgrywek TV Bühl.

Spotkanie lepiej rozpoczęli goście, którzy odskoczyli w początkowej fazie meczu na kilkupunktowe prowadzenie. Gospodarze nie byli w stanie zatrzymać skutecznego w ataku Vladimira Rakica, który znakomicie spisywał się w całej partii. Właśnie ten siatkarz udanym atakiem skończył pierwszą odsłonę meczu (28:26). Lepiej w początek drugiego „weszli" zawodnicy z Wuppertalu. Dobra postawa szczególnie w bloku pozwoliła podopiecznym Larsena wyjść na trzypunktowe prowadzenie (21:18), którego nie oddali do końca seta.

Trzecia partia była popisem skutecznej gry na kontrach gości. Podopieczni Mathiasa Eichingera zdecydowanie wzmocnili zagrywkę. Głównie dzięki temu uzyskali wysokie prowadzenie na początku seta, które utrzymało się do końca seta (25:18).

Mimo porażki w poprzedniej partii gospodarze nie zamierzali zakończyć rywalizacji na czterech setach. Co raz lepiej w ataku poczynał sobie Peter Lyck-Hansen. Wyrównana walka w tej odsłonie utrzymywała się do końca. Ostatecznie po walce na „przewagi" zwycięstwo odnieśli gospodarze (27:25). „Set prawdy" lepiej rozpoczął zespół z Bühl. Znakomicie w bloku spisywał się Rakic, a zespół przyjezdnych wyszedł na trzypunktowe prowadzenie (5:2), które się utrzymało do stanu 10:7. W końcówce tie-breaka proste błędy w przyjęciu popełniał Oliver Gies i gospodarze musieli uznać wyższość swoim rywalom przegrywając piątego seta 11:15 i cały mecz 2:3.

Wuppertal TITANS – TV Bühl 2:3
(26:28, 25:20, 16:25, 27:25, 11:15)

Niezwykle ważne zwycięstwo podczas tego weekendu odnieśli siatkarze Moerseru, którzy w trzech partiach pokonali Netzhoppers KW. Gospodarze dość niespodziewanie na początku wyszli na kilkupunktowe prowadzenie (6:3, 8:4). Przy stanie (9:4) dla gospodarzy trener Netzhoppersu – Mirko Culic zmuszony był wykorzystać swój pierwszy czas. Przerwa na żądanie trenera przyjezdnych pomogła, ponieważ jego zespół zmniejszył straty punktowe do trzech „oczek" (13:10). Jednak chwilę później Gabor Nacsa skończył trudne piłki na kontrach i zespół gospodarzy ponownie wyszedł na wysokie prowadzenie (20:14). Cały set pewnie wygrali miejscowi (25:20). Drugą partię praktycznie w każdym elemencie „siatkarskiego rzemiosła" zdominowali gospodarze. Pewna wygrana w drugiej odsłonie meczu być może uśpiła czujność podopiecznych Liu Changa, ponieważ trzeci set lepiej rozpoczęli goście. Ze skończeniem ataku problemy miał Nacsa. Jednak w końcówce więcej szczęścia mieli gospodarze, którzy ostatecznie wygrali trzecią partię (29:27).

Moerser S.C. – Netzhoppers KW 3:0
(25:20, 25:17, 29:27)

W niedzielne popołudnie w stolicy Niemiec, tamtejszy SCC Berlin w trzech partiach pokonał RWE Volleys Bottrop. O losach każdej z trzech partii decydowały końcówki. Podopieczni Andrei Urnauta wykazali większe doświadczenie w każdej odsłonie meczu.

Najlepszym zawodnikiem meczu był Sebastian Fuchs. Dla swojego zespołu zdobył 20 punktów, atakując z 60- procentową skutecznością. Najlepiej w zespole pokonanych zaprezentował się Joram Maan. Na swoim koncie zapisał piętnaście „oczek". Warto wspomnieć, że atakował z 75-procentową skutecznością.

Dzisiejsza porażka podopiecznych Teuna Buijsa sprawiła, że klub z Bottropu ma coraz mniejsze szanse na wywalczenie miejsca w pierwszej ósemce.

SCC Berlin – RWE Volleys Bottrop 3:0
(25:19, 26:24, 25:23)

W spotkaniu zamykającym piętnastą kolejkę spotkań w lidze niemieckiej spotkały się drużyny Generali Haching i VC Bad Dürrenberg/ Spergau. Zdecydowanym faworytem tego meczu był dotychczasowy wicelider rozgrywek, niedawny rywal akademików z Częstochowy z Pucharu CEV. Swoją wyższość Generali udowodniło również na boisku. Podopieczni Mihaia Paduretu jedynie w drugim secie mieli problemy z wygraniem seta. Ostatecznie to gospodarze wygrali dzisiejszy mecz 3:0. Najlepszym graczem w zespole gospodarzy był Denis Kaliberda, który musiał godnie zastąpić kontuzjowanego Sebastiana Schwarza.

Generali Haching – VC Bad Dürrenberg/ Spergau 3:0
(25:13, 25:23, 25:21)

W meczu rozegranym awansem z 15. kolejki klub Artura Augustyna po tie-breaku pokonał VC Franken. Jedyny Polak występujący w niemieckiej lidze grał w pierwszych dwóch setach w podstawowej szóstce. W trzeciej partii został zmieniony przez Felixa Isaaka. Polak grał znacznie mniej niż w ostatnich spotkaniach. Jego zdobycz punktowa z tego meczu wyniosła trzy „oczka" (dwa punkty atakiem i jeden blokiem). Atakował z 67-procentową skutecznością. Warto dodać, że siatkarze evivo grali bez nominalnego libero.

evivo Düren – VC Franken 3:2
(23:25, 25:22, 30:28, 22:25, 15:10)