Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi wojewódzkie > W Gromniku mają świetne warunki do uprawiania siatkówki

W Gromniku mają świetne warunki do uprawiania siatkówki

fot. archiwum

Gromnik, to niewielka miejscowość w południowo-wschodniej Małopolsce. Kilka sołectw, lasy i pagórki roztaczające się wzdłuż doliny rzeki Białej. W końcu to nowo powstały ośrodek siatkarki, który swoich sił próbuje na czwartoligowych parkietach.

Tradycje siatkarskie w gminie sięgają końca lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia, kiedy to w Gromniku regularnie zaczęła spotykać się grupa sympatyków siatkówki. Wśród założycieli znaleźli się m. in wójt Gromnika, Bogdan Stasz oraz Dyrektor miejscowego Zespołu Szkół, Zbigniew Karciński. Początki były trudne. Amatorzy siatkówki spotykali się raz w tygodniu, rozgrywając mecze z lokalnymi zespołami. Kilka lat temu miejscowa drużyna wystartowała w rozgrywkach Amatorskiej Ligi Brzanieckiej. – W lidze amatorskiej po raz pierwszy zagraliśmy w 2001 roku, sukcesywnie podnosząc poziom swoich umiejętności – wspomina Bogdan Stasz. W sezonie 2001/2002 zajęliśmy 4. miejsce, rok później – 2, aż zostaliśmy wicemistrzami – dodaje.

Do uprawiania siatkówki bardzo szybko udało się namówić młodzież. – Sukcesy a ALB zaszczepiły zainteresowanie siatkówką wśród młodszych pokoleń, a także wśród nauczycieli wychowania fizycznego, którzy coraz poważniej zaczęli traktować tą dyscyplinę – mówi wójt gminy. Drużyny ze szkoły podstawowej i gimnazjum publicznego w Gromniku kilkakrotnie zdobywały mistrzostwo powiatu tarnowskiego piłce siatkowej, zarówno w kategorii dziewcząt i chłopców.

W tym sezonie w Gromniku zdecydowano się na zgłoszenie drużyny do rozgrywek IV ligi. – Można powiedzieć, że decyzja ta dojrzewała już od wielu lat. A krok, na który zdecydowaliśmy się był konsekwencją wielu działań, które szybko pokazały jak trafny był to wybór – tłumaczy Stasz. Na każdy mecz ligowy przychodzi wielu kibiców. Dużym zainteresowaniem cieszą się też treningi, na które przychodzi coraz więcej młodych ludzi. – Nasza młodzież marzy, aby w przyszłości grać tak jak Mariusz Wlazły, czy Piotr Gacek – dodaje.Zespół prawie w całości tworzą licealiści, mocno związani ze swoją miejscowością. – Moja pasja do siatkówki zrodziła się w podstawówce, gdzie bardzo dużo czasu poświęcaliśmy tej dyscyplinie. Gram tutaj ponieważ jestem wierny swojej gminie i chcę reprezentować jej barwy – mówi Marcin Maniak, któremu wtóruje Rafał Wojna.Są tu dobre warunki do treningu. Zależy mi na tym aby dobrze się prezentować i przy okazji promować swoją gminę.

Młodzi siatkarze poważnie podchodzą do ligowej rywalizacji. – Tylko takie podejście pomoże mi podnieść umiejętności i osiągnąć jak najwyższy poziom. Ważne jest dla mnie również to, że na mecz przychodzą moi rodzice. Chcę się przed nimi jak najlepiej zaprezentować – tłumaczy Piotr Burnat.Grę w IV lidze trzeba traktować bardzo poważnie. W rozgrywkach spotykamy się z zespołami z całej Małopolski, które ten sport również traktują bardzo serio – mówi Rafał Chrzanowski.

Gromniczanie nie ukrywają, że rozgrywki ligowe dają im szansę podnoszenia umiejętności. Mimo że obecnie płacą frycowe, znajdując się w dolnych rejonach tabeli. – Chcemy z roku na rok mieć coraz lepsze wyniki – mówi Piotr Burnat. – W przyszłym sezonie chcielibyśmy awansować do pierwszej szóstki – dodaje jego kolega, Marcin Maniak.

Przed świętami młodych siatkarzy odwiedził przyjmujący Trefla Gdańsk, Andrzej Skórski, który sportową karierę rozpoczynał w pobliskim Tarnowie. – Wspólny trening z Andrzejem był niezapomnianym przeżyciem dla kolegów z zespołu – mówi trener Gromu Gromnik i jednocześnie wiceprezes klubu, Edward Cudek.Uwagi siatkarza, który grał w PlusLidze, a obecnie występuje na zapleczu ekstraklasy dla wielu chłopaków okazały się bardzo cenne – dodaje Cudek, który w zespole poza przekazywaniem zawodnikom myśli szkoleniowej, odpowiada również za sprawy organizacyjne.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
ligi wojewódzkie

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2010-01-15

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved