Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > W Polsce powiększają, w Rosji rozważają… zmniejszenie ekstraklasy

W Polsce powiększają, w Rosji rozważają… zmniejszenie ekstraklasy

fot. archiwum

W Polsce rozgorzała dyskusja o powiększeniu PlusLigi, tymczasem w Rosji powstał pomysł... zmniejszenia Superligi - na razie żeńskiej. O reformach w rosyjskiej lidze, systemie punktacji oraz limitach dla obcokrajowców mówi dyrektor żeńskiej Superligi.

W Rosji coraz częściej słychać głosy, że żeńska Superligi jest sztucznie nadmuchana i 12 drużyn to zbyt wiele jak na warunki rosyjskie. Rozważane są obje Superligi liczącej 10 lub nawet 8 drużyn.

Władysław Fadiejew:To na pewno byłoby wygodne dla drużyn grających w europejskich pucharach. W przyszłym sezonie, ze względu na mistrzostwa świata, krajowe rozgrywki nie zaczną się wcześniej, niż w listopadzie. Oznacza to, że czołowe drużyny będę grać bardzo często. Zmniejszenie ligi jednak nie rozwiąże problemu – równie dobrze można ją rozszerzyć i podzielić na dwie grupy. Trzeba się dobrze zastanowić nad problemem, biorąc pod uwagę interesy wszystkich, nie tylko czołówki. Nie możemy sobie pozwolić na utratę ośrodka siatkarskiego w takim Lipiecku na przykład.

Kolejnym tematem jest sprawa punktacji. Dlaczego w Superlidze kobiet nie ma systemu włoskiego, który obowiązuje również w Superlidze mężczyzn, a więc 3,2,1 i 0 punktów.Mam ambiwalentny stosunek o tego systemu. Jego główną wada jest to, ze drużyna, która odniosła więcej zwycięstw może być niżej w tabeli od tych, które wygrały mniej razy. Po prostu potraci punkty wygrywając w tie-breakach. To niesprawiedliwe. Kolejną sprawą jest to, ze w rozgrywkach CEV i FIVB taki system nie obowiązuje. Warto zwrócić uwagę na fakt, ze coraz częściej przed bilansem setów brany jest pod uwagę bilans małych punktów.

Wygląda pan na przeciwnika reform…

Nie, reformy będą, ale nie dla samych reform. Ale są kwestie, którymi trzeba się zająć najpierw. Chociażby niewypłacalność klubów w stosunku do zawodników i obietnic im złożonych w kontraktach. Z tego powodu coraz trudniej ściągnąć do Rosji zawodników zagranicznych, a i reprezentantów Rosji coraz trudniej jest utrzymać w Superlidze. Dlatego też rosyjska federacja latem wprowadzi nowy dokument, który ma zapobiec tego rodzaju praktykom.

Kolejnym problemem jest limit obcokrajowców. Prezesi wielkich klubów chcą, by wynosił on trzech, a nie jak teraz dwóch zawodników.

Wcześniej byłem przeciwnikiem złagodzenia limitu, ale zmieniłem zdanie. Uważam, że klubom występującym w europejskich pucharach można zezwolić na limit trzech obcokrajowców. W przeciwnym razie będą bez szans na trofea w pucharach i nie przełamią hegemonii zespołów włoskich – a do tego przecież dążymy.

źródło: inf. własna, sport-express.ru

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
ligi zagraniczne

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2010-01-16

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved