Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > konkursy > Plebiscyt 2009: Helena Horká najlepszą zagraniczną siatkarką

Plebiscyt 2009: Helena Horká najlepszą zagraniczną siatkarką

fot. archiwum

Helena Horká drugi raz z rzędu wygrała w Plebiscycie Strefy siatkówki w kategorii najlepszej zagranicznej zawodniczki występującej w Polsce. Czeska atakująca Aluprofu Bielsko-Biała wyprzedziła Białorusinkę Alenę Hendzel i Brazylijkę Michelę Teixeirę.

Po raz drugi czytelnicy Strefy Siatkówki wybierali najlepszą zagraniczną zawodniczkę grająca w Polsce (w I i II edycji Plebiscytu nie było tej kategorii) i po raz drugi wybrali Helenę Horkę. Co ciekawe, skład pierwszej trójki w porównaniu z ubiegłym rokiem się nie zmienił, Alena Hendzel zamieniła się tylko miejscami z Michelą Teixeirą. Wybór jest jednak niewielki – w PlusLidze Kobiet występuje tylko 11 zawodniczek z zagranicy.

 

NAJLEPSZA ZAGRANICZNA ZAWODNICZKA 2009 

1. Helena Horká – 57,6% głosów

Helena Horka swoją karierę rozpoczynała w czeskim klubie VK Královo Pole Brno, a jej największe osiągnięcie z tym klubem to Mistrzostwo Czech z 2002 roku. Następnie przeszła do szwajcarskiego VBC Zeiler Köniz, jednak nie zagościła tam zbyt długo bowiem już w 2004 roku zdecydowała się na wyjazd do Grecji, gdzie grała przez kolejne 3 sezony. Z Półwyspu Apenińskiego Czeszka przeniosła się do drużyny mistrzyń Polski – Winiar Kalisz, z którymi zdobyła brązowy medal Mistrzostw Polski. Aktualnie występuje w BKS-ie Aluprofie Bielsko-Biała, który jest liderem tabeli PlusLigi Kobiet i wszystko zapowiada, że powalczy w tym sezonie o złoty medal Mistrzostw Polski. Popularna „Hela" ma za sobą wielokrotne występy w barwach reprezentacji Czech. – Lepiej by było, gdyby w naszej lidze, występowało więcej dziewczyn o takich umiejętnościach jak Horka – twierdzi selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Matlak. Trudno nie przyznać mu racji, bowiem czeska atakująca jest wyróżniającą się zawodniczką w swoim klubie. Poczatkowo Igor Prielożny próbował ją na pozycji przyjmującej, jednak szybko okazało się, że zawodniczka lepiej czuje się w ataku. Na tej pozycji wygrała rywalizację z Natalią Bamber i często jej forma decyduje o wynikach Aluprofu.

 

2. Alena Hendzel – 14,3% głosów

Początki jej kariery związane są z klubem Minczanki Mińsk, z którego trafiła do prowadzonego wtedy przez Czesława Tobolskiego AZS-u Pronaru Białystok. W 2008 roku w związku z kontraktem tej zawodniczki było dużo zamieszania, jednak w końcu udało jej się podpisać umowę z Farmutilem Piła. Rok później miała wrócić do Białegostoku, ale ostatecznie zdecydowała się na ofertę Leningradki Sankt Petersburg.

 

3. Michela Teixeira – 11,4% głosów

Po grze w ligach brazylijskiej, hiszpańskiej i szwajcarskiej Michela Teixeira trafiła do Farmutilu Piła, gdzie mimo mało imponujących warunków fizycznych świetnie dawała sobie radę. W ubiegłym roku przeniosła się do beniaminka PlusLigi Kobiet, Budowlanych Łódź. Brazylijka w pierwszych meczach sezonu nie mogła się odnaleźć w ekipie Wiesława Popika, jednak w miarę upływu czasu gra coraz lepiej i znów powraca do pełni formy.

 

Pozostałe wyniki:

4. Julia Szeluchina – 6,1%

5. Ivana Plchotowa – 5,6%

6. Monika Smak – 5,0%

 

W poniedziałek dowiemy się, kto został najlepszym zagranicznym siatkarzem grający w Polsce.

Zobacz również:

Wyniki Plebiscytu 2009

źródło: Strefa Siatkówki

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
konkursy

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2010-01-31

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved