Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Mecze Gwiazd: Triumf siatkarzy z „północy” i siatkarek z „południa”

Mecze Gwiazd: Triumf siatkarzy z „północy” i siatkarek z „południa”

Zespół Północy w meczu mężczyzn, zespół Południa w meczu kobiet, triumfowały w Meczach Gwiazd Bundesligi. Tytuły MVP spotkań najlepszych siatkarzy i siatkarek Bundesligi zdobyli Christian Dünnes (evivo Düren) i Stephanie Utz (SV Lohhof).

Mecz gwiazd ligi niemieckiej odbywa się co roku w innym mieście. Tym razem największe gwiazdy Bundesligi zagrały w Dreźnie. W tamtejszej hali „Margon-Arena" wejściówek nie było już kilka dni przed planowanymi spotkaniami. Mecze zapowiadał się naprawdę interesująco. Organizatorzy w ten sam dzień przewidzieli spotkania najlepszych siatkarzy i siatkarek grających w Niemczech. Dwa spotkania odbywały się do dwóch wygranych setów. W przypadku remisu 1:1 rozgrywano dodatkową partię, która była grana do 15 punktów i decydowała o losach meczów.

Jako pierwsi na parkiet wybiegli siatkarze. W zespole z „północy" zobaczyliśmy takie gwiazdy jak: Christian Dünnes, Matthias Böhme czy Sebastian Fuchs. Ich rywalami był zespół złożony z graczy z południowej części Niemiec. W zespole z „południa zagrali m.in. Max Günthör, Matthias Pompe czy Marcus Steuerwald. W meczu nie wystąpili z kolei siatkarze grający na co dzień w VfB Friedrichshafen.

Pierwszy set rozpoczął się dobrze dla faworytów spotkania, czyli graczy złożonych z „północnej" części Niemiec. Bez wątpienia najlepszym graczem w pierwszej patii był Sebastian Fuchs, który na co dzień występuje w zespole SCC Berlin. W końcówce seta z dobrej strony pokazał się również Christian Dünnes. Set otwierający mecz pewnie wygrali podopieczni Mirko Culica (25:16).

Druga odsłona meczu to znakomita gra obu stron. Minimalnie lepsi na przerwach technicznych byli siatkarze z „północy", ale jak się okazało później to się nie przyczyniło na zwycięstwo w secie. Zdecydowanie lepiej w końcowej części drugiego seta byli siatkarze prowadzeni przez Petera Hansa Müllera, który na co dzień pracuję z klubem z Rottenburga.

Dobrze w końcowej fazie seta spisał się Kristhoper Brand, który kończył trudne piłki w pierwszym uderzeniu. Dobra gra jego zespołu pozwoliła wygrać tą partię (25:23) i doprowadzić do tie-breaka.

Set, który miał zadecydować o losu meczu udanie rozpoczęły gwiazdy z południa. Utrzymywali minimalne prowadzenie, które było zasługą dobrej gry blokiem (5:4). Chwilę później po zmianie stron przy stanie 10:8 Mirko Culić zmuszony był wziąć pierwszy czas dla swojego teamu.

Czas pomógł, ponieważ jego zespół zaczął grać lepiej w „polu serwisowym". Udanie w ataku spisał się Salvador Hidalgo i było 12:11 dla drużyny z północy. Spotkanie udanym atakiem zakończył Sebastian Fuchs (15:12).

Najlepszym siatkarzem spotkania mężczyzn był Christian Dünnes, który dla swojego zespołu zdobył 9 „oczek" w tym atakował z 89-procentową skutecznością. Przyjmował zagrywki z 67% przyzwoitym i perfekcyjnym przyjęciem.

Opłaciły się więc przygotowania do meczu graczy Północy. – Analizowaliśmy filmy z grą zawodników drużyny przeciwnej – mówił po meczu Sebastian Prüsener z Netzhoppers, nie mogąc powstrzymać śmiechu. Podobnie przed Meczem Gwiazd siatkarek z przymrużeniem oka mówiła Maren Brinker z USC Munster : – Dużo się przygotowywałyśmy i rozmawiałyśmy ze sobą.

Również inne cele przyświecały Dniu Gwiazd Bundesligi, rozgrywanego w niedzielę w Dreźnie. Oprócz Meczów Gwiazd widzowie obejrzeli trzy konkursy, w których zmierzyły się największe indywidualności niemieckiej ekstraklasy. Podczas gry mierniki prędkości wykazały, że piłka z największą szybkością leciała po ataku Denisa Kaliberdy (Generali Haching) – 114 km/h, a wśród kobiet najmocniej atakowała Katja Wühler (Roten Raben Vilsbiburg) – 87 km/h.

Najlepszymi w konkursie na superobrońców okazali się Matthias Pompe (EnBW TV Rottenburg) i Maren Brinker (USC Münster). Najlepszymi rozgrywającymi, którzy musieli wystawić piłkę rzuconą nad głowę na lewy atak tak, by przeleciała przez zawieszoną obręcz, byli Mareen Apitz (Dresdner SC) i Manuel Rieke (Netzhoppers). Apitz wygrała taki konkurs również przed rokiem. Wybrano także najlepszych graczy Meczów Gwiazd, którymi zostali Christian Dünnes (evivo Düren) i Stephanie Utz (SV Lohhof).

W tym roku siatkarze i siatkarki nie mogli zabrać na pamiątkę specjalnie na te okazję uszytych strojów. Zostaną one zlicytowane na specjalnej aukcji, a dochód w całości zostanie przekazany na potrzeby dzieci poszkodowanych w trzęsieniu ziemi, jakie miało miejsce na Haiti. Kolejny Dzień Gwiazd Bundesligi na pewno będzie ciekawszy, chociaż w związku z późniejszym startem Bundesligi z uwagi na mistrzostwa świata są problemy ze znalezieniem odpowiedniego terminu. Na pewno zagrają w nim najlepsze zawodniczki niemieckiej ekstraklasy i żeńska reprezentacja Niemiec. Trwają rozmowy z klubami Bundesligi w sprawie udziału siatkarzy w tym wydarzeniu.