Strona Główna > Aktualności > II liga mężczyzn > II liga: Wanda Kraków zwyciężyła po tie-breaku

II liga: Wanda Kraków zwyciężyła po tie-breaku

Sobotni mecz kolejki w 1. grupie II ligi mężczyzn pomiędzy Wandą Kraków a Karpatami Krosno miał ogromne znaczenie dla końcowego układu tabeli po rundzie zasadniczej, a przede wszystkim dla rozstawienia zespołów w fazie play-off.

Pierwszy set rozpoczął się od skutecznego ataku Soroki z lewego skrzydła. As serwisowy Picia, a potem blok zamykającego prostą Ormana na Gosiku i gospodarze wyszli na dwupunktowe prowadzenie (4:2). Po skutecznych atakach, najpierw z lewego, potem z prawego skrzydła, Rutkowskiego Wanda nieco odskoczyła gościom (9:6). W odpowiedzi Bryliński z krótkiej z obejścia skończył swój atak (9:7). Po błędach w ataku i przyjęciu przyjezdnych, przy stanie 12:8 dla krakowian, czas wziął trener Frączek . Rozgrywający gości Habel, gdy tylko miał dobre przyjęcie, wykorzystywał Brylińskiego na środku. Następnie na podwójny blok nadział się Soroka i Krosno nadrobiło straty, „łapiąc" kontakt punktowy (13:12). W kolejnej akcji przez środek przebił się Poprawa, jednak po dobrym okresie gry blokiem przyjezdnych trener Silczuk musiał wziąć czas, czując, że Karpaty złapały wiatr w żagle (14:14). Przez kilka akcji kolejnych akcji drużyny walczyły „punkt za punkt". Potężna zagrywka Gadzały, a potem blok Bieguna na Soroce i Krosno wyszło na dwupunktowe prowadzenie 21:19. Po punkcie z zagrywki Picia czas wzięli przyjezdni (21:21). Obie drużyny nie wstrzymywały ręki na zagrywce, jednak ta często była autowa. Po przytomnej kiwce Gosika na dziewiąty metr Karpaty miały piłkę setową (24:23), jednak bohater ostatniej akcji zepsuł zagrywkę. Po skutecznym ataku Książkiewicza w kolejnej akcji błąd przy wystawie popełnił rozgrywający gości i szansa na zwycięstwo za drugą piłką setową uciekła. W końcówce Orman grał konsekwentnie na Sorokę i ten, punktując zagrywką, ustalił wynik seta na 30:28 dla Wandy.

Błędy i niedokładność u przyjezdnych na początku drugiego seta i Wanda od razu objęła delikatną przewagę. Orman miał zaufanie do swoich środkowych, tym razem wystawiając Poprawie (5:3). Po długiej wymianie z drugiej linii skończył Biegun (5:5). Potem potknięcie się Książkiewicza zauważył Orman i zagrał środkiem (7:6). Następnie nietypowy punkt zdobyła Wanda, ponieważ Habel zwlekał z wykonaniem zagrywki i sędzia odgwizdał błąd, co spowodowało wiele dyskusji (9:8). Wanda w kolejnych akcjach wyrobiła sobie trzypunktową przewagę (16:13). Jednak goście nie złożyli broni. Po kolejnej udanej obronie Wilka na jednopunktowe prowadzenie wyprowadził ich Biegun (20:19). W końcówce znów dał o sobie znać Soroka (22:21). Poprawa zablokował Książkiewicza w pojedynku na środku siatki, dając prowadzenie 24:21. Podwójna zmiana w Karpatach nic nie dała, bo już w następnej akcji seta skończył atakiem w linię Soroka. Zwycięstwo 25:22 Wandy, która raczej kontrolowała przebieg całego seta.

Początek kolejnego seta był jak zwykle wyrównany. Poziom meczu obniżały zepsute zagrywki, jednak obie drużyny serwowały mocno, nie pozwalając rywalom na wygodne rozgrywanie akcji. W tym secie przewagę osiągnęło Krosno, gdy na czystej siatce nie skończył Pić, zrobiło się 14:10 dla przyjezdnych. Rzadko wykorzystywany dotąd Książkiewicz wbił efektownego „gwoździa", po czym zepsuł zagrywkę, co rozwścieczyło trenera Frączka (15:17). W końcówce Karpaty odskoczyły i po niefortunnej obronie Ormana miały piłkę setową przy stanie 24:20. Wtedy czas wziął trener Silczuk, ale nic to nie dało. Seta skończył skuteczny Książkiewicz.

W czwartym secie Orman od początku wykorzystał Blachurę. Następnie odpowiedział ze środka Bryliński. Obaj rozgrywający bardzo odważnie i często grali środkiem, co zwiększało poziom meczu. Po zatrzymaniu pojedynczym blokiem Gadzały przez Ormana i ataku Picia gospodarze prowadzili 9:6 i czas wzięli goście. Pomimo dwóch obron przyjezdnych wprowadzony Borkowski zaatakował w aut (11:8). Po bloku na Piciu goście doprowadzili do remisu po 16. Potem do stanu po 20 gra toczyła się punkt za punkt. 23. punkt zdobył Gosik, dobrze przyjmując mocną zagrywkę, po czym zaatakował z lewego skrzydła (21:23). Po kolejnym zepsuciu zagrywki przez gości, przy stanie 24:23 dla Krosna, czas wziął Frączek, aby ostudzić atmosferę. To pomogło, Bryliński skończył z krótkiej z tyłu i doprowadził do tie-breaka.

Decydujący set dobrze zaczął się dla Wandy (2:0). Po ofiarnej obronie gości, Pić zepsuł atak (2:2). Następnie kolejne dobre przyjęcie Gosika pozwoliło Habelowi „zawiesić" środkowego przeciwników i rozegrać do Bieguna (4:3). Potem seria dobrych zagrywek Soroki i wykorzystane kontry pozwoliły stworzyć pięciopunktową przewagę przy zmianie stron (8:3). Po skutecznym ataku z szóstej strefy Soroki na potrójnym bloku czas wziął trener Frączek (10:5). Następnie dwa punkty zdobyło Krosno i trener Silczuk poprosił o przerwę czując, że goście zwietrzyli swoją, prawdopodobnie ostatnią, szansę. Jeszcze Gadzała asem serwisowym próbował walczyć z krakowianami, ale to było za mało i ostatecznie Wanda wygrała tie-breaka 15:10.

Mecz kolejki nie rozczarował. Było dużo kombinacyjnej, szybkiej gry, ale ogólną ocenę psuje nieco ilość zepsutych zagrywek. Zwycięstwo pozwoliło Wandzie wyprzedzić sobotniego rywala w tabeli. Podział punktów wykorzystał Wisłok Strzyżów, który wskoczył na 3. miejsce w lidze. Sytuacja przed ostatnimi meczami jest o tyle ciekawa, że nawet Politechnika Krakowska, teoretycznie, może nie znaleźć się w najlepszej czwórce. O końcowej kolejności w IV grupie zadecyduje niewątpliwie mecz w Będzinie, gdzie lider podejmować będzie gości ze Strzyżowa.

KS Wanda Kraków – PWSZ Karpaty Krosno 3:2
(30:28,25:22,21:25,23:25,15:10)

Wanda: Orman, Pić, Soroka, Blachura, Poprawa, Rutkowski oraz Mrozowski (libero), Piwowarczyk i Siewiorek
Karpaty: Gadzała, Gosik, Bryliński, Habel, Biegun, Książkiewicz oraz Wilk (libero), Borkowski, Skrzypek, Włodarczyk, Janas i Golonka