Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > W Izmirze rozpędzony Kanadyjczyk nie zdołał odwrócić losów meczu

W Izmirze rozpędzony Kanadyjczyk nie zdołał odwrócić losów meczu

Kędzierzynianie zrealizowali w Izmirze plan minimum. Co prawda nad Morzem Egejskim nie wygrali, ale za to w pierwszym meczu ćwierćfinałowym Pucharu CEV zdobyli cenne, dwa sety. Najwięcej punktów w zespole Krzysztofa Stelmacha zdobył Terence Martin.

Tysiąc kibiców przyszło oglądać w Izmirze swoich ulubieńców w pierwszej, ćwierćfinałowej konfrontacji Pucharu CEV z kędzierzyńską ZAKSĄ. Po ponad dwóch godzinach walki siatkarze miejscowego Arkasa mogą mówić o sporym szczęściu, gdyż w tie-breaku pokonali kędzierzynian, którzy po trzecim secie wyraźnie nabrali wiatru w żagle. Niewiele brakowało, aby w czwartkowy wieczór w Ataturk Sport Hall sprawdziła się stara, siatkarska prawda – kto prowadząc 2:0 nie wygrywa w trzech setach, ten przegrywa 2:3. Podopieczni Krzysztofa Stelmacha przez większość „seta prawdy" mieli dwupunktową przewagę, której nie zdołali dowieźć do końca.

Najwięcej punktów dla ekipy z Opolszczyzny zdobył Terence Martin – 19 oczek. Kanadyjczyk pojawił się na parkiecie w drugim secie zastępując Tuomasa Sammelvuo. Dalej, najlepiej punktowali kędzierzyńscy środkowi, Robert Szczerbaniuk i Jurij Gladyr, za którymi znalazł się Michał Ruciak (12 punktów). O jedno oczko mniej od przyjmującego ZAKSY miał Dominik Witczak.

Kędzierzynianie atakowali ze skutecznością 42%. Statystycznie, najlepiej w tym elemencie spisywał się środkowy ZAKSY, Robert Szczerbaniuk, który na szesnaście prób skończył dwanaście, co z rezultacie dało mu 75% gry w ataku. Za popularnym „Benkiem" znalazł się Martin – 57% (na 30 prób, 17 skończonych) i Gladyr. Ukrainiec atakował ze skutecznością 56%, kończąc 9 z 16 piłek. W tym elemencie siatkarskiego rzemiosła lepsi byli gospodarze, atakując ze skutecznością 46%.

Czternaście puntów blokiem zdobyli siatkarze Fernando Munoz Beniteza, o trzy mniej – Krzysztofa Stelmacha. Przyjęcie minimalnie lepiej wypadło na korzyść kędzierzynian, którzy mieli przyjęcia pozytywnego 64% (w tym 35% perfekcyjnego). Turcy przyjmowali na poziomie 60% (w tym 35% perfekcyjnego). Punkty z zagrywki wypadły w tym pojedynku „na remis". W polskim obozie punktowali Szczerbaniuk, Martin oraz Dominik Witczak i Michał Ruciak. Na korzyść ZAKSY wypadła gra z kontry – 42% przy 34% Arkasu. Szkoda na pewno w tym meczu błędów własnych, szczególnie w dwóch pierwszych partiach, kędzierzynianie oddali ich bardzo dużo.