Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Publicystyka > Analizy > „Kto wygra mecz?” – Motywacja, cz. I

„Kto wygra mecz?” – Motywacja, cz. I

fot. archiwum

Jeden z 34 prezydentów Stanów Zjednoczonych, Dwight D. Eisenhower stwierdził, że „motywacja to sztuka sprawiania, że ludzie robią to, co ty chcesz żeby zrobili, ponieważ sami chcą to zrobić". Każdy trener na pewno przyzna mu rację.

Można by zastanawiać się czemu siatkarze grają w siatkówkę, czemu wkładają tyle wysiłku w treningi, czemu poświęcają tyle czasu, wysłuchują ciągłych uwag trenerów czy narażają się na te wszystkie kontuzje. Odpowiedź jest bardzo prosta: bo to lubią. Zapytani zawodnicy twierdzą, że piłka siatkowa to ich życie, sposób bycia, spędzania czasu i również sposób zarabiania pieniędzy. W jednym z wywiadów dla Strefy Siatkówki Izabela Śliwa, libero Trefla Sopot, stwierdziła: – Siatkówka jest pasją, której warto się poświęcić, tak po prostu!.

Zacięcie do gry, do ćwiczeń wynika z faktu, że ta gra, takiego rodzaju aktywność, a czasem „zawód" sprawiają zawodnikom przyjemność. Inaczej mówiąc, siatkarze odczuwają potrzebę bycia siatkarzem, którą chcą zaspokoić. Ten właśnie czynnik – chęć zaspokojenia potrzeby, w tym wypadku gry w piłkę siatkową – jest jednym z rodzajów motywacji, o której będzie mowa w tym artykule. Mówi się, że motywacja to wewnętrzna siła determinująca nasze zachowanie, wpływająca na to jak myślimy, jak czujemy, jak odbieramy innych graczy.

A przede wszystkim fakt, który opisuje profesor z Uniwersytetu w Barcelonie Concha Menéndez Montañés, zajmująca się w psychologii sportu motoryką, że motywacja odnosi się do czynników, które aktywują zachowanie wytwarzając poczucie chęci osiągnięcia celu. Równocześnie kierując tym zachowaniem w taki sposób by ten cel uzyskać. Trenerzy są więc „drogowskazami" ukierunkowującymi zachowania swoich sportowców. Brazylijko-portugalski trener piłki nożnej Luiz Felip znany bardziej jako „Big Phil" potrafi jak za dotknięciem magicznej różdżki, odpowiednio motywując swoją drużynę, wydobyć dużo więcej nie tyle z samego zespołu, ile z sumy jego poszczególnych, indywidualnych zawodników. Taka umiejętność odnosi się również do tematyki spójności drużynowej, o której była mowa w artykule "Drużyna czy sześciu zawodników – spójność zespołowa" .Wracając do "Big Phila" i jego działań. Czym jest motywacja, że można nią tak oddziaływać, tak kierować ludźmi? Motywacja jest siłą, jest poczuciem chęci, chęcią działania, działaniem celowym. Również w psychologii sportu stosuje się podział rodzajów motywacji. W dużym skrócie, mówi się o motywacji wewnętrznej, np. trenowanie większej ilości zagrywek, by być jeszcze lepszym w tym aspekcie gry oraz o motywacji zewnętrznej, np. chęć wygrania mistrzostw w celu zdobycia medalu i nagrody pieniężnej. Tą determinującą siłę dzieli się też na dodatnią – działanie skierowane na osiągnięcie określonego celu np. chęć zwycięstwa oraz ujemną oznaczającą chęć uniknięcia jakiejś sytuacji np. chęć uniknięcia porażki.

Profesor Zbigniew Czajkowski, wśród wielu innych polskich psychologów, w artykule "Czynniki motywujące w sporcie" podkreśla, że zawodnicy najchętniej robią to co lubią. Ważne, więc by podczas treningów i meczów, w szale przygotowań do rozgrywek, nie zapomnieć jaki jest prawdziwy motyw grania w piłkę siatkową – przyjemność z wykonywania tego sportu.

Tematyka motywacji jest ostatnio bardzo obecna w świecie sportowców, również wśród siatkarzy. Termin terminem, definicja definicją. Ale jak wygląda motywacja u zawodnika na boisku? Jak ją zauważyć? Przede wszystkim jest to nastawienie, postawa zawodników na boisku. Powrót do gry po popełnionym błędzie, koncentracja na kolejnych akcjach, działanie skierowane na wcześniej założony cel. Aby motywacja mogła zaistnieć zakładane cele muszą być realne, widoczne, w zasięgu drużyny czy zawodnika. Siatkarz musi być przekonany, że jego zespół jest w stanie wygrać daną rywalizację, w zwycięstwo której wliczone są też pewne pojedyncze potknięcia.

Motywacja to wspólne okrzyki przed wyjściem na boisko, to ciągłe pozostawanie w ruchu, bycie przygotowanym na kolejną piłkę, baczne, skoncentrowane obserwowanie sytuacji na boisku, u przeciwnika. To również pewność siebie, wytrenowanych akcji i wspieranie swoich kolegów, zagrzewanie ich do dalszej walki. W jednym z wywiadów dla portalu reprezentacja.net Paweł Abramow stwierdził, że problemem jest fakt braku "pewności w końcówkach setów". Fakt ten może być spowodowany zarówno brakiem motywacji, jak też jej nadmiarem.

Warto wspomnieć, że wyniki badań wskazują, iż najlepiej działamy, gramy przy optymalnym poziomie pobudzenia startowego (przed rozpoczęciem meczu). Czasem wystarczy jedna piłka, jedna "czapa" czy as serwisowy żeby znokautować zawodnika, a przez to całą drużynę i wynik meczu. W końcówkach setów ważne jest współdziałanie koncentracji (na jednakowym poziomie) u wszystkich zawodników połączone z motywacją oraz pobudzeniem na optymalnym poziomie. Takie zestawienie czynników sprawia, że wygrywa ten pojedynek na nerwy, a nie na umiejętności tylko jeden zespół. Ostatnie remisowe akcje i ostateczne doprowadzenie do przewagi jest grą opartą na spowodowaniu, że przeciwnik w końcu popełni błąd, z nerwów, z przejęcia, z chwilowej dekoncentracji. Dlatego tak ważne jest systematyczne utrzymywanie i trenowanie motywacji, by nie musieć wzbudzać jej w zawodnikach na ostatnie decydujące piłki meczu, bo wysoki poziom tej motywacji może im zaszkodzić.

Jak w takim razie motywować? Co o powyższych opiniach mówią wyniki badań? Aby dowiedzieć się więcej zapraszam na drugą część artykułu, gdzie opiszę co i jak motywuje zawodników. Przedstawię niektóre taktyki motywacyjne, np. wyobrażenie sobie przeciwników grających w za małych strojach i na szpilkach. Wskażę na wyniki badań i zaskakujące fakty przy porównaniu hiszpańskich i polskich zawodników w tematyce motywacji. Więc kto wygra mecz?

Autorką tekstu jest psycholog Anna Sznurowska

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Analizy, Artykuły, Psychologia siatkówki

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2010-01-25

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved